GTA V RP Terimleri ve Kuralları Nelerdir?

FiveM üzerinden ulaşabileceğimiz yüzlerce RP sunucusunun barındırdığı genel terimler ve kurallar!


Bildiğiniz gibi FiveM uygulaması üzerinden yüzlerce RP sunucusuna erişebiliyoruz. Bazı sunuculara girmek için o sunucunun mülakatından geçmeniz gerekmekte. Mülakat sürecinde sorulan terimler ve kuralların bazılarını bu yazımda derledim. Eklenmesini istediğiniz kuralları ve terimleri yorumlardan bize iletebilirsiniz. Şimdiden iyi eğlenceler diliyorum!

Terimler ve Kurallar

Revenge Kill: Bir oyuncu sizi öldürdüğünde ya da bayılttığında (sunucuya göre farklılık gösterebilir) olayın öncesindeki 15-30 dakika arası bir sürede yaşananları hatırlayamazsınız. Bu olay doğrultusunda size bu zararı biri vermiş ise o kişiye bir yaptırım uygulayamazsınız.

IC (IN CHARACTER): Karakter içi anlamına gelmektedir. Oyun içerisindeki karakterinizin yaşadığı olayları ilgilendirir.

OOC (OUT OF CHARACTER): Karakter dışı olayları kapsar. Örnek olarak oyundaki bir insanla Discord uygulaması üzerinde yaptığınız her konuşma, aldığınız her destek bu terim kapsamı içerisindedir.

RDM: Rolünüz olmayan birini herhangi bir fiziksel hasar vererek öldürme girişimidir. Yasaktır!

VDM: Rolünüz olmayan birini herhangi bir araç (araba, motor vb.) ile hasar vererek öldürme girişimidir. Yasaktır!

Fear RP: Gerçek hayatta korkacağınız durumlarda da aynı tepkiyi göstermeniz gerekmektedir. Örnek olarak birinin size silah çekmesi sizi korkucaktır. Bu tepkiyi RP anında da göstermeniz beklenmektedir. Aksi yasaktır!

Powergaming: Gerçek hayatta yapamayacağınız şeyleri oyun içerisinde de yapmamalısınız. Örnek olarak yüksek hızla giden bir araçta kaza geçirdiğinizde sarsılma sonucu hemen hareket edememeniz gerekmektedir. Oyunun dinamiklerinin buna izin vermesine rağmen sizin gerçek hayatı örnek alarak hareket etmeniz lazım. Aksi yasaktır!

Mixing: IC ve OOC'yi birbirine karıştırmaktır. Örnek olarak oyundaki karakterinizle başka bir oyuncuyla yaşadığınız bir sıkıntı oyun dışına çıkmamalıdır. Aksi yasaktır!

Cop Bait: Polislere gereksiz ve saçma rol paslamaya denir. Örnek olarak polis karakolu içerisine girerek bir polisle gereksiz sert konuşmamanız gerekir. Bu kuralı çiğnemenizin üzerine Fear RP kuralını da çiğnemiş olursunuz. Yasaktır!

GOOA: Büyük silahları sırtınızda taşıyamıyorsanız gerçeklik gereği çantanızda taşımanız gerekmektedir. Silahı direk elinize almanız gerçekliğe aykırı düştüğü için yasaktır!

Job Abuse: Yaptığınız işte kullandığınız araçları farklı amaçlar için kullanmamalısınız. Örnek olarak balıkçılık mesleğinde size bir kamyon veriyor ise bu kamyon ile soygun sonrası polislerin yolunu kapayamazsınız. Yasaktır! (Sunucunun RP anlayışına göre kural geçerli ya da geçersiz sayılabilmektedir.)

Car Surfing: Aracın üzerinde seyahat etmek. RP ile yedirmediğiniz sürece yasaktır!

Problock: Aracı sosyal alanlara geçilemez şekilde park etmeye denir. Yasaktır!

Metagaming: Rol dışında öğrendiğiniz bilgiler ile oyunda kendi çıkarınıza hareketler gerçekleştirmektir. Örnek olarak arkadaşınızın mesajı aracılığıyla birinin sizin peşinizde olduğunu öğrendiyseniz roldeyken bunu hiç bilmiyormuş gibi davranmanız gerekmektedir. Yasaktır!

Combat Log: Rolde iken oyundan çıkmaya verilen isimdir. Yasaktır!

Me Komutları: Fiziksel olarak yaptığınız hareketleri belirtmek üzerine kullanılan komuttur. "/me" şeklinde kullanılır. (Sunucudan sunucuya değişiklik gösterebilmektedir.)

Örnek 1: /me sol eli ile yerde duran taşı alır

Örnek 2: /me şemsiyesini çantasından çıkarır ve açar

Örnek 3: /me gözleri yaşarır

Do Komutları: Daha çok bir durumu ve düşüncelerinizi belirtmek için kullanılır. "/do" şeklinde kullanılır. (Sunucudan sunucuya değişiklik gösterebilmektedir.)

Örnek 1: /do sol elinde bir taş vardır

Örnek 2: /do şemsiyesi kişiyi yağmurdan korumaktadır

Örnek 3: /do gözleri yaşarmıştır


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
3
Komik
Tatlış Tatlış
12
Tatlış
Sinirli Sinirli
1
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir