Türk Televizyonlarının Unutulmayan 10 Eski Dizisi!

Yıllardır Türk televizyonlarında yayımlanan ve kitlelerce unutulamayan yerli ve yabancı 10 diziyi sizler için derledik!


Eski zamanlarda internetin kullanılmaması nedeniyle insanlar televizyona çok değer verirdi. Akşamların her kültürde neşesi olarak yer bulan televizyon günümüzde yerini Netflix, BluTV gibi platformlara bırakmaya başlıyor. İnsanların televizyon izlemeye bayıldığı dönemdeki dizilerin kalitesi de elbette günümüzle ölçüşemez boyutta. Türk televizyonlarında yayımlanmış ve bir dönemin fazlasıyla etkileyici dizilerini sizler için derledik!

 1. 10 Charles İş Başında


  Charles İş Başında, 1984-1990 yılları arasında Amerika'da yayımlanmış bir komedi dizisidir. Charles, bir eve bakıcı olarak başvuran dur durak bilmeyen çalışkan bir karakterdir. Charles, hem çalışkanlığıyla hem de iyi huyluluğuyla herkese örnek olmuştur. Charles ve aile bireylerinin başına her bölüm ayrı eğlenceli bir olay geliyor. İzlerken o zaman çocuk olan herkes "Charles keşke bize de baksa!" demiştir.

 2. 9 Ayrılsak da Beraberiz


  1999-2004 yılları arasında TRT'de yayımlanan, izleyicinin beğeniyle izlemiş olduğu bir dizi. Daha sonraları Yahşi Cazibe Kemal olarak tanıyacağımız Hakan Yılmaz da rol alıyor. Dünür Mehveş Hanım ve Harinur Hanım'ın komik tartışmaları ve arada kalan Berna ile Teoman'ın sevimli hikayesi anlatılıyor. Feridun'un ise "Yırttık abicim..." repliği herkesin aklına kazınmış durumda. Hem aile hem de arkadaşlığın en saf biçimde işlendiği dizilerden.

 3. 8 Ferhunde Hanım ve Kızları


  1993-1999 arasında TRT'de yayımlanan bir aile dizisidir. Çocuklar Duymasın'dan tanıdığımız Tamer Karadağlı'nın ünlü olmasını sağlamıştır. Ferhunde Hanım, kendilerince orta halli bir ailenin annesidir. 3 kızları olan ailenin bir de başlarından gitmeyen, travma üstüne travma yaşayan Deli Nermin'i vardır. Herkes öyle doğal, öyle güzel rol yapıyor ki dizi insanı daha ilk bölümden içine çekiyor. Bu diziyi izlerken eskinin samimiyetine imrenmemek elde değil!

 4. 7 7 Numara


  2000-2003 yılları arasında yayımlanan yine bir TRT dizisi. Birbirinden farklı karaktere sahip 4 havalı genç kız, Vahit'in evinin üst katını kiralar. Ancak Vahit kiraladıktan bir süre sonra köyden akrabalar gelince işler karışır. Köyden gelen beyler ne derse kızlar hep tersini söyler. Böyle curcunalı ama bir o kadar da iç ısıtıcı bir komedi.

 5. 6 Perihan Abla


  1986-1988 yılları arasında bir nesli kendine hayran bırakan Perihan Abla rolündeki Şerran Kutman, bugün bile bizi içine çekiyor. Farklı tiplemelerin yer aldığı dizi, sanki oyuncular rol yapmıyormuş da sokak başına bir kamera yerleştirilmiş intibası veriyor. "Bizim mahallede yaşar Perihan Abla..." diye başlayan jenerik müziğiyle hepimiz bir zamanlar o mahallede Perihan Ablalarla yaşamak istedik!

 6. 5 Cosby Ailesi


  Cosby Ailesi, 1984-1992 yıllarında Amerika'da yaşayan bir ailenin maceralarını anlatıyor. Dizi, Huxtable çifti ve onların çocuklarını konu alan sıcak bir aile yapımı olarak karşımıza çıkıyor. Bay Huxtable bir doktor ve evlerinin içerisindeki bir muayenehaneden işlerini yürütüyor. Onlar öyle güzel bir kasabada yaşıyorlar ki polislerin bile tek görevi kedi yavrularını ağaçtan kurtarmak oluyor. Çok şirin bir sitcom, izlerken kendinizi ailenin bir ferdi gibi hissetmemeniz elde değil!

 7. 4 En Son Babalar Duyar


  2002-2006 yılları arasında yayımlanmış ve ana teması aile olan bir TRT dizisi daha! Akasya Durağı'nın "tırın tırırın" repliğiyle karşımıza çıkan Sinan'ı Levent Ülgen, daha o zamanlar bu kadar ünlü değil. Dizide örneğin Mustafa bir girişimcilik fikri beyan ediyor. Önce anneden geçiyor, sonra bütün aile duyuyor. İş oluyor derken terslikler oluyor ve bizim Mustafa batıyor. İşte bu aşamaya kadar habersiz olan babamız Mehmet, ancak iş işten geçince duyuyor. Pek sevimli, pek eğlenceli karakterlerle dizi her dakikasında seyirciyi güldürmeyi başarıyor.

 8. 3 Ekmek Teknesi


  2002-2005 tarihleri arasında yayın hayatını sürdürmüş başarılı bir dizi: Ekmek Teknesi! Genel olarak Türk aile yaşantısını çok iyi yansıtan bir yapım. Karakterler sanki dizide değil de bizim yan apartmanda oturuyormuş gibi hissettiriyor. En sevdiğimiz tarih anlatıcısı, en son Kayserili bir aileyi anlatan Tövbeler Olsun dizisinde gördüğümüz Heredot Cevdet de bu diziden çıkıyor. Sıcak bir mahallenin hikayesini bize aktaran dizi, küçük büyük herkesi kendine hayran bırakıyor.

 9. 2 Avrupa Yakası


  2004-2009 tarihleri arasında yayımlanan, senaristliğinde Gürse Birsel'i gördüğümüz meşhur ATV dizisi. Sütçüoğulları Apartmanı'nın nadide sakinlerini ve iş yerleri olan Avrupa Yakası dergisini en komik şekilde anlatıyor. O yıllarda tartışmasız en komik dizi karakterleri Burhan Altıntop ve Gaffur'un diyalogları ise izleyenleri kahkaha tufanına tutuyor. Her kesimden ve her kültürden insanın bir arada yaşayabildiği harika bir dünya yaratıyor Gülse Birsel.

 10. 1 Bir Demet Tiyatro


  Bir Demet Tiyatro, 1995-2007 yılları arasında yayımlanan tiyatro tabanlı bir dizi. Senaristliğinde Yılmaz Erdoğan'ın görüldüğü ve birden fazla rolle karşımıza çıkan Demet Akbağ'ın yer aldığı bir yapım. Lütfiye Fıdıllıoğlu'nun zekası, Mükremin'in ise delikanlılığı hepimizi o yıllarda etkiliyor. Tabii en komik karakterlerden Feriştah Yenge'yi unutmak çok ayıp olur! Evin annesinin saflığı, babasının iş bitiriciliği ve Fadıl Fıdıllıoğlu'nun siyasi kariyeri herkesi gülmekten kırıyor. Herkesin birbirini kolladığı ve dürüstlüğün para ettiği bir mahalleyi izlemek bizi de o yıllara alıp götürüyor.

Özlüyoruz...

Şimdiki dizilerde karakterler hep zenginse mutlu olabiliyor. Mesela bir kadın o güne kadar aklına hiç gelmeyen eski kocasını sırf zengin oldu diye aramaya başlıyor. Hep savaşmak gerekiyor dizi kahramanı olabilmek için. Ya mafya olmak gerekiyor ya da padişah... Mesela hiç güzellik standartlarının dışında başrol göremiyoruz televizyonlarda. Herkes çok uzun boylu, çok zayıf ve atletik olmalı başrol olabilmek için. Ayşen Gruda'nın da dediği gibi "Eskiden bizim filmlerimizi izlerlerdi. Yaşar Usta gibi onurlu olmak, Hafize Ana gibi iyi yürekli olmak, Şaban gibi saf temiz olmak, benim gibi de abla olmak isterlerdi. Ama bunu niye isterlerdi biliyor musun? Aile olabilmek için. Ama şimdi bakıyorum; hep en güçlü hep en büyük olmak istiyorlar." 


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
1
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.