Bethesda’nın Kabusu: Fallout 76!

Bethesda'nın istenileni veremediği ve oldukça kötü bir çıkış yaptığı oyununu hikayesini anlatıyoruz! İşte detaylar!


Konumuzun faili ve kurbanı Bethesda Softworks, kendileri Amerika Birleşik Devletleri’nde, video oyun yapımı sektöründe, 1986 yılında kurulmuş ünlü bir şirket. Şu anda ZeniMax Media bünyesinde çalışmalarına devam eden şirketin alt kollarından biri olan Bethesda Game Studios ise 2001 yılında kurulmuş. Şu notu da düşmek istiyoruz, 2020 yılında Microsoft ZeniMax’i ve tabii altındaki şirketleri 7,5 milyar dolara satın aldı. Yani Bethesda şu an Microsoft şirketine ait bir yan kuruluş. Neyse, biz malum olaya geçelim.

Bethesda Game Studios firmasının en bilinen yapımları Elder Scrolls serisi ve Fallout serisi olarak karşımıza çıkıyor. Elder Scrolls ilk oyunu 1994 yılında çıkmış olan ve toplamda beş aksiyon-rol yapma oyunundan oluşan video oyun serisidir. Dünya çapında rol yapma severleri tatmin eden işlerden biri olarak anılan bu serinin içerisinden, birçok oyuncunun müziklerine ve hikayesine aşina olduğu Skyrim efsanesi doğmuştur. Son Elder Scrolls oyunu 2017 yılında piyasaya sürülmüştür, altıncı oyunun çıkış tarihi ise belli değildir.

Fallout oyunları ve kısa tarihçesi!

Fallout, Interplay Entertainment şirketine ait, 1988 yapımı olan Wasteland oyunundan esinlenilen ve ilk oyunu 1997 yılında piyasaya sürülen video oyun serisidir. Yaratıcısı Interplay Entertainment ve geliştiricisi ise Black Isle Studio şirketiydi. Bethesda’nın Fallout serüveni üçüncü oyunla başladı. Windows, Playstation3 ve Xbox 360 için çıkarılan bu oyun aksiyon-rol yapma türünde, 2008 yılında piyasaya sürülmüş en iyi oyunlardan biridir. Fallout serisinin tüm oyunlarında olduğu gibi nükleer savaş sonrası kıyamet gerçekleşmiş ve medeniyet olarak çökmüştür. 

2015 yılında Fallout 4 yayınlanmış ve tek oyunculu aksiyon-rol yapma oyunları arasında, açık dünyasıyla oyuncuları mest eden yapımlardan biri haline gelmiştir. Bu saydığımız iki oyun da tek oyunculu olduğu için hikaye öğelerinin tamamlanmasının ardından sona eriyordu. Ancak oyunların hikaye sürelerinin kısa olduğunu sanmayın, ana hikayelerin süresi gayet yeterliydi. Sonrasında o haber geldi. 

Bethesda, Fallout 76 isminde açık dünya rol yapma oyununu geliştirmeye başladığını tüm dünyaya duyurdu. Oyun açık dünyada, çevrimiçi oyuncularla oynanabilecek bir aksiyon-rol yapma oyunu olarak 2018 yılında piyasaya sürüldü. Sürüldüğü andan itibaren de oyuncular ve eleştirmenler tarafından topa tutulmaya başladı. Öncelikle birçok teknik hatanın içerisinde fizik motorunun doğru çalışmaması ve sürekli olarak doğaüstü diyebileceğimiz durumlara yol açması insanları kızdırdı. Oyuncuların oyun hakkındaki kötü yorumlarına Bethesda’nın kayıtsız kalması oyuncuların sinirinin katlanmasına sebep oldu. Yani Bethesda hem oyunu yapamamış hem de hatası nedeniyle bir an bile hatalı hissetmemişti. 

Bethesda’nın hataları nelerdir?

Sadece oyunun sorunlarından bahsetmek biraz haksızlık olur. Çünkü geliştirici ekibin daha deneyimsiz olmasından kaynaklanan bu hataların bir çözüm yolu bulunabilirdi. Fakat başka bir konu daha patlak verdi. Bethesda, Fallout 76 temalı çantayı satın alan oyunculara tanıtımdan oldukça farklı ve kalitesiz bir torba gönderildi. 

Ne görsel ne de malzeme kalitesi açısından uygun olmayan bu ürünü almak oyunculara aldatılmışlık hissi verdi ki bu dönemden sonra bazı kullanıcılar olayı mahkemeye taşıdı. Sonraları bu ürünlerin satış ve pazarlaması sırasında verilen bir açık nedeniyle özel bilgilerinin ortaya çıktığı fark edildi. Bu hatalar ve sorunlar yumağı böylece büyüdü. 

Piyasaya sürüldüğü günden bugüne pek çok düzeltme gerçekleştirilen oyunun durumu şimdilik iyi gibi görünüyor. Fallout 76 oyunu için vadedilen gelişmelerin birçoğu hayal olarak tarihe gömüldü. Şimdilik elde kalan, kıyamet sonrası Dünya’yı arkadaşlarınızla deneyimleyebileceğiniz ortalama bir aksiyon-rol yapma oyunu olarak karşımıza çıkıyor.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir