Yüzüklerin Efendisi Hakkında Daha Önce Duymadığınız Bilgiler!

Kitapları ve filmleriyle kendisinden söz ettiren, eskimeyecek serilerden olan Yüzüklerin Efendisi hakkında daha önce duymadıkların burada!


Yüzüklerin Efendisi; kitaplarıyla fantastik evrene öncülük etmiş, filmleriyle gişe rekorları kırmış ve adından sıklıkla söz ettirmeyi başarmış bir seridir. Öyle ki hiç eskimeyeceğine dair bahse girebiliriz. Biz de bu epik seri hakkında daha önce çoğumuzun duymadığı ilginç bilgileri sizler için derledik!

Gandalf rolü için ilk Sean Connery düşünülmüş.

Gandalf rolü Ian Mckellen'den önce Sean Connery’e yüklü miktarda maaş ile birlikte teklif edilmiş. Fakat senaryoyu tam olarak kavrayamayan Sean Connery, bu teklifi geri çevirmiştir.

Viggo Mortensen ve onun hayvan sevgisi!

Aragorn karakterine hayat veren Viggo Mortensen, çekimlerin ardından filmde kullanılan atlardan ikisini satın almıştır. Bununla yetinmeyerek filmde Liv Tyler'ın dublörlüğünü yapan oyuncuya da sette kullanılan atlardan birini hediye etmiştir.

Tolkien ile tanışan tek isim...

Saruman rolüyle tanıdığımız Christopher Lee, oyuncu kadrosunda Tolkien ile tanışan tek kişiydi. Birçok seveni bulunan başarılı aktör 7 Haziran 2015 tarihinde aramızdan ayrıldı.

Gandalf'ın kafasını vurduğu sahne aslında bir kazaymış!

Üçlemenin ilk filminde Gandalf'ın Çıkın Çıkmazı'nda kafasını tahta kirişe vurduğu sahne aslında bir kazaymış. Sonrasında doğaçlama olarak filme eklenmiş.

Nicolas Cage ve Aragorn mu?

Aragorn rolü için düşünülen isimlerden birisi de Nicolas Cage olmuş. Cage, karakterde potansiyel göremediği için bu teklifi reddetmiş. Teşekkürler Cage!

Frodo rolünün tek talibi Elijah Wood değilmiş!

Jake Gyllenhaal, Frodo rolü için deneme çekimlerine katılmış. Çekimlerin çok kötü geçtiğinden bahseden Gyllenhall, Yönetmen Peter Jackson’ın kendisine “hayatımda gördüğüm en kötü oyuncusun” dediğini de belirtmiştir.

Aragorn’un Lurtz ile çarpıştığı sahnede, Aragorn'un hançeri savuşturması gerçekmiş!

Sahnenin çekimleri esnasında Lurtz'a hayat veren aktör, elindeki hançeri üzerindeki kamuflaj ve ağırlıkların etkisiyle kazara Aragorn'un üzerine atmış. Neyse ki Aragorn'u canlandıran Viggo, üzerine gelen hançeri kılıcıyla savuşturabilmiş. Doğaçlama ve son derece tehlikeli gelişen bu sahne gerçekçilik katmak adına filme eklenmiş.

Setteki en uzun boylu ikinci kişinin Gimli olduğunu biliyor muydunuz?

Gimli, Saruman'ı canlandıran Christoper Lee'den sonra ekip içerisindeki en uzun kişidir. Setin en uzun ikinci aktörü olup cüce ırkına mensup bir karakteri canlandırması bir hayli ilginç!

480 günde çekilen bir seri...

Yüzüklerin Efendisi tek parça halinde 480 günde çekilmiş ve üç filme bölünerek vizyona girmiştir. Çekimlerin tamamına Yönetmen Peter Jackson'ın ülkesi olan Yeni Zelanda ev sahipliği yapmıştır.

Aragorn'un bu sahnedeki haykırışının nedeni aslında başına gelen talihsizlik!

İki Kule filminde senaryo gereği üzüntüsünü belli etmesi gereken Viggo, yerde bulunan Uruk-Hai kaskına tekme atmış ve tekmenin etkisiyle iki ayak parmağını kırmıştır. Yaşamış olduğu acının etkisiyle bağıran karakterimiz, göstermiş olduğu tepkinin ardından sahneyi oynamaya devam etmiş. Böylelikle ortaya doğal bir acı ifadesi çıkmıştır.

Birçok hayranın hayali olabilir bu...

Yönetmen Peter Jackson, film çekimleri tamamlandıktan sonra kullanmak üzere Çıkın Çıkmazı setini satın almıştır.

Entler bunu sevdi!

Söylenene göre Yüzüklerin Efendisi çekimlerinden ağaçlara zarar verilmemiş. Çekimler boyunca hasar gören tüm ağaçlar aslında maketten ibaretmiş.

En epik savaş sahnelerinden birisi...

Miğfer Dibi çekimleri tam dört ay sürmüş! Genelde çekimler akşam vakitlerinde ve savaş sahneleri yağmur altında çekilmiştir. Ayrıca sette kullanmak için 68 adet Miğfer Dibi maketi yapılmıştır.

Aragorn'u oynayan oyuncudan beklenen bir davranış!

Viggo Mortensen film boyunca dublör kullanmamış, tehlikeli tüm sahnelerde kendisi bizzat rol almıştır. Kullandığı silahlar da gerçek çelikten yapılmaymış.

Orlando Bloom, Faramir olmak istemiş.

Legolas karakteriyle tanıdığımız Orlando Bloom, ilk başta seçmelere Faramir rolü için katılmıştır. Bizzat Peter Jackson'ın da takip ettiği seçmelerde Orlando Bloom, Legolas rolü için daha uygun görülmüştür.

Sean Bean ve onun uçma korkusu...

Yüzük Kardeşliği’nde kardeşlik üyelerinin karlı dağları aşma sahnesinin çekimleri için tüm ekip helikopterlerle dağa ulaşıyordu. Fakat uçma korkusu olan ve gerekmedikçe ulaşımı karadan sağlayan Sean Bean, herkesten iki saat önce kalkıp yürüyerek çekim noktasına gidiyordu.

Oysa filmde çok kısa bir süreydi.

Gandalf'ın Yüzük Kardeşliği filminde yüzüğü araştırıp, Gollum'u bulup, Frodo'yu meşhur yüzük macerasına göndermesi birkaç hafta sürerken kitapta bu süre on yedi yıldır.

Sadece yüzüklerin değil, Oscar'ın da efendisi!

Serinin ilk iki filmi 19 dalda aday gösterilip 6 ödül alabilmişti. Serinin son filmi olan Kralın Dönüşü'nde ise durum farklı! Aday gösterildiği 11 dalın tamamında ödül alarak kırılması çok zor bir rekora imza atmıştır. Ayrıca “En İyi Film” ödülünü kazanan ilk fantastik yapımdır kendileri.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
3
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir