Bilim İnsanlarında Devrim Niteliğinde Bir Buluş: 700 TB’lık CD!

Yeni bulunan nanokompozit materyal büyük hacimli veri depolamaya olanak sağlıyor.


Son yıllarda bulut depolama servislerinin yükselişi, uygun fiyatlı abonelik paketleri sunması ve NAS cihazları ile herkes kendi mini bulut/fiziksel server’ını oluşturmasıyla beraber neredeyse kompakt fiziksel depolama araçları hayatımızdan çıkmaya başladı. Ama son geliştirmeler bu eski dostlarımızı yeniden hayatımıza sokmayı planlıyor. Detaylar haberde…

28 bin Blu-Ray kapasitesinde!

Şangay Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (USST), RMIT Üniversitesi ve Singapur Ulusal Üniversitesi bilim insanları, optik medya cihazlarının veri yoğunluğunu arttıran mekanizma üzerinde ortak çalışma yapmış. Araştırmanın ana nedeni daha verimli depolama çözümleri üretmek ve aynı zamanda veri merkezlerini kullanım ömrü düşük olan magnetik disklerden kurtararak onların karbon emisyonlarını azaltmak. Araştırmacılar, standart optik disklere kıyasla benzeri görülmemiş bir veri yoğunluğu elde etmek için grafen oksit pullarının, dönüştürülmüş nanopartiküller (UCNP'ler) ile birleşmesinden alınan yeni bir nanokompozit malzeme kullanıyor. 

Ayrıca bilim insanları bu teknolojide, daha pahalı ve hacimli darbeli lazerlere dayanan geleneksel optik yazma tekniklerine kıyasla devamlı aktif olan dalga lazerleri kullanıyor ve bu lazelerin daha düşük işletim maliyetlerine sahip olacağını belirtiyor. Araştırmacılar teknolojinin şu an çok yeni olduğunu ve sistemlerle tam optimize çalışabilmesi için geliştirmelerin yapılması gerektiğini söylüyor. Ayrıca ekip, bu teknolojinin verdiği sonuçlara bakarak onun küresel veri depolama sorununu çözeceğini ön görüyor.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir