Squid Game’in Verdiği Mesajlar Nelerdir?

Son dönemlerin en popüler Squid Game'in içeriği ve anlamlarını anlattığımız bu yazımızı sizlere sunmaktan mutluluk duyarız. İşte detaylar!


Çaresizliğin insan psikolojisi üzerindeki büyük etkilerini gözler önüne seren bir yapım olarak hayatlarımıza giren Squid Game, bizlere çaresizlik durumlarında kişilerin neleri göze alabilecekleri konusunda fikirler vermektedir. Distopya kurgusu ile karşımıza çıkan bu ünlü yapım, toplumun ve bireylerin psikolojik yapılarını gözler önüne sermektedir. Çarpıcı gerçekleri içerisinde barındıran yapım, dünya çapında izlenme rekorları kırarak pek çok kişinin hayatına girmiş bulunmaktadır. Aksiyonun hiç bitmediği, aynı zamanda dramatik olguların yer verildiği bu yapım içerisinde barındırdığı politik, sosyal ve ekonomik mesajlar ile izleyicisini kendine bağlamayı başarmıştır. 

Squid Game neyi konu alıyor?

Ekonomik açıdan büyük kayıplar yaşamış 456 yarışmacının çocuk oyunlarının farklı versiyonları ile sınandığı bu dizi sağ kalan son kişinin tüm parayı kazanması esasına dayanmaktadır. Kişilerin para kazanmak konusunda neleri göze alabileceklerini ve nelerden vazgeçebileceklerini irdeleyen bu yapım çaresiz kalan insanların hayatlarını kurtarmak için gerekli olan para ödülüne kavuşabilmek için ölümü bile göze almalarını işlemektedir. 

Para ödülünü kazanan kişinin kirlenmiş vicdanı ile baş başa kalacağı yapımda, kendi çıkarları için en yakın ilişkide olduğu insanların ölümüne bile razı olmak, anahtar olgu olarak görülmektedir. Ödülü kazanmak için sadece güçlü olmak ve zekânın işe yaramadığı durumlarda kişilerin karşısındaki insanları aldatma eğilimleri sergilemesi gerekiyor. 

Dünya çapında yüksek izlenme oranlarına sahip olan Squid Game’in konusu pek çok eleştirmen tarafından da ustalıkla irdelenmiş ve gerçekleştirilen bazı eleştiriler yapımın özellikle belli bir yaş altındaki izleyiciler tarafından kesinlikle izlenmemesi gerektiği sonucunu ortaya koymuştur. Gençlerde ve çocuklarda psikolojik açıdan pek çok olumsuz davranışı ortaya çıkarabilecek bu yapım ünlü dizi ve film platformu tarafından yayınlanmaktadır. 


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.