Mass Effect ve Dragon Age Dizilerine Ağır Eleştiri!

Yapımına onay verildiği açıklanan Mass Effect ve Dragon Age dizilerinin içeriğine dair eleştiriler gelmeye başladı. İşte detaylar!


BioWare oyun stüdyosu, Baldur’s Gate ve Neverwinter Night gibi en çok bilenen rol yapma oyunlarının geliştiricisi olan firmadır. Bünyesinde dört farklı oyun motorunun (Infinity, Aurora, Odyssey ve Eclipse Engine) geliştirildiği firmanın en sevilen oyunları Infinity ve Aurora oyun motorlarıyla geliştirilmiştir. Kurucuları Ray Muzyka ve Greg Zeschuk olan BioWare, 2007 yılında Electronic Arts tarafından satın alındı. Electronic Arts, bu birleşmenin ardından BioWare şirketini kapatmayıp marka olarak devam etmesine izin verdi.

Mass Effect'in tarihçesi ve bilgileri nelerdir?

Mass Effect; bilim kurgu, askeri içeriklere sahip üçüncü şahıs bakış açısında oynanan bir aksiyon oyunudur. Oyunun bulunduğu platformlar Xbox 360, Xbox One, iki bilgisayar işletim sistemi (Windows ve IOS) ve Playstation 4 olarak sıralanabilir. Oyunun hikayesi Samanyolu’nda, birbirinden farklı birçok ırkın bulunduğu sistemlerde insanlığın ve diğer uzaylıların etkilendiği birçok olaydan ve hikayeden oluşmaktadır. Serinin şu ana kadar çıkmış dört oyunun (Mass Effect, 2007; Mass Effect 2, 2010; Mass Effect 3, 2012; Mass Effect: Andromeda, 2017) konularını tek tek anlatmak ve sürpriz bozan olmak istemediğimiz için uzay içeren askeri oyunları seviyorsanız bir şans vermeniz iyi olabilir diyoruz.

BioWare’in Electronic Arts ile birleştiği yıl (2007) piyasaya sürülen Mass Effect oyunun tasarımcıları  Casey Hudson, Drew Karpyshyn ve Preston Watamaniuk’dir. İlk oyunun piyasaya sürüldüğü günden dördüncü oyuna kadar büyük hayran kitlesine ulaşan Mass Effect oyunu karikatür yayınlarına, bir filme ve bir diziye de konu olarak başarısını gösterdi. Birçok çizgi romanın yanında 2012 yılında Mass Effect 2 oyunu baz alınarak bir anime filmi piyasaya sürüldü. Öte yandan yazımızın asıl konusu olan Mass Effect dizisinin geleceği ise Amazon Studios tarafından Kasım ayının sonlarında duyuruldu. Bu haberle birlikte oyun severlerin son dönemde dizisine kavuştuğu pek çok oyunun arasına Mass Effect’in de girmesi büyük heyecan yarattı.

İşte eski BoWare çalışanı David Gaider’in açıklamaları!

BioWare’de baş yazar olarak görev yapmış David Gaider, geçtiğimiz günlerde Twitter hesabı üzerinden, Mass Effect dizisi hakkındaki endişelerini dile getirdi. Bu yazılarda özellikle Mass Effect’in bir rol yapma oyunu olduğundan ve dizideki karakterin sabit bir kişiliğe sahip olmasının oyunun ana temasını yansıtamayacağından bahseden Gaider; en basit örnek olarak “oyunda karakterin kadın veya erkek olmasına oyuncunun karar verebildiğini, ancak dizide böyle bir durumun olamayacağını” belirtti. 

Gaider, aynı durumunun Dragon Age oyununa ait dizide de oluşacağını sözlerine ekledi. Bu durumun sonucu olarak Mass Effect severlerin bu dizi ile bağlantı kuramayacağını ima eden Gaider’ın sözleri umarız doğru çıkmaz. Sonuçta bizler oyun dünyalarının ekranlara taşınmasından oldukça memnunuz. Sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz!


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.