Sinema Tarihi Hakkında Bilgiler

19. yüzyıl içerisinde bilimsel bir çabanın ürünü olan ve kitlesel eğlence ve iletişim aracı haline gelen sinema hakkında bilgiler...


Sinema, herhangi biri tarafından icat edilen bir şey değildir. 1891 yılında Edison’un şirketi, tek seferde bir kişinin hareketli resimlerinin görüntülenmesini sağlayan Kinetoskop’un prototipini halka sundu. İlk halka açık Kinetoskop gösterisi 1893 yılında gerçeşti. Hemen ardından 1894 yılında Kinetoskop, dünya çapında başarılı bir ticari girişim haline geldi. Bu gösteriler dönemlerde halkın oldukça dikkatini çekiyordu. Ayrıca 1985 yılının sonunda Paris’te yaşayan Lumiere Kardeşler bu durumu ticaret haline getirmeye başlayan ilk kişilerdir. Kendi ürettikleri bir cihaz olan Sinematograf’ta; bir kamera, projektör ve film yazıcısı bir aradaydı.

İlk film nasıl ortaya çıktı?

İlk zamanlarda çıkan filmler oldukça kısa oluyordu. Bazen birkaç dakika veya bundan daha az olabiliyordu. Bunlar panayırlarında, ekran kurulabilecek yerlerde ve müzik salonlarında gösterime girdi. Ek olarak ilk filmlerin konuları yerel sahneler ve etkinlikler, yabancı ülke manzaraları ve kısa komediler üzerine oluyordu.

Film endüstrisinin yükselişi

1914 yılında birkaç uluslararası film endüstrisi kuruldu. Avrupa, Rusya ve İskandinavya'da oldukça yoğun bir ilgi vardı. Ancak Amerika’da bu şekilde bir ilgiden söz etmek mümkün değildi. Zaman içerisinde filmlerin süreleri uzadı ve hikâye anlatımları daha baskın hale geldi. Bununla birlikte daha fazla insan filmleri izleyebilmek için para ödemeye başlamıştı. Bu sayede büyüyen film endüstrisi yapımlarına, dağıtımlarına ve gösterimlerine daha fazla para yatırmaya başlamıştı. Hatta büyük stüdyolar açılmaya başlandı ve ilk özel sinemalar inşa edildi. Sinemanın ilk 30 yılı içerisinde endüstriyel temel daha fazla büyüdü ve sağlamlaştı. Aynı zamanda teknoloji geliştikçe sinema sektörü de oldukça kuvvetleniyor ve güçleniyordu.

Tarihte ilk renkli ve sesli filmler

Filmler başlarda siyah-beyaz olarak insanların karşısına çıkıyordu. Siyah-beyaz filmlere renklendirme, tonlama ve şablonlar eklenmişti. İlk kez 1909 yılında İngiliz Sinemacolor işlemliyle “doğal renk” olarak adlandırılan hareketli görüntüler ortaya çıktı ve renk ayrımı bu dönemde kullanıldı. Sinemacolor esas olarak, toplam 2 saatten fazla süren 1912 yapımı “Kralımız ve Kraliçemiz Hindistan’da” gibi destansı filmler ve belgeseller için kullanıldı.

Senkronize ses içeren ilk uzun metrajlı film The Jazz Singer’dır. Bu filmde ses için ayrı bir kayıt diski kullanan Warner Brothers’ın Vitaphone sistemini kullanıldı. Tüm bunlar olurken sinema gelişmelerle dolu olan yolculuğuna devam etti. Sonuç olarak günümüzdeki ileri teknoloji filmler ortaya çıktı.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.