Marvel Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli?

Yeri geldiğinde çok beğenilen yeri geldiğinde iyi veya kötü eleştirilen, gişe rekorları kıran Marvel filmleri hangi sırayla izlenmeli?


Marvel evrenini daha iyi anlayabilmen için filmleri hikâyelerine göre sıraladık. Filmleri bu sırayla izlediğinde bütün filmlerin birbiriyle anlam kazandığını göreceksin. Belki de diğer filmlerle bağdaştıramadığın yapımları bu sırayla izlediğinde Marvel evreni daha çok hoşuna gidecek!

 1. 1 Kaptan Amerika: İlk Yenilmez (2011)


  IMDb: 6,9

  Konusu: Fiziki olarak çok zayıf ve birçok hastalığı bulunan Steve Rogers, ana karakterimizdir. Kendisinin en çok istediği şey asker olmaktır. Birçok kez askeri alımlar için başvuru yapan Steve, hepsinde sağlık problemlerinden ötürü kabul edilmemiştir. Çok üzülse de asla bu isteğinden vazgeçmemiştir. Sağlık muayenesi esnasında bir bilim insanı kulak misafiri olur. Steve'i sorularıyla test eder ve onun testi geçmesini sağlar. Ordu eğitimlerinde fiziki olarak çok başarılı olmayan fakat zekâsı ve cesaretiyle dikkat çeken Steve, kendisini orduya alan bilim insanının geliştirdiği bir serum ile süper asker olmaya aday gösterilir. Bu serum ile metabolizması ve fiziği çok güçlenen Steve, Amerika için sadece moral oyuncusu olmuştur. Hiçbir şekilde orduya katkısı olmamıştır. Bundan rahatsız olan Steve, Hydra ile mücadele eden ve kaçırılan bir bölüğe yardım için savaşa gitmiştir. Bu mücadeleden galip ayrılan Steve, ordu için bir anda çok değerli olmuştur. Sonrasında asıl hedefi olan Johann Schmidt, yani Red Skull ile mücadelesi devam eder.

 2. 2 Demir Adam (2008)


  IMDb: 7,9

  Konusu: Zengin, egoist ve çok zeki bir silah üreticisi olan Tony Stark'ın kaçırılmasıyla film aksiyonlu başlamaktadır. Mağarada tutsak edilen Tony Stark, kaçmak için bir zırh geliştirir. Kaçarken fark ettiği durum kendisini çok etkiler. Kendi silahlarının hiç doğru ellerde olmadığını anlar. Şirketinin silah üretimini durdurmak istediğini açıklar fakat silah satışının devam ettiğini fark eder. Bunu durdurmak için mücadele ederken el altından yapılan bütün satışları ortağının yaptığını tespit eder. Kendisinin kaçırılmasının sebebinin ortağı olduğunu öğrendiğinde büyük bir savaş olur.

 3. 3 The Incredible Hulk (2008)


  IMDb: 6,7

  Konusu: Bilim insanı Bruce Banner, kazayla gama ışımasına maruz kaldı ve süper güçler elde etti. Fakat bu sandığı kadar iyi bir şey değildi. Her öfkelendiğinde kas yapısıyla beyin fonksiyonları değiştiği için her şeyi ezen, yıkan bir canavara dönüşüyordu. Film, takıntılı bir komutanın Bruce Banner'ı yakalayarak süper asker üretmek istemesini konu alıyor.

 4. 4 Demir Adam 2 (2010)


  IMDb: 7,0

  Konusu: Serinin 2. filminde hükümet, Tony Stark'ın silahının risk oluşturduğunu iddia ederek orduya teslim edilmesini istemektedir. Fakat Tony Stark, kendi teknolojisine kimsenin yakın olmadığını kanıtlayıp kendi ürettiği şeyin silah değil zırh olduğunu söylemiştir. Kendisinin daha büyük bir sıkıntısı vardır: Vücuduna takılı olan ark reaktörünün kendisini zehirlemesi. Bütün elementleri deneyerek hiçbir sonuç elde edememiş olan Tony Stark, son günlerini iyi geçirmesi gerektiğini düşünerek kendince çılgın şeyler yapmaya başlar. Bu çılgınlıklar esnasında kendisinin sponsor olduğu bir yarışta yarışmaya karar verir. Yarış esnasında kendi teknolojisine kimsenin yakın olmadığını söyleyen Tony, kendi teknolojisi ile saldırıya uğrar. Saldırıyı yapan kişi Ivan Vanko'dur. Ivan'ı alt ettiğini düşünen Tony, Shield'ın ev hapsi ile önce kendisinin büyük problemi olan vücudundaki ark reaktörünü düzeltmesini sağlar. Ardından Ivan ile mücadelesi devam eder.

 5. 5 Thor (2011)


  IMDb: 7,0

  Konusu: Film, mitolojik karakterimiz Thor'u konu alıyor. Thor’un kral ilan edileceği gün Asgard'daki hazine odasına buz devleri girmiştir. Thor, bu duruma çok sinirlenip  babasının istemediği şekilde oraya saldırmak ister. Babası bunu yapmaması gerektiğini dile getirir. Bu duruma sinirlenen Thor, kardeşi Loki'nin de manipülasyonuyla buz devlerinin diyarına saldırır. Sayıca üstün buz devleri ile savaş başlar. Arkadaşlarından biri olan Volstagg, bir buz devi tarafından kolu tutulunca kolu tahrip olur. Savaş devam ederken bir buz devi Loki'nin de kolunu tutar fakat tahrip olmaz. Kolu buz devlerinin rengine dönüşür. Savaşı öğrenen Thor'un babası Odin, buz devlerinin diyarına gelir ve uzlaşma teklif eder. Buz devi kralı bunu kabul etmeyince Odin; Thor, Loki ve arkadaşlarını Asgard'a geri çeker. Babasının bu yaptığına çok öfkelenen Thor, bizim dünyamıza güçleri ve çekicinin kontrolünü dolaylı olarak alarak cezaya sürgün edilir. Hikâyemiz tüm heyecanı ile devam eder.

 6. 6 Yenilmezler (2012)


  IMDd: 8,0

  Konusu: Loki’nin öldüğü düşünülürken Thanos adındaki bir titanın yandaşları ile anlaşarak bir ordu ve asa verilmiştir. Karşılığında dünyamızda bulunan, “Kaptan Amerika: İlk Yenilmez” filminde de görülen Tesseract adında bir enerji kaynağı onlara teslim edecekti. Loki, Tesseract'ı uzayın bir diğer tarafından kontrol edip Tesseract'ın yanına gelir. O sırada Tesseract, Shield'ın gizli bir üssünde bulunmaktadır. Dünyamıza gelen Loki, çok güçlü asası ile Erik Selvig, Howkeye ve birçok Shield ajanının beynini etkileyerek kendine köle haline getirir ve Tesseract'ı ele geçirir. Shield yöneticisi Fury, böyle bir güce karşı sadece “Yenilmezler Girişimi” adı verilen süper güce sahip karakterlerin karşı koyabileceğini düşünür. Demir Adam, Hulk, Kaptan Amerika gibi süper güçlü karakterlerimize bilgilendirme için veriler gönderilir. Loki'nin yaşadığını öğrenen Thor da dünyamıza gelir. Bütün bu süper güçlü karakterlerimiz ilk başta birlik olmakta zorlansa da Loki ile mücadele ederler.

 7. 7 Demir Adam 3 (2013)


  IMDb: 7,2

  Konusu: Solucan deliğinden sonra bir travma sahibi olan Tony, kendini zırh yapmaya adar. Tony, uykusunda gördüğü kâbus esnasında çağırdığı zırh yanında olan Pepper'ı tehdit edecek kadar tehlikeli bir durum içindedir. Bir terör örgütünün medyayı sabote ederek yayınlara kendi yaptığı terör eylemlerini gösterir. Devlet, bu terör hakkında hiçbir şeye ulaşamaz. Pepper'ı ziyarete bir bilim adamı gelir. Eskiden Tony'nin koruması, şu an Pepper'ın korumalığını yapan Happy Hogan, bu ziyaretçiden şüphelenir ve takip eder. Bu bilim adamının yanındaki kişinin bir takas gerçekleştirdiğini görür. Takası sabote eder ve takas eşyasının bir parçasını çalar. Fakat bunun sonucunun bir insanın patlamasına sebep olacağını bilemez ve ağır bir şekilde yaralanır. Bunun üzerine Tony, bu terör örgütünü tehdit eder ve mücadele başlar.

 8. 8 Thor: Karanlık Dünya (2013)


  IMDb: 6,9

  Konusu: Thor, 9 diyarı en huzurlu hale getirmiştir. Babası kral olmasının zamanı geldiğini söyler fakat Thor bunu istemez. Aklı hep sevdiği kadın Jane Foster'dadır. Her şeyi görebilen Heimdall'ın yanına gidip Jane Foster'ı sorar. Heimdall onu göremez ve Thor hemen dünyaya gider. O sırada Jane Foster'ın eski araştırmasında bazı cihazlar garip bir şekilde çalışmaya başlar ve sebebi olan yere gider. Foster, bilmeden karanlık bir gücü içine çeker ve bu karanlık güç onun içinde kendini korumaya alır, Foster bayılır. Uyandığında dışarı çıkar ve stajyerini arar. Birçok polisi çağırdığını görür ve o sırada Thor gelir. Thor'a 2 senedir yanına gelmediği için çok öfkeli olan Foster, ona kızar. Polisler onu yanına çağırıp zorla karakola gelmesi için kolundan çektiği esnada içindeki karanlık güç etrafında büyük bir patlamaya sebep olur. Bu durumu gören Thor, onu hemen Asgard'a götürür ve hikâyemiz devam eder.

 9. 9 Kaptan Amerika: Kış Askeri (2014)


  IMDb: 7,7

  Konusu: Shield'ta görevlere devam eden Steve, Natasha'nın operasyonu riske atarak Shield verilerini kopyaladığını görür. Bu duruma sinirlenir ve Fury'ye bu durumu söyler. Fury kopyaladığı bu verilere bakmak ister fakat bu verilere izninin kendi yetkisi ile giremediğini görüp anlam veremez. Bu sebeple dünyayı korumak adına yaptığı çok güçlü üç geminin projesini durdurmak için Pierce'a gider. Pierce ile konuşma sonrası suikasta uğrayan Fury, zor bir şekilde kaçarak Steve'in evine gelir. Orada gizli bir şekilde konuşurlarken Fury vurulur. Steve hemen vuranı kovalar ve onunla ilk defa karşılaşır: Kış Askeri. Filmin ilerleyen kısımlarında onun çocukluk arkadaşı, ordu arkadaşı olan Bucky Barnes olduğunu öğrenir ve hikâye tüm heyecanı ile devam eder.

 10. 10 Galaksinin Koruyucuları (2014)


  IMDb: 8,0

  Konusu: Film, evreni yok etmek isteyen bazı güçlere karşı tamamen tesadüf bir şekilde karşılaşan bir grup savaşçının mücadelesini konu almaktadır. Tek sorun birlikte mücadele edebilmeleri için birlik olması gereken bu grubun biraz zor bir şekilde yakınlaşmasıdır. Karakterlerimiz dünyalı olan Peter, üzerinde deney yapılmış bir rakun, Thanos'un üvey kızı Gamora, ağaç formlu Groot ve yok edici Drax'tır. Evrendeki sonsuzluk taşlarından birini kontrol edip bir gezegeni yok etmek için uğraşan düşmanımıza karşı Galaksinin Koruyucuları vardır.

 11. 11 Galaksinin Koruyucuları 2 (2017)


  IMDb: 7,6

  Konusu: Film, koruyucularımızın bir gezegeni korumak için verdiği mücadele ile başlar. Ama Rocket'in para aşkı bu durumu kaosa sürükler. Başları çok sıkışmışken Peter'ın babası onları kurtarır. Aynı zamanda Gamora'nın kardeşi Nebula, kız kardeşine olan kıskançlığı daha da çok artmış ve babasından ilgi görmek için kardeşini tehlike içine sokar. Ama asıl sorunlarının farkında değildirler. Babasının Peter ve onun hakkındaki düşüncesi...

 12. 12 Yenilmezler: Ultron Çağı (2015)


  IMDb: 7,3

  Konusu: Yenilmezler, New York olayından sonra uzaylıların ve Loki'nin geride bıraktıklarını düzeltmek istemektedir. Bu mücadelenin birinde Loki'nin asasını bulurlar. Tony ve Bruce bu asayı incelerken dünyanın etrafında bir zırh düşüncesi ile bir yapay zeka yaparlar fakat bu yapay zeka bekledikleri gibi olmaz. Bu film, Ultron ile yenilmezler arasındaki mücadeleyi, Vision'ın doğuşunu ve Maximoff kardeşlerinin "Yenilmez" oluşunu konu almaktadır.

 13. 13 Ant-Man (2015)


  IMDb: 7,3

  Konusu: Hapisten yeni çıkmış olan Scott Lang, iş bulmakta problem çekiyordur. Bunun üzerine hırsızlıktan hapse girmiş olan Scott, arkadaşlarının baskısıyla kolay denilen bir hırsızlığa girişir. Fakat evde bilmedikleri bir şey vardır: Kasada para veya mücevher değil, bir kostüm vardır. Scott, kostümün ne işe yaradığını bilmemektedir. Üstüne giyer ve olanlar olur. Artık bir karınca boyutundadır.

 14. 14 Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı (2016)


  IMDb: 7,8

  Konusu: Yenilmezler, bir operasyon içindeyken yaşanan patlama sonucu birçok kişi hayatını kaybeder. Bu ilk defa olmayınca Yenilmezler’in otoriter bir güç içinde olmalarını devletler istemiştir ve bir sözleşme hazırlamışlardır. Bu filmde bu sözleşmeyi kabul eden ve etmeyen kahramanlarımızın kendi arasındaki savaşı söz konusudur.

 15. 15 Örümcek-Adam: Eve Dönüş (2017)


  IMDb: 7,4

  Konusu: Kahramanımız Peter Parker, Yenilmezler ile yaşadığı mücadelenin etkisini hala yaşamaktadır. Fakat kendi mahallesinde kalmasını düşünen Tony Stark'a güzel ama bir o kadar da zorlu şekilde cevabını verir. Tony, onu Yenilmez yapmak ister fakat Peter, hatalarından ders çıkardığı için bir müddet daha mahallenin sevilen Örümcek Adam'ı olmak ister.

 16. 16 Doktor Strange (2016)


  IMDb: 7,5

  Konusu: Kariyerinde çok başarılı olan Stephen Vincent Strange, kendine özel vakalar ararken araç kazası yapmıştır. Artık ellerini eskisi gibi kullanamamaktadır. Ellerini tedavi edip eskisi gibi mesleğine devam etmek isteyen doktorumuz tam ümidi tükenecekken Kamar-Taj'da çareyi bulacağını bilmiyordu. Bu filmde kahramanımızın Kaecilius ama daha önemlisi kendisi ile mücadelesi söz konusudur.

 17. 17 Thor: Ragnarok (2017)


  IMDb: 7,9

  Konusu: Serinin 3. filminde kahramanımız babası Odin'i kaybetmektedir fakat Odin'in yaşamı Thor'un kız kardeşi Hela'yı hapis tutan tek şeydir. Hela, dokuz diyar ile yetinmeyip bütün diyarlara hükmetmek istemektedir. Bununla mücadele eden Thor'un kendini keşfettiği ve gücün çekicinde değil kendinde olduğunu anladığı filmdir.

 18. 18 Black Panther (2018)


  IMDb: 7,3

  Konusu: Kral babasının ölümünden sonra Wakanda'ya kral olarak hizmet etmek isteyen karakterimiz, eski bir düşman ile karşılaşır. Bu sadece düşman değildir, onun da kral olma hakkı vardır. Bu filmde kahramanımız T'Challa'nın Erik Killmonger ile mücadelesi söz konusudur.

 19. 19 Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı (2018)


  IMDb: 8,4

  Konusu: Thor, Asgard halkıyla yeni yurt ararken gemiye Thanos saldırır. Gemide bir katliama sebep olur. Buna direnmeye çalışırlar fakat ağır yenilgiye uğrarlar. Hulk, Thanos'a saldırır fakat o da ağır bir şekilde yenilir. Thanos gemide sonsuzluk taşı olduğunu iddia eder. Thor ise gemide olmadığını dile getirir. Ama Loki onu yanında getirip güçleri ile gizlemiştir. Bu hareket onun canına mal olur. Durumu gören Heimdall, kara büyü gücünü kullanarak Bruce'u dünyaya gönderir ve Bruce dağılmış olan Yenilmezler’e haber verir. Hikâyemiz bu şekilde başlayıp devam eder.

 20. 20 Ant-Man and The Wasp (2018)


  IMDb: 7,1

  Konusu: Scott Lang, iyi bir baba olmak istiyordur ama süper kahraman olmak bir baba için çok zordur. Ya kızı için dünyayı büyük bir tehlikeye atacak ya da dünyayı kurtaracaktır. Bu filmde Hank Pym'in kaybolan karısını bulmaya çalışması ve var edindiği düşmanı ile mücadelesi söz konusudur. Tabii ki kızı için olabildiğince titiz olmaya çalışır.

 21. 21 Kaptan Marvel (2019)


  IMDb: 6,9

  Konusu: Bu filmde kahramanımızın tesadüfen dünyaya gelişi üzerine geçmişini hatırlamaya başladığı anlatılmaktadır. Düşman sandığı toplumun aslında masum olduğunu, dost bildiği hatta silah arkadaşı sandığı insanların hain olduğunu anlar. Gücünü nasıl elde ettiğini hatırlayan kahramanımız gücünü ilk defa dost sandığı düşmanına karşı kullanır.

 22. 22 Yenilmezler: Son Oyun (2019)


  IMDb: 8,4

  Konusu: Evrenin yarısı yok olmuştur. Tony, uzayda Nebula ile kayıp, birçok Yenilmez yok olmuş durumdadır. Hiç umut kalmamışken Kaptan Marvel, Tony'nin bulunduğu gemiyi dünyaya getirir. Tony, yaşadığı olaylardan sonra bütün öfkesini Steve'e kusar. Pepper ile sakin bir yaşama geçer. Atomaltı evrende kaybolan bir diğer Yenilmez 5 saattir orada kaybolduğunu düşünür fakat makine tekrar çalışıp dünyaya geldiğinde hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını görür. Bu durum üzerine Steve ve Natasha ile temasa geçer ve tekrardan bir umut olur. Film tüm hikâyesi ile devam ederek sonuca bağlanır.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir