Steam Çin’e Özel Versiyon Çıkaracak!

Oyun pazarının devlerinden olan Steam'in 9 Şubat'ta Çin'e özel sürüm çıkarması bekleniyor.


Bildiğiniz üzere Çin’de birçok global servis yasaklı ve insanlar onların yerli alternatiflerini kullanıyor. Örneğin; Google yerine Baidu, Facebook yerine de Renreni kullanılıyor. Hükümetin Steam’e sıcak bakmamasından kaynaklanacak ki Steam, Çin özel sürümünü duyurmaya hazırlanıyor.

Steam Çin özel betası 9 Şubat'ta geliyor!

Ünlü oyun analisti Daniel Ahmad'in paylaşımından anlaşılığı üzere Steam'in kurucusu Valve ve Çin MMORPG oyun yapımcısı Perfect World, 9 Şubat'ta Steam Çin özel sürümünün açık betasını yayımlayacak. Platformda ilk olarak CS:GO ve DOTA 2 yer alacak. Daha sonra hangi oyunların yer alacağı henüz belli değil. Platform hükümet tarafından denetim altında olacağı için yalnızca hükümetin onayladığı oyunlar oynanabilecek.

Bu olayın gelecek etkileri ne olucak?

Şu an kesin bir şey söylemek çok zor. Çin hükümetinin Steam'in uluslararası versiyonunu bloklayıp bloklamayacağı belli değil. Şimdilik Çinli oyuncular uluslararası hesaplarına ve oyunlarına erişebiliyor. Eğer uluslararası versiyon hükümet tarafından banlanırsa bu durum tüm oyun sektörünü derinden etkiler. Zira olası bir ban durumunda hem oyun firmalarının yüz binlerce kullanıcı kaybetmesine hem de diğer oyuncuların Çin'deki arkadaşlarına ulaşamamasına neden olacak.

Peki siz bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz? Devletler oyunlara sansür uygulamalı mı yoksa oyun sektörü tamamen bağımsız mı olmalı?


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
1
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
1
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum