Marvel’ın Hawkeye’ı: Bölüm Bir ve İki İncelemesi!

Marvel karakterlerinin hikayelerini anlatan film ve dizileri merakla beklemeye devam ederken Disney+’da yayınlanan Hawkeye’ın ilk iki bölümünü inceliyoruz!


Marvel Sinematik Evreni’ni (MSE, eng. Marvel Cinematic Universe) daha önceki yazılarımızda çok fazla açıkladık ama yine de bir hatırlatma yapalım: MSE, çizgi romanlarda çok beğenilen ve çizgi alemden üç boyutlu aleme geçirilmiş olan tüm Marvel kahramanlarını kapsayan filmler evrenidir. İçerisinde pek çok farklı takımı ve olay örgüsünü barındıran MSE’nin farklı fazları olduğunu söyleyebiliriz. Bunun anlamı, MSE için dönüm noktası olarak belirlenen olayların veya anların sonrasında hikâye akışı değişerek farklı durumlara geçilmesidir. Şu ana kadar üç fazı tamamlanan Marvel Sinematik Evreni’nde Örümcek Adam filmleri gelmeye devam ediyor.

Filmlerin yanında çizgi romandaki olaylardan esinlenilerek yaratılan birçok süper kahraman dizisi yayınlanmaya devam ediyor. Örneğin 2021 yılında izleyicilerin beğenisine sunulmuş WandaVision ve Loki seyircilerin zihnin de o kadar iyi yer etti ki MSE izleyicilerinin süper kahraman dizilerine olan bakışı iyice olumlu tarafa geçti. Bu yapımlar içerisinde sorgulayıcı tavır alınan tek yapım sanırım The Falcon and the Winter Soldier oldu. 

Şimdilerde, önceleri film olması kararlaştırılıp sonradan dizi olmasına karar verilen Hawkeye dizisinin ilk iki bölümü çarşamba günü Disney+’da yayınlandı. Bu yazımız dizi hakkında biraz spoiler içerebilir. Lütfen dikkat edin! Şunu da belirtmek isteriz ki bu dizi de Örümcek Adam filmleri gibi Avengers: Endgame sonrasını ele alıyor.

Hawkeye’ın esinlenildiği kaynak ve dahası!

Öncelikle yukarıda da belirttiğimiz gibi bu eserler çizgi romanlardan esinlenilmiş, fakat 2012 yılında ilk basımı piyasaya sürülen çizgi romandan farklı olduğu noktalar da mevcut. Clint Barton ailesini Avengers: Endgame filminde kaybettikten sonra Ronin oldu ve bunun sonucu olarak Avengers’tan uzaklaşması onun ölü olarak varsayılmasına neden oldu. Dizinin ilk iki bölümünün bize kattığı en önemli şeylerden biri Kate Bishop, yani Kaptan Amerika ve Avengers ekibinin Hawkeye’ı ölü olarak bilmesi üzerine üniformayı teslim alan kişi olarak karşımıza çıkan kadın. Clint Barton’ın ciddi ve keskin hareketlerine zıt olarak Kate Bishop’ın avare ve biraz beceriksiz halleri dizinin ilk iki bölümünde göze çarpan detaylar olarak öne çıkıyor.

Dizideki detaylar!

Dizi içerisinde dünyadan vazgeçmiş ve dünyayı yeni yeni anlamaya başlayan iki Hawkeye görüyoruz. Birinin gençliği ve deneyimsizliği öne çıkarken diğerinin olgun tavırları ve olaylara bulaşmak istememesi seyirci üzerinde ying ve yang gibi bir etki yaratıyor. Birbirlerine yardımcı olmak isteyen iki karakterden deneyimli olan, deneyimsiz olan sayesinde sürekli olarak işlerin içine dahil oluyor. Hawkeye, Marvel filmlerinde mantığın ve insanoğlunun temsili olarak boy gösteriyordu. Teknolojinin, büyülerin ve mistik olayların döndüğü Marvel Sinematik Evreni’nde dövüş ve atıcılık yetenekleri ile var olan bu karakterimizin bileği bükülmez. Bakalım Kate neler yapacak!


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.