Hollywood Bulvarı, Walk of Fame Nasıl Ortaya Çıktı?

Los Angeles'ın en popüler noktalarından biri olan Walk of Fame niçin yapıldı? Hangi ünlülerin yıldızları var? Walk of Fame ve onun öyküsü!


Hollywood Bulvarı, popüler adıyla Walk of Fame; Hollywood Ticaret Odası’nın bir pazarlama taktiği olarak ortaya çıkmıştır. Bu fikrin çıkış noktası dünyanın dört bir yanında cazibe ve heyecan yaratan isimleri yüceltmekti. Yıllar süren tartışmalar, reddedilen projelerin ardından 1956’da Los Angeles Şehir Konseyi’ne resmi bir teklif verildi. Reddedilen planlar arasında ismi geçecek kişilerin karikatürünün çizilmesi de vardı. Çevredeki mülk sahipleri tarafından açılan davalar inşaatın başlamasını erteledi.

İlk başta Walk of Fame'e giden dört kategori vardı!

Projenin heyecanını artırmak için 1958'de yıldız alacak 8 kişinin adı halka açıklandı. Daha sonra 1960 yılında ilk yıldızlar kaldırımda yerini aldı. Adı yazılan ilk kişi film yapımcısı Stanley Kramer oldu. Sinema, televizyon, müzik, radyo olarak 4 kategoriyle başlayan Walk of Fame'e 1984 yılında tiyatro/canlı performans kategorisi de eklendi. Bugün 2600'den fazla yıldız bulunan yolda en çok sinema kategorisinden tanınan kişilerin adı vardır. Bu nedenle bütün televizyon dünyası onları takip etmektedir.

Yalnızca Muhammed Ali'nin ismi yerde yazmıyor!

2002'de boks, canlı performans kategorisinin bir parçası kabul edilmiştir. Bu nedenle tüm zamanların en iyi boksörü kabul edilen Muhammed Ali'ye de bir yıldız verilmiştir. Muhammed Ali bu durum ile ilgili: "Sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed'in ismini taşıyorum ve insanların onun üzerinde yürüyüp çiğnemesine izin vermem mümkün değil." demiştir. Ayrıca kendisine saygısı olmayanların da isminin üzerinde yürümesini istemediğinden yıldızın duvara asılması talebinde bulunmuştur. Ünlü boksörün isteği üzerine yıldız Dolby Tiyatrosu'nun duvarına asılmıştır.

Hayali karakterlerin de Walk of Fame yıldızı var!

Hayranlar bu yıldızlı yolda sevdiği sanatçıların isimlerinin yer alması için başvuruda bulunabilmektedir. Ancak yıldız verilmesi için sanatçının kendisinden ya da menajerinden kabul mektubu alınması gerekiyor. Mozaik ve pirinçten yapılan her anıtın yapımı ve bakımı için 40.000 dolar vergi ödenmesi zorunludur. Ayrıca Hollywood Bulvarı'nda yalnızca oyuncular, yönetmenler, müzisyenler, atletler değil hayali karakterlerin de isimleri yer almaktadır. Mickey Mouse bir yıldıza sahip olan ilk hayali karakterdir. Minnie Mouse ise 2018'de eklenmiştir. Bunlar dışında Bugs Bunny, Pamuk Prenses, The Simpsons, Kurbağa Kermit, Tinker Bell, Shrek gibi on sekiz sinema ve televizyon karakterinin ismi de yer almaktadır.

5 kategoride yıldızı bulunan tek bir isim var!

Walk of Fame’in 5 kategorisinin hepsinden yıldıza sahip olan yalnız bir kişi vardır. O da müzisyen ve şovmen Gene Autry'dir. Onun dışında dörder, üçer yıldızı olan birçok isim vardır. İki adet Michael Jackson yıldızı vardır fakat yalnızca biri Popun Kralı'na aittir. Diğeri aynı ismi taşıyan radyocu Michael Jackson'a aittir. 2009 yılında şarkıcı Michael Jackson vefat ettiğinde bazı hayranları yanlış ismin yanında bir araya gelmişlerdir. Ek olarak Drew Barrymore'un ailesi ise ailecek en çok yıldıza sahip olmaları yönünden ön plana çıkmaktadır.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
1
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir