İşte Türkiye’nin En Başarılı 5 E-Spor Takımı!

Çeşitli alanlarda ciddi başarılara imza atmış en iyi Türk e-Spor takımlarından beş tanesini sizin için derledik.


Ülkemizi çeşitli turnuvalarda temsil eden birçok futbol veya basketbol takımını biliyoruz. Peki, oyun oynayarak ülkemizi temsil eden takımları biliyor muyuz? Ülkemizi oyun oynayarak temsil eden ve turnuvalardan çeşitli başarılarla dönen birçok takım var. Listeye geçmeden önce e-Spor hakkında daha fazla bilgi edinmek için “Nedir Bu e-Spor?” yazımızdan faydalanabilirsiniz. Bu içeriğimizde sizler için en başarılı Türk e-Spor takımlarını derledik. Bakalım en iyi Türk e-Spor takımları hangileriymiş?

5. Space Soldiers

Space Soldiers, 2014 yılında Bünyamin Aydın tarafından kurulan bir e-Spor takımıdır. Dünya çapındaki başarılarıyla uluslararası alanda da e-Spor meraklıları tarafından tanınıyor. Takımın tüm eski oyuncuları aynı zamanda Türkiye Milli Counter Strike: Global Offensive takımında yer almaktadır.

Ülkemizi uluslararası turnuvalarda temsil etmiş olan Space Soldiers, sayısız başarılara sahiptir. Takımın eski CS:GO oyuncuları, Türkiye Milli CS:GO Takımı olarak 2016'da Dünya Şampiyonu oldu. Bu takım, Türkiye'nin çeşitli kurumlarının CS:GO oyununa sponsor olmalarının en büyük sebeplerinden biridir diyebiliriz. Bu sayede e-Spor’a olan destek de artmıştır.

13 Ekim 2018 tarihinde dağılan Space Soldiers CS:GO takımı yerine yeni bir takım kurulmadı. Beklenmedik bu karar hayranlarını üzse de oyuncuların çoğu aktif olarak CS:GO kariyerlerini sürdürüyor. Oyuncular, canlı yayınlara ve yeni takımlarında profesyonel maçlara çıkmaya devam ediyor. Sergiledikleri muhteşem performansları kaçırmak istemeyen CS:GO izleyicileri de çeşitli platformlardan onlara destek oluyor.

Profesyonel olarak CS:GO kariyerlerine devam eden eski Space Soldiers oyuncularının şimdiki takımları şu şekilde:

4. Dark Passage

Dark Passage, 2003 yılında kuruldu. Türkiye'de kurulan ilk e-Spor takımlarından birisidir. League of Legends dışında FIFA 15, CS:GO ve Hearthstone gibi oyunlarda da mücadele etti.

Türkiye'nin en köklü ve en başarılı e-Spor takımlarından olan Dark Passage, yabancı transfer yapan ilk Türk takımdır. 2013'te Türkiye Şampiyonu olma başarısını gösteren takım, Köln'de düzenlenen Wildcard turnuvasına katıldı. Turnuvayı kazanan Dark Passage, uluslararası anlamda ün kazandı. Takım; 2013, 2014, 2015, 2016 yıllarında üst üste 4 kere şampiyon olma başarısını gösterdi. Ardı arkası kesilmeyen şampiyonluklar yaşarken taraftarların ilgisini de sürekli üstünde tutmayı başardı. 2014'te Kış Mevsimi, Bahar Mevsimi, Yaz Mevsimi ve Sezon 4 Türkiye Şampiyonluk Ligi şampiyonluklarına ulaşıldı. Ayrıca Dark Passage, League of Legends 2014 Dünya Şampiyonası'na katıldı.

2014 yılının sonlarına doğru takımın yıldız oyuncuları birer birer ayrılmaya başladı. Böylece takım, inişli çıkışlı bir sürece girdi. Dark Passage, 2015 yılından bu yana sallantılı geçen lig sürecine son vermek istiyor. Takım, şampiyonluk hasretini sona erdirmek adına Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi'nde mücadelesine devam ediyor.

3. İstanbul Wildcats

İstanbul Wildcats ya da sponsorluk anlaşması gereği fastPay Wildcats, 2008 yılında kuruldu. League of Legends, Dota 2, FIFA ve Counter-Strike: Global Offensive takımları bulunuyor. HWA Gaming adıyla kurulan İstanbul Wildcats, ligdeki Dark Passage ile birlikte en eski takımdır. Kuruluşundan bu yana takımda birçok efsane Türk e-Sporcu bulundu.

İlk sezonunu 2. olarak tamamlayan takım, 2013'te kış mevsiminde finale kadar gelip Dark Passage'a kaybetti. Yaz mevsiminde aynı şekilde finale gelip Dark Passage'a 3-0 kaybederek 2. olarak tamamladı. 2014 yılında normal sezonda Dark Passage lanetini kıramayıp yine finalde 3-0 kaybederek 2. oldu. 2014 yaz, o zamana kadar geçirdikleri en kötü sezonları oldu ve çeyrek finalde elendi. 2015 yılında ise yeni sistemle birlikte normal sezonu 3. tamamladı. Play-offlarda ise yarı finalde Dark Passage'a 3-1 yenilip 3. oldu. Yaz mevsimindeyse normal sezonu yine 3. tamamlayıp yine yarı finalde Dark Passage'a 3-0 yenildi. 

Ezeli rakibi Dark Passage'ı bir türlü yenemeyen IWC, 2019 yılında kadroda revizyona gitti. Tamamı çaylaklardan ve kadın oyunculardan oluşan takım kuruldu. İstanbul Wildcats, Türkiye League of Legends e-Spor’unda kadın oyuncuları bünyesinde bulunduran ilk takımdır. 16 Nisan 2019 tarihinde HWA Gaming olan takım ismi, İstanbul Wildcats olarak değiştirildi. Listemizin 3. sırasında yer alan İstanbul Wildcats, Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi'nde mücadelesine devam ediyor.

2. Beşiktaş E-Sports

Beşiktaş Esports, Beşiktaş'ın 20 Ocak 2015 tarihinde kurmuş olduğu e-Spor takımıdır. Ayrıca profesyonel bir spor kulübü tarafından kurulan ilk elektronik spor takımıdır. Kurulduğu yıl ligin favori takımını finalde yenerek şampiyonluğa ulaşan takım, ilgileri üzerine toplamayı başardı. Lig şampiyonluğunun ardından ülkemizi temsil etmek adınaIWCI turnuvasına katıldı. Finalde Brezilya takımı INTZ e-Sports'u mağlup ederek turnuvayı şampiyonlukla tamamladı. IWCI şampiyonluğunun ardından 2015 MSI turnuvasına katılma şansı elde etti.

Sonraki yıllarda oyuncu ve yöneticilerin değişmesi başarıdan başarıya koşan takımı kötü etkiledi. İnişli çıkışlı lig aşamaları geçiren Beşiktaş E-Sports, 2016 yılında Yükselme Ligi'ne düştü. Sorunların üstesinden gelmeyi başarıp 2018’de şampiyon olarak tekrardan Şampiyonluk Ligi'ne yükseldi. 26 Nisan 2019'da kurumsal kimlik yenilenmesine gitti. Takım, Beşiktaş Esports adını aldı ve yeni bir logo düzenlendi. Listemizin 2. sırasında yer alan Beşiktaş E-Sports, Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi'nde mücadelesine devam ediyor.

1. SuperMassive

SuperMassive veya sponsorluk anlaşması gereğince Papara SuperMassive, 6 Ocak 2016 tarihinde Hakan Baş ve Kaah Kahramancı tarafından kuruldu. Takımın ilk kadrosu üst düzey oyunculardan oluşmaktadır. Topluluğa göre en iyi oyuncuları toplamış olan SuperMassive, tüm ilgileri üstüne çekmeyi başardı. Kurulduğu yıl Kış Mevsimi Finali'ni kazanarak gümbür gümbür geldiklerini herkese gösterdiler.

Kış Mevsimi şampiyonluğunun ardından ülkemizi Meksika'da düzenlenen IWCIturnuvasında temsil etti. 8 ülkenin şampiyonunun bulunduğu turnuvada şampiyon olarak Çin'de yapılan MSI turnuvasına gitmeye hak kazandı. Büyük takımların katıldığı bu turnuvada Kuzey Amerika temsilcisi CLG'yi yenmeyi başardı. Böylece uluslararası turnuvalar tarihinde ilk defa bir Türk takımının hanesine galibiyet yazdırdı. Ayrıca ünlü sunuculardan birisi SuperMassive hakkında “SuperMassive, gördüğümüz en iyi IWCI takımı olabilir.” değerlendirmesinde bulundu. Listemizin 1. sırasında yer alan SuperMassive, Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi'nde mücadele ediyor.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Elektronik_spor

Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir