e-Spor | League of Legends

League of Legends ve e-Spor'a etkisi


League of Legends, Riot Games tarafından 2009 yılında piyasaya sürülmüş akli muhakeme, refleksler ve el becerisinin önemli olduğu bir strateji oyunudur. Sürüldüğü yıldan bu yana oyuncu kitlesi sürekli olarak artış gösterdiğinden oyun kısa bir zamanda milyonlara ulaştı. Peki milyonların oynadığı bu oyun neden bu kadar tutuldu? Biraz daha oyunun içine girerek bu soruyu yanıtlayalım!

League of Legends nasıl bir oyundur?

Oyunda 2 takım oluyor ve her takım 5 kişiden oluşuyor. Haritada toplam 3 koridor var; genellikle alt koridorda 2 kişi, orta ve üst koridorda ise 1 kişi oynuyor. Kalan diğer kişi ise ormanda gezinerek canavarları öldürür ve gerektiğinde takım arkadaşlarına yardımcı olur. Her takım 5 kişiden oluştuğu için oyunda Üst Koridor (Solo), Ormancı (Jungler), Orta Koridor (Mid Laner), Saldırı Gücü Taşıyıcısı (AD Carry) ve son olarak Destek (Support) adında 5 rol bulunur. Oyuna başlamadan önce oyuncular hangi rolde oynayacağına karar verip ona göre şampiyon seçer çünkü her şampiyonun rolü, yetenekleri farklıdır. Oyunun en cazibeli kısmı da burası olsa gerek! Ayrıca her şampiyonun kendine özgü hayat hikayesi vardır. Oyunun hikayeler kısmı olması da oyuna ayrı bir renk katıyor.

Peki, neden bu kadar hızlı yükseldi ve yükselmeye devam ediyor?

Oynayabileceğiniz 140'ı aşkın şampiyon olduğunu düşünün. Her şampiyonsa farklı rol ve yeteneklerde... Oyun, her oynadığınızda size yeni bir deneyim sunup her sezon kendini yeniliyor. Dünyayı kasıp kavuran, gençlerin vazgeçilmezleri arasına giren League of Legends'ın ateşi hiç sönmeyecek gibi görünüyor.

LoL ve e-Spor

İlk olarak bir stadyum hayal etmenizi istiyorum ve tribünlerde on binlerce taraftar... Şimdi de binlerce insanın bir dev ekrana bakarak oyunu izlemelerini... Evet, birçok kişiye garip gelen bu olay e-Spor dünyasında normal bir şekilde karşılanıyor. e-Spor dünyası dedim çünkü bu dünyanın dışındaysanız kendinizi uzaylı gibi hissetmeniz çok normal. Oyunun bölgeler arası turnuvaları düzenlenirken birçok sanatçı, müzisyen ve müzik grupları sahne alıyor. Müthiş bir atmosfer yaratılarak izleyiciye seyir keyfi yaşatılıyor. Bir örnek verecek olursak aşağıdaki video, oyunun 2017 yılının Kasım ayında yapılan dünya şampiyonası finalinden açılış seremonisi. Anlatmaya çalıştığım şeye bir de birlikte bakalım!

e-Spor dünyasında LoL dışında bu tarz şov yapan başka bir oyun yok. Videoda da gördüğünüz üzere oyunun turnuvaları olağanüstü şovlarla birlikte gerçekleştiriliyor. Bu da oyundan anlamayan insanlar için bile ilgi çekici hale geliyor. Peki inanılmaz şovlara tanık olduğumuz bu turnuvalarda herkesin merakla beklediği karşılaşmaları gerçekleştiren profosyonel oyuncular ne kadar kazanıyor?

Profosyonel LoL oyuncularının ne kadar kazandığı hakkında bilgi almak için "Profosyonel LoL Oyuncuları Ne Kadar Kazanıyor?" adlı yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Kaynakça


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum