Steam Deck’i Bekleyenlere Kötü Haber!

Steam Deck ile ilgili bekleyenleri hayal kırıklığına uğratacak kötü bir haber geldi. Steam Deck’in çıkışı ertelendi, şimdi sırada ne var?


Steam, dünya üzerinde oyuncuların oyun satın almak ve oynamak için en çok kullandığı platformlardan biri, hatta en ünlüsü demek yanlış olmaz. Çoğu oyuncunun belleğinde efsane shooter oyunu olarak kazınmış olan Half-Life serisinin yapımcısı olan Valve Corporation’a ait olan Steam, yakın zamanda birçok farklı teknolojik ürününü piyasaya sürdü. Bunlar arasında Steam ile televizyon arasında görüntü paylaşımı yapmayı sağlayan Steam Link, oyunlarda kullanılmak üzere geliştirilmiş olan oyun kolu Steam Controller ve hatta Steam’in oyun bilgisayarı olarak adlandırdığı Steam Machines gibi ürünler mevcut. Şimdi akıllarımızda bu listede olmayan bir cihaz daha var, belki bazılarınız bunu tahmin etmiştir. Hadi önce onu öğrenelim!

İsmi Nintendo Switch olan bu cihaz kısaca, orta bölgesinde ekran bulunan oyun kolu olarak özetlenebilir. Mario, Pokemon, The Legend of Zelda ve Animal Crossing gibi farklı oyunların yapımcısı Nintendo şirketinin geliştirdiği Nintendo Switch; hem taşıma kolaylığı hem de kendi şirketine ait oyunların alımının kolay olması nedeniyle ilk çıktığı tarih olan 3 Mart 2017’den bu yana birçok oyuncu tarafından tercih ediliyor. 

Satış rakamları ilk çıktığı ay üç milyona, bir sene sonrasında on dört milyona ulaşan Nintendo Switch, kendi pazarının hâkimi konumunda. Ancak Valve bu durumu lehine çevirmek istiyor, bu nedenle Nintendo Switch muadili olacak Steam Deck’i 15 Temmuz 2021’de duyurmuştu. Steam Deck’i 2021 Aralık ayında piyasaya sürmeyi planlayan Valve tarafından geçtiğimiz günlerde bir duyuru yayınlandı. Valve şirketinin yaptığı açıklamada; tüm dünyanın elektronik hammadde tedarik zorluğu çektiğinden ve bu sorunun üstesinden gelmek için sarf ettikleri çabandan söz edilirken, Steam Deck’in planlanan zamandan iki ay sonra ancak satışa çıkabileceği duyuruldu.

Meraklılarının Nintendo Switch yerine deneyimlemek için can attığı Steam Deck’in ertelenmesi tabii ki hayal kırıklığına yol açtı. Geliştiricilerin önceden denemek üzere Steam Deck gönderdiği kullanıcıların videoları tüm sosyal medyada viral olmuşken, ürünün geç geleceğinin açıklanması heves kaçırmış olsa da Nintendo Switch’e rakip olacak bu cihazın özellikleri göz dolduruyor. Steam Deck’in açıklanan özellikleri şu şekilde listelenmişti:

 • İşlemci özellikleri:
  CPU: Zen 2 4c/8t, 2.4-3.5 GHz (448 GFlops FP32’e kadar)
  GPU: 8 RDNA 2 CU, 1.0-1.6 GHz (1.6 TFlops FP32’e kadar)
  APU güç tüketimi: 4-15W
 • RAM özellikleri: 16 GB LPDDR5 RAM (5500 MT/s)
 • Depolama özellikleri:
  64 GB eMMC (PCIe Gen 2 x1)
  256 GB NVMe SSD (PCIe Gen 3 x4)
  512 GB NVMe SSD (PCIe Gen 3 x4)
 • Ekran özellikleri:
  Çözünürlük: 1280 x 800 piksel (16:10)
  Boyut: 7 inç
  Parlaklık: 400 nit
  Yenileme hızı: 60 Hz
  Dokunmatik desteği: Evet
 • Bağlantı özellikleri:
  1 x USB-A 3.1 Port
  2 x USB-A 2.0 Port
  Ethernet
  DisplayPort 1.4
  HDMI 2.0
  Bluetooth 5.0
  Dual-band Wi-Fi radio, 2.4GHz ve 5GHz, 2 x 2 MIMO, IEEE 802.11a/b/g/n/ac

2022 yılında piyasaya sürülecek olan Steam Deckin kullanıcılardan alacağı tepkiler merak konusu olurken elektronik malzemelerdeki hammadde sorunu tüm sektörleri zorlamaya başladı. Hammadde sıkıntılarının bu şekilde devam etmesi bizi teknolojinin çok daha zor elde edildiği bir geleceğe taşıyor olabilir.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.