Akıllı Kapı Kilidi Mi Olurmuş? Xiaomi Vima Akıllı Kapı Kilidi Göbeği Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bu zamana kadar belki de hiç duymadığınız bir ürün olan Xiaomi'nin Mijia akıllı kapı kilidi göbeği hakkında bilgi verdik.


Son 10 yıldır yurtdışında akıllı ev ürünleri oldukça yaygınlaştı. Ülkemizde ise akıllı ampuller dışındaki ürünler henüz pek bilinmiyor. Akıllı ev ürünlerini tanıttığımız bu serinin ilk ürünü olarak Xiaomi’nin akıllı kapı kilidi göbeğini seçtik. Xiaomi, ülkemizde daha çok telefon, kulaklık, akıllı saat gibi ürünlerle tanınsa da ürün yelpazesi çok geniş bir marka. Özellikle kendi pazarında, yani Çin’de, ciddi şekilde akıllı ev ürünlerini piyasaya çıkarıyor. Bu akıllı kapı göbeği de bu ürünlerden bir tanesi!

İlk olarak kulağa saçma gelse de özelliklerini duydukça güzel ürünmüş dedirtiyor ve akıllı kapı kollarına hiç benzemiyor. Bildiğiniz kapı göbeği olan bu ürün, evinize akıllı kapı kolları gibi parmak izi vb. tarzında anahtarsız girmenizi sağlamak yerine evinize akıllı bir anahtar sayesinde girmenizi sağlıyor. Ayrıca kapı göbeği olduğu için kapıyla uyumsuzluk sıkıntıları da yaşanmıyor. (Akıllı kapı kolları, kapının açılış yönüne göre farklılık gösterdiği için sonradan uyumsuzluk yaşanabiliyor. Özellikle ürünü Çin'den alanlar için bu büyük bir sorun olabiliyor.)

Ürün bir pille çalışıyor ve içerisinden çıkan özel kodlu anahtarlar ile kapıyı açmanızı sağlıyor. Bu anahtarları ürünün uygulaması üzerinden yetkilendiriyor, istediğiniz saat kapıyı açma ya da açmama gibi özellikler ekleyebiliyorsunuz. Diyelim ki ek önlem olsun diye yedek anahtarlardan birini komşunuza verdiniz ama ekstrem bir durum olmadıkça evinize girmesini istemiyorsunuz. Böyle durumlarda uygulama üzerinden o anahtarın kapıyı açmasını engelleyebilirsiniz.

Parmak izli kapılar hala tam olarak oturmadı, bazen takılma yaptıkları için kapıda kalabiliyorsunuz. Ayrıca akıllı kapı kilidi göbeği, kapısını kilitlemeden içi rahat etmeyen kişiler için de çok iyi. Hem alarm özelliğinin olması hem de manuel kilitleme özelliklerinin olması o kullanıcılar için de gayet yeterli olacaktır.

Alarmlı kapı kilitlerinin fiyatlarıyla arasında çok fark olmayışından dolayı serimizin ilk ürünü olarak konuk etmek istedik. Xiaomi'nin bu ürününü 600 TL civarına bulabileceğinizi söylesek de fiyatların sürekli değiştiğinin altını çizmekte fayda var.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir