Kovboy Bebop Animesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Kovboy Bebop animesini incelediğimiz bu makalemizde ilginizi çekebilecek pek çok detay var. İşte Kovboy Bebop hakkında bilinmesi gerekenler!


Netflix’in animelerden uyarlama dizilerine yenisi ekleniyor. Kovboy Bebop dizi uyarlamasındaki karakterlerin benzerlikleri ve şimdiye kadarki yayınlanan görselleri dizinin yoğun ilgi görmesine sebep oldu. Kovboy Bebop animesini biraz daha yakından inceleyelim. İlk olarak animenin Adult Swim’de yayınlanan ilk anime olduğunu belirtelim. Cartoon Network’un yetişkin bölümü olan Adult Swim, Kovboy Bebop’u 2 Eylül 2001 tarihinde batılı izleyicilerine sundu. Kovboy Bebop hala Adult Swim’e ait. 

Animenin içeriğine bakacak olursak Kovboy Bebop ekibi kurulmadan üç yıl öncesinde karakterlerimizin birleşmesi için zemin hazırlayan olaylar meydana gelir. Spike Dragon, Syndicate’den ayrılır, aynı dönemde ISSP’den ayrılan Jet ile bir takım kurar. Faye adındaki karakterimiz de kriyojenik uykusundan uyanır. Bunlar olurken Edward da evini terk eder ve hikâyemiz başlar.

Kovboy Bebop’un en sevilen bir diğer özelliği ise her bölümün kendine has bir konusu olması. Kısaca bölümler birbirinden bağımsız olduğundan izlemeye istenilen herhangi bir bölümden başlanılabilir. Kovboy Bebop hikâyesiyle olduğu kadar jenerik müziği ile de oldukça etki altında bırakıyordu, sırf bu yüzden animeye özel bir caz grubu oluşturuldu. Kurulan Seatbelts caz grubu ile özellikle Tank çok sevilen anime müziklerinden.

Yeni yapılan anime varyasyonunda Edward’ın karakterinin küçük bir çocuk olması düşünülürken bu farklılaştırıldı ve animedeki Edward karakterinin cinsiyeti hala tartışılıyor. Fakat Watannabe bir röportajda “İnsanlığı aşan bir karakter yapmak istedim” cümlesiyle kafaları daha da karıştırdı. Kovboy Bebop birçok animede olduğu gibi oyuncak satışlarını desteklemek için hazırlanan bir animeydi. Fakat yine birçok anime gibi başarıyı yakalayınca işler değişti. Kovboy Bebop’un yayınlandığı tarihlerde, 11 Eylül 2001 yılında Amerika da gerçekleşen terör saldırıları animenin bazı bölümlerinin sansürlenmesine sebep oldu. Sebebi ise animedeki sahnelerin halka o günleri anımsatmasıydı.

Bunların yanında, animenin çocuklar için olması gerekirken karakterleri ve konusu yüzünden uygun olmadığına karar verildi ve 12. bölümden sonra yayını duruldu. Fakat Wowow yayın şirketi telif haklarını alarak yayın saatini çocukların uyku saatlerine çekti. Bazı bölümlerde animedeki karakterlerin ilginç geçmişleri de anlatılıyor. Anime aslında sadece Spike ile ilişkilendirildi. Konudan çok karakterlerin ön planda olduğu ama bütün karakterlerin Spike’ın etrafında döndüğü bir kurgudan oluşuyor. Animenin her bölüm adının da bir müzik referansı olduğu anlaşılıyor. Faye karakterinin uykuda olduğu kapsülün üzerindeki NCC-1701-B kodu, Star Trek'in gemisiyle aynı kod olduğu için filme gönderme yapıldığı açık.

Animenin son zamanlarında Faye bağlılık problemleri nedeniyle ekipten kovulmadan önce kendi ayrılmak istediği için ortadan kaybolmuş, Edward ise babasını aramak için ekibi terk etmişti. Spike ile derin bağları olan Jet ise son akşam yemeklerinden sonra Kovboy Bebop’tan ayrılmış ve Spike’ı yalnız bırakmıştı. Bu gelişmelerin ardından herkes animenin sonunda Spike’ın öldüğünü düşünmüştü, ancak Watanabe’nin Spike ölmedi açıklaması hala açık uçlu soruları akılda bırakmıştır.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.