Electronics Arts’a Hack Şoku! Siber Saldırıların Hedefi Bu Sefer EA Oldu!

Popüler video oyun markası Electronics Arts, siber saldırın hedefi oldu. Siber korsanlar, sitenin kaynak kodlarına erişim sağladı.


Dünyanın en büyük oyun video şirketlerinden olan Electronics Arts, hackerların hedefi oldu. Sitenin kaynak kodlarına erişen hackerlar, kullanıcıların siteye giriş yapmasını engelledi. Electronics Arts’tan yapılan açıklamaya göre; hackerlar, FIFA 2021 gibi oyunların kaynak kodlarına erişti. Daha sonra oyunların kaynak kodlarını ele geçirdi. Ayrıca Forstbite oyun motoruna da erişim sağladılar.

780 GB'lık Veri Çalındı!

Siber saldırı, ilk olarak Vice tarafından duyuruldu. 780 GB veri çalındığını raporladı. Ek olarak EA'dan yapılan açıklamada ise hiçbir oyuncunun bilgileri çalınmadığı ve güvenlik güçleriyle bu olay üzerine sıkı çalışıldığı bildirildi. 

Dünyanın en büyük video oyun şirketlerinden olan EA, Battlefield, Star Wars: Jedi Fallen Order, The Sims ve Titanfall gibi oyunların da üreticisi konumunda yer alıyor. Ayrıca FIFA gibi milyonlar tarafından oynanan birçok oyunun da üreticisi. Saldırılar son zamanlarda sıkça yaşanıyor. Bu defa saldırı fidye yazılımlarla gerçekleştirilemedi. Doğrudan EA veritabanı üzerinden kodlara erişildi.

Oyun şirketlerine siber saldırılar arttı!

Oyun şirketlerine olan siber saldırılar son yıllarda oldukça fazlalaştı. Hackerlar, sitelerin kaynak kodlarında buldukları hata ile veritabanına erişim sağlıyor. Street Fighter ve Resident Evil’in üreticisi Capcom'a geçtiğimiz yılın kasım ayında fidye yazılımı ile saldırı düzenlenmişti. Yaklaşık 350 bin kişinin verileri ele geçirilmişti. 

Ek olarak Cyberpunk 2077'nin üreticisi CD Projekt Red'e geçtiğimiz şubat ayında siber saldırıya uğramıştı. Saldırı sonucu şirketin verileri çalınmıştı. En büyük temennimiz bu saldırıların bir an önce son bulması. Bu saldırılar devam ettikçe hem oyun şirketlerinin hem de oyuncuların zarar görmesi oldukça olasıdır.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir