En İyi Dönem Dizileri!

İzleyicilerine zamanda yolculuk yapma deneyimi sunan birbirinden iyi dönem dizilerini sizler için derledik. İşte dönem dizileri listesi...


Tarihin tozlu sayfalarına göz atmanın en eğlenceli yollarından biri de dönem dizileridir. Adeta bir zaman makinesi gibi sizi alıp bambaşka diyarlara götüren bu diziler ile maceraya hazır olun. Sizin için hazırladığımız liste ile yolculuğumuza başlamaya ne dersiniz? 

 1. 1 Spartacus (2011)


  Antik Roma dönemi gladyatör yaşamını en iyi anlatan dönem dizilerinin başında gelen Spartacus sizleri Antik Roma’da bir gezintiye çıkarıyor. Sürükleyicisi senaryosuyla, izleyiciyi sıkmayan hikaye ilerleyişiyle Spartacus, dönem dizileri arasında her zaman ilk sırada yer alıyor. Dizi Roma Cumhuriyeti'ne baş kaldıran Spartacus ve diğer gladyatörlerin hayat hikayesini izleyiciye aktarıyor. ABD yapımı dizi 3 sezon sürmüştür. 39 bölümden oluşan dizi 2013 yılında yayın hayatına veda etti.

 2. 2 The Tudors (2007)


  Tudors dönem dizileri içerisinde entrikalı hikayesiyle, ışıltılı dekorasyon kıyafetleriyle ön plana çıkıyor. Dizi İngiltere tarihinde önemli bir yere sahip olan Kral 8. Henry’nin saltanatını anlatıyor. Kral Henry’nin evlilik hayatı ve Katolik kilisesiyle olan kıyasıya mücadelesi dizide sıkça vurgulanıyor. Dizinin baş rolünde Kral Henry rolünü oynayan Jonathan Rhys Meyers bulunuyor. Aynı zamanda dizide İngiliz kilisesinin Katolik kilisesinden koparak Anglikan kilisesinin kuruluşunu da görebiliyoruz. The Tudors dizisi toplam 4 sezon 38 bölümden oluşuyor. Dizi yayın hayatına 10 Haziran 2010 tarihinde veda etti.

 3. 3 The Last Kingdom (2015)


  Ünlü yazar Bernard Cornwell’in Savaş Lordu kitabından uyarlanarak hazırlanan The Last Kingdom dizisi 9. yy. İngiltere tarihine vurgu yapıyor. Dizinin konusu İngiliz kontu olan Uhtred’in, babasını Paganlarla yapılan savaşta kaybetmesiyle Paganlara esir düşmesini anlatıyor. Uthred, Paganlara esir düştükten sonra kaderi tamamen baştan yazıyor. Uthred bu dönemde Pagan kültürünün etkisi altında kalarak Pagan dinini benimser ve Paganların yanından dönünce tahta amcasının geçtiğini görür. Uthred için artık tek hedef intikamdır. Baş rollerinde ünlü oyuncu Alexander Dreymon’un bulunduğu The Last Kingdom dizisi bu yıl 5. sezonuyla beraber izleyicilerinin karşısında olacak.

 4. 4 Vikings (2013)


  Sıra dışı kültürüyle ön plana çıkan Viking kültürünün içerisine girmeye hazır mısınız? Vikings dizisi sizi Viking kültüründe uzun soluklu, sürükleyici bir yolcuğa çıkarıyor. Dizi, ünlü Viking savaşçısı Ragnar Lothbrok’un hayat hikayesini anlatıyor. Gelişmiş savaş animasyonlarıyla, deniz aşırı seferleriyle dizi izleyicileri ekrana kilitliyor. Vikings dizisinde Vikinglerin İngiltere istilası anlatılıyor. Ayrıca Vikinglerin Paris kuşatmasına da dizide vurgu yapılıyor. Dizinin ilerleyen sezonlarında Vikinglerin Amerika’yı ve Grönland’ı keşfetmelerine de dizide değiniliyor. Dizi 6. sezonuyla yayın hayatına son verdi.

 5. 5 Da Vinci’s Demons (2013)


  Rönesans İtalya’sında sürükleyici bir yolculuk sizleri bekliyor. Da Vinci’s Demons, Rönesans İtalya’sının bilim ve mimarisine ışık tutuyor. Rönesans döneminin önemli sanatçılarından biri olan Leonardo da Vinci’nin hayatı üzerinden hikaye ilerliyor. Leonardo da Vinci’nin mühendislik alanındaki yeteneklerine ve icatlarına dizide sıklıkla vurgu yapılıyor. Sürükleyici senaryosuyla izleyenleri ekrana kilitleyen Da Vinci’s Demons 2015 yılında final yapmıştır.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir