Twitch Benzeri Canlı Yayın Uygulamaları

Twitch gibi eğlenceli canlı yayın platformları hangileridir? Nereden yayın izleyebilir veya kendi yayınınızı yapabilirsiniz? İşte detaylar!


Bugün sosyal medya hepimizin dünyasında çığır açacak düzeyde yer kaplıyor. Artık hayatımızın olmazsa olmaz parçalarından olan sosyal medyada, canlı yayınlar yapmak da oldukça popüler. Canlı yayınlar sayesinde sadece takipleştiğiniz insanlara değil, çok daha geniş kitlelere hitap edebilirsiniz. Hatta hepimizin pandemide çok yakından deneyimlediği mesafeleri, bu canlı yayınlar ile aşabilirsiniz. Sizden kilometrelerce uzakta olan insanlar ile canlı yayın açabilirsiniz.

Bunlardan biri olan Twitch, eğlenceli içeriklerin yoğun olarak paylaşıldığı platformlardan. Her uygulamanın kendine özgü özellikleri olsa da Twitch’in yeri özellikle oyuncular arasında oldukça farklıdır. Ancak bazen alternatif platformlar arayışına giren oyuncular için bu yazıyı hazırladık.

Dlive nedir?

Blok zincir teknoloji teknolojisiyle kurulan DLive, en çok ses getiren canlı yayın uygulamalarından biridir. Dlive sadece dünyada değil, ülkemizde de oldukça kullanılan bir platform. Twitch’e çok benzeyen ara yüzünün olması, onu bir taklitçi gibi gösterse de onu Twitch’ten ayıran bir bağış sistemine sahip. Bağış yapmak istediğinizde, sevdiğiniz yayıncılara limon hediye edebilirsiniz. Bu onların puanlarını artırır ve kanallarını büyütmelerini sağlar. Buna ek olarak Youtube’un abonesi en çok olan kanalı PewDiePie da bu platform üzerinden canlı yayın yapıyor.

Nonolive uygulaması nasıl kullanılır?

Twitch benzeri bir diğer canlı yayın uygulaması olan Nonolive, herkesin canlı yayın açabildiği ve tüm kullanıcıların birbirlerine yazabileceği bir sosyal medya ve canlı yayın platformu. Kendi canlı yayınınızı açabilir, sohbet ederken bir yandan LOL, PUBG gibi online oyunları oynayarak eğlenceyi kat be kat arttırabilirsiniz. Ancak nonolive genellikle oyun değil, sohbet için kullanılan bir platform. Uygulama üzerinde canlı yayın yapan kişilere hediye gönderilebiliyor, elbette bu hediyeler paralı olduğu için belli bir bakiyeye sahip olmanız gerek göndermek için. Aynı şekilde hediyelerin paralı olması aslında yayıncılara para da kazandırıyor. Bugün pek çok nonolive yayıncısı bu işten para kazanıyor.

NimoTV nasıl kullanılır?

NimoTV de tıpkı Twitch gibi profesyonel oyuncuların canlı yayın açtıkları bir platformdur ve e-sporlar için önemi çok büyüktür. Oyunseverlerin sıkça kullandıkları platformlardan biri olan NimoTV'nin ayrıca bir de uygulaması bulunuyor. Yani tablet ve telefonlarınızda da bu platformu kolayca kullanabilir, canlı yayınları takip edebilirsiniz. Eğer bir yayıncıysanız, hesabınızı diğer sosyal medya platformlarında paylaşırsanız hesabınızı kolayca büyütebilirsiniz. 

Bigo Live nedir?

Bigo live henüz Türkiye’de pek popüler değil. Ancak global olarak çok geniş bir kullanıcı kitlesi mevcut. Twitch kadar eski bir program olmasa da kullanımı aşırı kolaydır. Bu da onun birincil tercih nedeni oluyor. 

Ayrıca oyun tutkunlarının dışında, dil ya da dans başta olmak üzere pek çok farklı alandaki meraklı insana hitap ediyor.

WatchESPN uygulaması nedir?

WatchESPN de yine en sık kullanılan canlı yayın uygulamalarından biridir. Aslında Twitch nasıl oyuncuları bir çatı altında topluyorsa WatchESPN de sporcuları topluyor. Siz de bir spor delisiyseniz sporu hayatınızın her yerinde kullanmak, duymak ve izlemek istiyorsanız WatchESPN ile bu isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Bu platform üzerinde en çok basketbol üzerine içerik bulunsa da voleyboldan tutun da beyzbola varan geniş bir içerik yelpazesi bulunuyor. 

Uygulamayı diğer canlı yayınlardan ayıran özelliklerden biri ise ücretli paketler ile geçmiş yayınlara ulaşılabilmesidir. Arşivde işim yok derseniz uygulamayı ücretsiz kullanabilirsiniz. 


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
5
Komik
Tatlış Tatlış
1
Tatlış
Sinirli Sinirli
1
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.