Pixel Art Oyun Severler İçin Denenmeye Değer Bir Oyun: Rakuen

Her şeyiyle kusursuz oyunlar aramaktan sıkılan ve grafikleri çok da iyi olmasa da olur diyenlerdenseniz size bir oyun önerimiz var: Rakuen!


Oyun oynarken grafikler yağ gibi aksın, bilgisayarımın sınırlarını deneyeyim demiyorsanız pixel art oyunları değerlendirmeye ne dersiniz? Bu oyunlarda genellikle hikâye ön plandadır. Bölüm tasarımları zor değildir ve size birkaç saatte iyi bir deneyim yaşatmaya odaklanırlar. Tabii ki de pixel art oyunlar denince aklımıza gelen bazı oyunlar var: To The Moon, Terraria, Dead Cells, Minecraft ve Undertale gibi. Peki daha önce Rakuen’i duymuş muydunuz?

Peki nedir bu Rakuen?

Rakuen kelimesi Japonca ‘da “cennet” anlamına geliyor. Aslında bu isim oyunu da bir nebze açıklar nitelikte. Oyun bize bir çocuk ve annesinin hastanede geçen duygusal hikâyesini anlattığı kadar yaşatıyor da. Oyun içinde sürekli bir etkileşim görüyoruz. Hastane çalışanlarından diğer odalardaki kişilere kadar pek çok kişiyle iletişim kurabiliyoruz. Rakuen aslında birden fazla hikâyeden oluşuyor ve tüm hikayelerin birleşmesiyle ana hikâye güçleniyor. Hikâyede iki türlü evrende yer alıyoruz; Hastanede olduğumuz gerçek dünya ve Rakuen evreni. Bu evrende; “evreni kurtarmak” temalı mini oyunlar oynayarak hikâyeyi, farklı türlerdeki varlıklarla bağlıyoruz. Hastanedeki evrenimizde ise genellikle Rakuen evrenindeki hikâyelerin, diğer odalardaki bireylerin hikayeleri olduğunu öğreniyoruz. Eğer bağımsız, grafiklere çok önem vermeyen biriyseniz, bu oyundan muhtemelen zevk alacaksınız.

Diğer insanlar Rakuen hakkında ne düşünüyor?

Rakuen de bağımsız bir rol yapma pixel art oyunu olarak türünü çok iyi temsil ediyor. Müzikler, karakter tasarımları, bölüm dizaynları ve hikâye olarak bulunduğu kategorideki rakiplerinin arasından sıyrılmayı kesinlikle başarıyor. Plants vs Zombies, To the Moon gibi oyunların müziklerini yapan Laura Shigihara’yı burada geliştirici olarak görüyoruz. Neredeyse her değerlendirme platformunda birden fazla kez "ağlayarak oynadım" tarzında yorumlar aldığı da bir gerçek! Rakuen, genel ortalamada 84 puan ve bol bol güzel yorum almıştır.

Laura Shigihara’ nın başka oyunlar için müzikler yaptığını söylemiştik değil mi?

Bu oyunu oynadıktan sonra, duygulanarak dinleyebileceğiniz bir soundtrack albümü de bulunmakta. 52 şarkıdan oluşan albümde, neredeyse oyunda bulunan tüm sesler ve şarkılar bulunuyor. Bu tür bağımsız oyunlar için görmeye alışık olmadığımız bu albüm, gerçekten oyunu farklı dünyalara taşıyabiliyor. Bizim favori şarkımız albümün 41. Şarkısı olan “Build a Little World With Me” şarkısı. Bazı duygusal sahnelerde kullanılan
müziklere denk geldiğinizde boğazınız düğümlenebilir. Bizden söylemesi.

Oyunun steam mağaza sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.
Rakuen soundtrack albümünü merak ettiyseniz onu da buradan dinleyebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
2
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir