Bilgisayar Toplamada Nelere Dikkat Edilmeli?

Son dönemlerde oyunseverleri kara kara düşündüren konulardan birine giriş yapıyoruz. Fiyat ve performans bilgisayarları nasıl toplarız? İşte detaylar!


Bugünlerde oyuncular, yeni bilgisayar toplamak için internetteki rehber siteler ve bilgisayar toplayan satıcılar gibi farklı yöntemlere başvuruyor. Bilgisayarların birçok parçası yurt dışında üretiliyor veya hammaddesi yurt dışından ithal ediliyor. Bu durumun getirisi olarak tüm parçaların fiyatı dolara bağlı olarak değişiyor. Daha doğrusu dolar ile Türk lirası arasındaki orana bağlı olarak değişiyor. İçinde bulunduğumuz, sıkıntılı ekonomi dönemde bu parçaların fiyatları günden güne artıyor. Biz de indirim döneminde veya normal fiyatlarda alınabilecek fiyat ve performans ürünlerinin nasıl toplanacağından bahsedeceğiz.

Ana parçaları tanıyalım!

Bilgisayar toplayacakların en büyük gider kapılarından biri ekran kartları olacaktır. Tüm dünyada yaşanan üretim kaynaklı sorunlar ve bizdeki dolar/TL oranındaki uçurum nedeniyle en hızlı yükselen parça ekran kartları oldu. Örneğin, RTX teknolojisine sahip bir ekran kartı aldığınızda, bu yeniliği destekleyen oyunlardan alacağınız görsel zevk katlanıyor. Fakat unutmayın ki o ekran kartını almakta ciddiyseniz, hamlenizi bir an önce yapmalısınız. Yoksa fiyatı her dakika artabiliyor. Ekran kartını her ne marka veya model alırsanız alın, soğutması için kullanacağınız malzemeyi en iyisinden seçin. Bu parçaların sıcaklığının yükselmesi performansını düşürecektir.

Ancak tüm bunların yanında, ekran kartına yoğunlaşırken işlemcileri göz ardı etmeden hareket etmeniz gerekiyor. Eğer işlemci, ekran kartına yetişemezse genellikle dar boğaz oluşuyor. Piyasada çok geniş fiyat yelpazesine sahip işlemciler mevcut, seçeceğiniz işlemcinin darboğaz yapmaması için internette araştırma yapmayı unutmayın.

İkinci önemli konu anakart olarak karşımıza çıkıyor. Anakart üzerindeki yuvaların önemli olması kadar, işlemcinin anakart ile uyumlu olması da oldukça önemlidir. İşlemciden sonra bellek kartının uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca bellek yuvalarının sayısı da bir başka önemli nokta olarak belirtilebilir. Bilgisayarların tüm bileşenlerini üzerinde taşıyan bu parçanın küçük olması da işinize yarayacak diğer özellik olarak aklınızda bulunsun. 


Ön depolama birimi olan RAM'lerin DDR3 ve DDR4 olarak iki tipi bulunuyor. DDR tipi anakart ile uyumlu olarak olan RAM'i aldıktan sonra dikkat etmeniz gereken konu yazma ve okuma hızları olacaktır. Bellek üzerine bilgi işleme hızı, sizin için performansın göstergelerinden biridir. Bellek frekansı olarak da karşımıza çıkacak olan bu özelliğin karşılaştırmasını yapmayı unutmayın. Yine, bellek frekansı da anakart ile uyumlu olarak alınmalıdır. 

Dördüncü önemli parçamız olan dahili depolama birimlerine geçelim. Eski teknoloji olan HDD’lerin yerini alan SSD’ler hem daha küçük hem de daha hızlı veri yazılmasını sağlar. Bu sayede bilgisayarınızın hızının değiştiğini hissedebilirsiniz. İki teknoloji arasındaki farkın oldukça fazla olduğunu unutmayın. Burada bir HDD alıp genel depolama birimi olarak kullanırken, bir SSD alıp önemli program ve oyunları buraya yükleyebilirsiniz. Tabii, depolama biriminin hacmi arttıkça fiyatı da artacaktır, bunu unutmayın. 

Yazımızın sonuna gelirken umarım aklınızdaki bazı sorulara yanıt bulabilmişizdir. Siz de aklınızda olan, fiyat/performans olarak dikkat edilecek konuları bizimle paylaşabilirsiniz. 


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.