Dünya Tarihinden Beyaz Perdeye Uyarlanmış 5 Savaş-Tarih Filmi Önerisi!

Tarih ile ilgili olanlar için tarihin her döneminden sinema perdesine aktarılan 5 muhteşem tarih filmi önerisi!


Siz de tarih filmi seviyor ve izleyecek filmler mi arıyorsunuz? O zaman bu yazımız tam size göre! Tarihin farklı zamanlarını konu alan ve izleyenleri hayran bırakan 5 filmi inceliyoruz. Tarih filmi seven biriyseniz ve izleyecek film bulamıyorsanız kesinlikle doğru yerdesiniz!

 1. 1 Savaş Vadisi (Hacksaw Ridge)


  Savaş Vadisi, tek bir kurşun sıkmadan 75'e yakın kişiyi kurtaran bir kahramanın hikayesini ele alıyor. Gerçek hayatta da yaşamış karakterimiz Desmond T. Doss, İkinci Dünya Savaşı’nda ABD Ordusu'nda bir sıhhiyedir. Savaşta olmalarına rağmen o, Okinawa Savaşı’nda görev yaparken insanları öldürmeyi reddeder. Amerikan tarihinin ilk "Onur Madalyası"na layık görülen vicdani retçisi olur. Bu etkileyici hayatı daha sonra usta oyuncu ve yönetmen Mel Gibson tarafından filme dönüştürülür. Mel Gibson’ın on yıl aradan sonra çektiği bu savaş filminin oyuncu kadrosunda Andrew Garfield, Vince Vaughn, Sam Worthington, Hugo Weaving, Luke Bracey, Teresa Palmer ve Rachel Griffiths gibi isimler yer alıyor. Filmin senaryosu ise Andrew Knight ve Robert Schenkkan'a ait.

  4 Kasım 2016'da vizyona giren film genellikle olumlu yorumlar aldı. Amerikan Film Enstitüsü tarafından 2016'nın en iyi 10 filminden biri olarak seçilen film, 74. Altın Küre Ödülleri'nde 3 adaylık elde etti. Ayrıca 70. BAFTA Ödülleri'nde de 5 adaylık elde etmiştir.

 2. 2 Son Samuray (The Last Samurai)


  Nathan Algren, Amerikan Ordusu'nda görev yapan ve ukalalığıyla bilinen kıdemli bir kaptandır. Kaptan, 1870’lerde Japonya’dan bir teklif ve davet alır. Kendisinden Japon İmparatorluğu’nun ilk ordusuna askeri eğitim vermesi talep edilmektedir. Japonlar, o dönemde modern savaş yöntemleri açısından gelişim göstermektedirler. Ancak aynı zamanda samuray kültürü de halk arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Algren, samuraylarla girdiği bir savaşta samurayların lideri tarafından esir alınır. Böylece esas samuray kültürüyle tanışır. Samuray kültürünü tanıyan kaptan, bundan ziyadesi ile etkilenir ve bu kültürü öğrenmeye başlar. Bir samuray savaşçısı gibi hareket etmeyi öğrenmesi onu son derece önemli bir kararın eşiğine taşıyacaktır.

  Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini yapan Edward Zwick'e senaryoda John Logan ve Marshall Herskovitz eşlik ediyor. Başroldeyse Tom Cruise bulunurken kendisine Ken Watanabe ve Shin Koyamada eşlik ediyor. Filmin müziklerini ise Hans Zimmer hazırlamıştır. 6 Şubat 2004 yılında vizyona giren film 4'ü Oscar olmak üzere 67 dalda aday gösterilmiş olup 20 dalda ödül kazanmıştır.

 3. 3 1917


  1917, I. Dünya Savaşı sırasında hayati önemde bir mesajı iletmekle görevlendirilen iki askerin hikayesini anlatıyor. I. Dünya Savaşı sırasında Britanya askerlerinden Schofield ve Blake gerçekleştirilmesi imkansıza yakın bir göreve atanırlar. Görevleri, çok geç olmadan düşman bölgesini geçerek binlerce askerin ölümünü engelleyecek bir mesaj iletmektir. Blake'in kardeşi de mesajın iletileceği askerlerin arasındadır. Bu nedenle Blake'i daha da fazla ciddiye alması gereken bir mücadele beklemektedir.

  Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini yapan Sam Mendes'e senaryoda Krysty Wilson-Cairns eşlik etmektedir.  Oyuncu kadrosunda George MacKay, Dean-Charles Chapman, Benedict Cumberbatch ve Daniel Mays gibi oyuncuları bulunduran film 4 Aralık 2019 tarihinde vizyona girmiştir. Kazandığı 3 Oscar'ın yanı sıra 199 dalda aday gösterilmiş, 131'inde de ödül almayı başarmıştır.

 4. 4 300 Spartalı (300)


  Eski Yunan krallıklarından olan Sparta, zor bir savaşla karşı karşıyadır. O dönem oldukça güçlü olan Pers Kralı Xerxes, sahip olduğu gücü Yunan krallıkları üzerine salmıştır. Sparta kralı, bu durumla baş edebilmek için çareyi koca yürekli 300 cesur askerini toplamakta bulur. Tanrıları savaşa ikna edememiştir. Bu savaşçı yetiştirilmiş 300 asker, şartların zorluğuna rağmen hayatları pahasına Thermopylae’de Perslilerle savaşmaya hazırdır. Öte yandan konsey savaşmama kararı alarak bir hata yapar. Ancak Sparta kralı bu durumun da üstesinden gelince ordunun savaşa gitmesini beklemeleri gerekecektir.

  Filmin senaristliğinde ve yönetmenliğinde görev alan Zack Synder'e yönetmenlik konusunda Kurt Jhonstad eşlik etmektedir. Film, oyuncu kadrosunda Gerard Butler, Lena Headey, David Wenham ve Rodrigo Santoro'yu bulundurmaktadır. 300 Spartalı, farklı otoritelerce 55 dalda aday gösterilmiş ve 19 ödül almıştır.

 5. 5 Cesur Yürek (Braveheart)


  Amacı çiftçilik yaparak sakin bir hayat sürmek olan William Wallace, çocukluk aşkıyla karşılaştığında bunun onu dipsiz bir uçuruma iteceğinin farkında değildir. Bir gün İngiliz askerleri, William’ın çocukluk aşkı olan Murron’a tecavüz etmeye kalkışır. William, onu kurtarmak için elinden geleni yapar ancak eylemleri Murron’un ölümüne yol açar. Bundan dolayı özgür bir İskoçya için çalışmaya başlar.

  Mel Gibson'ın yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği bu filmde ironiktir ki senaristliği Randal Wallace üstlenmiştir. Mel Gibson'ın yanı sıra Sophia Marceau, Patrick McGoohan ve  Angus Macfadyen oyuncu kadrodunda yer almaktadır. Film 34 dalda aday gösterilmiş olup 33 dalda ödül kazanmıştır. Bu ödüllerin 5'i ise Oscar'dır.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir