Activision Skandalında Yeni Boyut!

Taciz olaylarının ardından Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick’in sözleri gündeme bomba gibi düştü! İşte detaylar!


Activision firması 2008 yılında kurulmuş video oyun şirketlerinden biridir. Dünya çapında oyuncuların ismine aşina olduğu bu şirket içerisinde Activision Publishing, Blizzard Entertainment, King, Major League Gaming ve Activision Blizzard Studios olmak üzere beş ayrı firma bulunuyor. Bünyesinde Call of Duty, Guitar Hero, Tony Hawk’s, Starcraft, Warcraft ve Diablo gibi köklü serilerin yanında Hearthstone gibi oyun dinamiklerini değiştiren kart oyunlarını da barındıran Activision Blizzard firmasının ismi son dönemlerde büyük fiyaskolara karıştı. İlk olarak şirket yöneticisi J. Allen Brack’ın taciz skandallarında ortaya atılan iddialar ve haberlerden patlak veren bu durum, şirket için günden güne büyüyen bir dert haline geldi.

Olaylar nasıl başladı?

Olayların çıkış hikayesi şöyle: Activision Blizzard firmasından geçtiğimiz dönemlerde kovulan J. Allen Brack bazında şirkete taciz davası açılıyor. Davayı açan taraf California eyaleti ve iddiaya göre J. Allen Brack, sözlü tacizleri ve tecavüz şakaları ile bir kadın çalışanın intiharına sebep olmuş. Şirkete açılan davanın tek konusu bu da değildi, şirket içerisinde on beş yıldır görev alan Brack başka çalışanların da kadın çalışanlara uyguladığı tacizden haberdarmış ve önlemek için bir girişimde bulunmamış. Bu tacizleri göz ardı eden Brack’ın sadece işten kovulması, sonrasında diğer Activision Blizzard çalışanları tarafından iğrenç ve çalışanları aşağılamaya yönelik olarak görüldü. Birçok çalışan işten ayrıldı. Ayrıca çalışanlar Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick’in özür dilemesini istedi.

Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick her şeyden haberdar mıydı?

Wall Street Journal dergisinde yayınlanan haberde Bobby Kotick’in Activion Blizzard bünyesindeki taciz kültürünün farkında olduğunu ortaya koydu. Alt firmalarında çalışan 500 kişinin CEO’nun istifası için imza topladığı mektupta; Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick’in, liderlik yeteneklerinin güvenilirliğini kaybettiği ve Wall Street Journal’da yayınlanan haberler göz önüne alındığında şirketin ihtiyacı olan dürüstlüğü taşımadığı belirtildi. Bu mektubun hemen öncesinde ortaya atılan ve bardağı taşıran son damla olan bir diğer iddia ise taciz skandallarına katılan bir yöneticinin kovulmasını engellemek için Kotick’in müdahalede bulunmasıydı. Dahası Activision yönetim kurulu da CEO’nun arkasında durmaktan çekinmiyordu.

Mektubun detayları nelerdir?

Activision hissedarlarından Strategic Organizing Center Yatırım Grubu’nun içerisinden bir grup, Activision firmasının yönetim kuruluna mektup yazarak taciz olaylarına karışan üç yöneticinin (Bobby Kotick, Brian Kelly ve Robert Morgado) istifalarının istenmesini talep etmişti. Ayrıca “Bobby Kotick’in taciz olayları karşısında tepki göstermek bir kenara, bu duruma karışan yöneticileri savunması iş yeri kültürü açısından vahim bir durum olarak görülmüştür,” şeklinde ifadeler kullanılan bu mektup karşısında 31 Aralık tarihine kadar istifaların verilmemesi durumunda hissedar grubun, önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek hissedarlar toplantısında güvenoyu vermeyeceği ve diğer hissedarların da kendi taraflarında kalmaları için görüşmeler gerçekleştireceği belirtildi. Siz Activision Blizzard ve taciz olayları hakkında ne düşünüyorsunuz? Oyun sektörünün kara lekesi olarak anılan bu durumun sonucu sizce ne olacak?


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.