×
Deprem Yardım

Blue Origin Nedir?

Havacılık konusunda pek çok marka uzay yolculuğu hedefiyle kendini geliştirmeye devam ediyor. Blue Origin de bu şirketlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor!


Jeff Bezos tarafından kurulan ve özellikle uzay yolculukları için bir hedef belirleyen havacılık şirketine Blue Origin diyoruz. 2000 yılında kurulan bu şirket, uzayla ilgili veriler toplayarak yeni bir seyahat dünyası kurmayı amaçlıyor. Uzay erişiminin hızlı, kolay ve alternatiflere oranla daha uygun fiyatlı olması için çabalarına devam eden şirket, sürekli yeni teknoloji yapılarıyla karşımıza çıkıyor ve başarılı test uçuşlarıyla da adını bizlere duyuruyor. 

Özel olarak tasarlanan ve pek çok denemeden sonra kullanıma başlanan Shepard roketleriyle nam salan bu şirket, Blue Origin ismiyle YouTube üzerinde de aktif içerikler sunuyor ve kendini tanıtmaya devam ediyor. İlk insanlı yolculuklarını hazırlamaya çalışan şirket, teknolojilerle ilgili gelişmelerini sürdürüyor. Amazon kurucusu olan Jeff Bezos tarafından sürekli yeni bir haber ile karşımıza çıkarılan bu şirket, dikey kalkış ve dikey iniş ile ilgili pek çok konuda gündem olmuştu. Bu yüzden de başarılı test uçuşları ile adından söz ettiriyor.

Ticari uçuşlar için gün sayan şirket uzay yolculuklarına odaklanmış durumda!

Henüz ticari uçuş boyutunda bir şeyler yapmamış olan bu şirket, 2024 yılında ilk kadın yolcu hedefi ile ilgili çalışıyor. Buradaki çalışmalarını artırmak adına Jeff Bezos’un Amazon’daki görevinden ayrıldığını biliyoruz. Vizyon olarak yakın bir zamanda uzay yolculuklarını başlatacak olan bu şirket, insanlar için teknoloji konusunda gelişmiş bir yapıda ilerlemeye başladı ve çarpıcı bir hizmet sunmaya devam etti diyebiliriz. 

Roketin uzaya çıkmasıyla ilgili olarak insan yolculuklarıyla birlikte çok daha rahat bir çalışma sergileyecek olan Blue Origin, bu noktada kendine has nitelikleri ile ilgi çekiyor ve sürekli farklı bir alanlarda bizlere ulaşıyor. Gezegene inerken alternatif kurtarma yöntemleriyle de ön plana çıkan roketlere sahip olan şirket, özellikle iniş sırasında yaşanabilecek bir sürü aksaklığı çözmek için çalışmalar yapıyor. Elon Musk tarafından da takdir edilen Jeff Bezos, 2024 yılında uzaya ilk insansız uçuşun ve inişin yapılacağını duyuruyor. Eğer sizler de uzay yolculuklarına ilgiliyseniz bu noktada bir araştırma yapabilirsiniz. 

Ülkemizde de aktif bir şekilde uzay videoları ve belgeselleri izleniyor. İnsanların bu konudaki merakı da oldukça heyecan verici oluyor. Bu heyecana dair söyleyecek çok fazla şey var. Hepsini kendi içinde değerlendirebiliyor ve kullanmaya başlayabiliyoruz. İnternet üzerinde yer alan bilgilere aynı şekilde göz atabiliyoruz. Siz de bu konuda ilgiliyseniz alternatif uzay kanallarına göz atabilir ve Blue Origin şirketinin roketlerine denk gelebilirsiniz. 


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir