Karakafes otu faydaları

Karakafes otu faydaları Karakafes, Asya ve Avrupa kökenli gür bir bitkidir. Bilimsel adı Symphytum officinale’dir, ancak bu bitki Türkiye’de popüler olarak eşek kulağı ya da Rus mor otu olarak bilinir. Basit, alternatif ve pürüzlü yaprakları olan bu bitkinin sağlık açısından pek çok faydası vardır ve diğer bitkiler gibi maneviyat için de kullanılabilir. karakafes otu nedir?

Karakafes bitkisi hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? İçeriğimizi okumaya devam edin. karakafes otu nasıl kullanılır?

İlginizi çekebilir: Nioli Yağı Nedir? Nioli Yağı Ne İşe Yarar?

Karakafes otu faydaları
Karakafes otu faydaları

Maneviyat için Karakafes

Maneviyat için Karakafes Tıpkı herhangi bir canlı varlık gibi, bitkiler de bulundukları alanda enerji ve titreşim yayarlar ve farklı türlerin uzun süredir ruhsal amaçlar için kullanılmış olması şaşırtıcı değildir. Bitkilerin bu güçlü yanını analiz eden inanç ve çalışmalara fitoenerji denir.

Her biri farklı amaçlar için kullanılabilir, ancak bazıları evrenden gelen pozitif enerjilerle daha fazla eğilim gösterir ve çevreye barış, yenilenme ve iyi enerjiler getirmek için öne çıkar. Ana bitkiler arasında bambu, barış zambağı, biberiye ve tabii ki karakafes bulunur. Bu son bitki, yaratıcılığı çekmek, olumsuz duyguları sakinleştirmek, vücut hassasiyetini teşvik etmek ve sabır ve özdenetim üzerinde çalışmak için yaygın olarak kullanılır. Stres atmak isteyenler için harika bir bitki.

Karakafesin bu faydaları, ruhu bitkinin tüm pozitifliği ve enerjisiyle yıkamak için önerilen bir enerji banyosu ile daha da güçlüdür. Karakafes banyosunun nasıl hazırlanacağına ilişkin adım adım kılavuza göz atın:

İçindekiler:

 • 2 litre su
 • 7 karanfil
 • 7 karakafes yaprağı
 • 1 avuç fesleğen yaprağı

Adım adım karakafes banyosu:

 • Suyu kaynatın ve sıcakken malzemeleri ekleyin
 • Suyun üzerini kapatın ve ılık olana kadar dinlendirin
 • Her zamanki hijyen banyonuzu yapın ve ardından yabani ot aşamasına geçmek için duşu kapatın
 • Karakafesli ılık suyu alın ve boyundan aşağı vücudunuza dökün, su düşerken olumlu arzuları zihninizde canlandırın
 • Banyoyu bitirirken durulamayın. Vücudunuzu kurulayın ve hafif giysiler giyin.

Karakafesin sağlığa faydaları

Karakafesin sağlığa faydaları doğrudan cilt ile ilgilidir. Yutulması kontrendike olduğundan, bitki genellikle topikal uygulama için, yani cildin etkisine ihtiyaç duyan bölgelerinde harici kullanım için hazırlanır.

 • Karakafes  mükemmel bir demir kaynağıdır, hemoglobin oluşumuna ve kandaki eritrositlerin artmasına yardımcı olur . Ek olarak, hemoglobin oksijenin vücudun farklı vücut bölgelerine aktarılmasına yardımcı olur. Yüksek oksijen tüketimi kişinin yorgunluk ve baş dönmesini gidermesine yardımcı olur.
 • Yürütülen araştırmalar , karakafesin bir kişinin hafızasını güçlendirdiğini göstermiştir . Evet, asetilkolinin beyinde tutulmasına yardımcı olur, bu da hafızanın korunmasına yardımcı olur. Karakafes ayrıca hafızayı güçlendirmeye yardımcı olan antioksidanlar içerir. Ek olarak, amneziden hızlı bir şekilde kurtulmaya da yardımcı olur.
 • Karakafes, anti-hiperglisemik etkiler gösterir ve diyabetle savaşmaya yardımcı olur. Ek olarak, çalışmalar, ekstrakt tüketiminin kandaki glikoz ve trigliserit seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Karakafeste bulunan flavonoidler, insülin direncine karşı koruyucu etkiler gösterir.
 • Karakafes suyu anne tarafından zencefil tozu ve jaggery ile alınırsa emziren anne arasında anne sütü üretimini artırmaya yardımcı olur.
 • Karakafes demir ve kalsiyum açısından zengin olduğu için hamileler kadar emziren anneler için de çok iyidir. Ayrıca süt üretimini teşvik etmek için meme bezlerinin salgılarını arttırır. Ayrıca yeni anne adaylarına doğumdan sonra güç ve enerji sağlar. 1 çay kaşığı karakafes tozunu bir bardak ılık sütle karıştırın . Lezzet için biraz bal ekleyin. Birkaç hafta boyunca her gün akşamları (akşam yemeğinden sonra) için.
 • Skar rejenerasyonu: karakafes içinde bulunan allantoin, hücre mitozunu (doku rejenerasyonu) hızlandırabilir.
 • Karakafes vücuttaki yağ metabolizmasını artırmaya yardımcı olabilir . Ayrıca, sindirim sürecine yardımcı olan ve dolayısıyla kişinin kendini tok hissetmesini sağlayan diyet lifi açısından da zengindir.
 • Karakafes uykuya neden olur . Uykuyu iyileştirmeye yardımcı olan iyi bir C vitamini kaynağıdır. Uçucu yağların hipnotik etkileri nedeniyle uykuyu tetikleyebileceğini kontrol edin. Uyumak için yatmadan önce bir Muz ve karakafes yemek iyi bir yoldur.
 • Analjezik ve antiinflamatuar etki: saponin ve tanen bileşikleri, rosmarinik asitle birlikte ağrı ve iltihaplanma için bir rahatlama görevi görür.
 • Bu bitkide bulunan en önemli vitaminlerden biri de C vitamininin yanı sıra vücudu korumaya yardımcı olan diğer karotenoidlerdir. Ek olarak, karotenler, kataraktları azaltmak veya ortadan kaldırmak ve ayrıca göz hücrelerinde maküler dejenerasyonu önlemek için antioksidan görevi gördükleri için göz sağlığı için gereklidir.
 • Bu bitkinin bir enerji rezervi görevi gördüğü bilinmektedir. Ayrıca bu bitkinin tüketilen her 100 gramı için, diyetin temel enerji kaynağı olan 37 gram karbonhidrat alırsınız.
 • Yaralanmalar ve kazalardan sonra gerginliği azaltır: analjezik ve antiinflamatuar etkileri nedeniyle, karakafes doğrudan kas üzerinde etki ederek ağrıyı ve şişmeyi azaltır.
 • Karakafes , böbreklerde biriken kalsiyum ve üreyi atmanın yanı sıra idrara çıkmayı teşvik ettiği ve kan basıncını düşürdüğü için böbrekler için iyi kabul edilir.
Karakafes otu faydaları
Karakafes otu faydaları
 • Karın şişkinliği, ince bağırsakta gaz birikmesi nedeniyle midenin tok hissetmesine neden olur. Ayrıca, mide ve karın rahatsızlığına neden olabilir. Kabızlık, hazımsızlık, adet öncesi sendromu ve hassas bağırsak sendromu gibi bir dizi faktör nedeniyle şişkinlik oluşabilir.
 • Karakafes, anneler ve yeni anneler için harika bir baharat görevi görür . Ayrıca kabızlığı giderici ve sindirimi iyileştirici özellikleri, hamile kadınların mide bulantısı ve kabızlık gibi hamilelik semptomlarıyla baş etmelerine büyük ölçüde yardımcı olur.
 • Doğal pul pul dökülme: Karakafes cildi nemlendirmenin yanı sıra pul pul dökülme üzerinde de etki ederek yenilenmeyi ve yumuşaklığı destekler.
 • Daha iyi doğuma yardımcı olmasının yanı sıra, bu baharat emzirmeyi artırır. Bu nedenle karakafesteki yüksek miktardaki demir ve kalsiyum içeriği yan etki göstermeden süt üretimini artırır.
 • Osteoartrit ve burkulma tedavisi: Eklem kıkırdağının aşınmasına neden olan bir hastalık olan osteoartrit (artroz) ve burkulma (ayak bileği burkulması), karakafesin yardımına güvenilebilecek durumlardan bazılarıdır.
 • Karakafes içindeki öjenol ve limonen  güçlü anti-tümör özelliklere sahiptir. Kolon, meme, karaciğer ve mide kanserini önlemede yardımcı olurlar.
 • Karakafes , kan basıncı seviyelerinin korunmasına yardımcı olabilecek lif ve potasyum açısından zengindir. Karakafes ayrıca sodyumun vücuttaki etkilerini dengelemeye yardımcı olabilir.
 • Karakafes kemikler için gerçekten iyidir. Kalsiyum, A ve B12 vitaminleri, potasyum ve magnezyum gibi kemik güçlendirici birçok besin içerir. Ayrıca menopoz sonrası osteoporozu tedavi etmeye yardımcı olan östrojenik bileşikler içerir.
 • Karakafes, kişinin nezle, bronşit, astım ve öksürüğü olduğunda tüketilebilir . Ayrıca bu güçlü ve keskin baharatın sakinleştirici ve ısıtıcı etkisi vardır. Balgamın salınmasına yardımcı olur ve bu nedenle burun ve boğaz tıkanıklığına karşı yardımcı olur. Ballı karakafes çayı kış aylarında harika bir seçenektir ve baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Antioksidan ve yaşlanma karşıtı etki: Karakafesin özellikleri aynı zamanda kırışıklıkların görünümünü koruyan ve önleyen antioksidan görevi görür.
 • Karakafes kabızlığı tedavi etmek için en iyi doğal ilaç olarak bilinir. Ayrıca, kalın bağırsağın peristaltizmini artıran ve bu nedenle dışkıyı atmayı kolaylaştıran lifle yüklüdür. Ayrıca, bu meyve bazen müshil etkisini arttırmak için de eklenir.
 • Mükemmel bir C vitamini kaynağıdır, Cildin sağlıklı ve genç kalmasına yardımcı olur. Karakafes ayrıca cildin mantar ve viral enfeksiyonlardan korunmasına yardımcı olan anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir. Ayrıca macun, daha hızlı iyileşme için çıban, sivilce, egzama, sedef hastalığı ve diğer çeşitli cilt rahatsızlıklarına uygulanabilir. Karakafes , temizleme işlemine yardımcı olan ve toksinleri uzaklaştıran bir diyet lifi kaynağıdır.
 • Folik, askorbik, nikotinik, tannik, gallo-tanik ve pantotenik asitlerden oluşur. C vitamini, B1, B2, B12, A, E ve nişasta, esansiyel amino asitler, karbonhidratlar, karoten, kalsiyum, demir, fosfor, iyot, manganez, potasyum, proteinler, çinko değerlerini içerisinde barındırmaktadır.
 • Antioksidanlar açısından zengin olduğu gibi vücuttaki toksinleri atarak detoksifikasyona da yardımcı olur. Ayrıca, serbest radikalleri ortadan kaldıran ve yok eden enzimlerin üretilmesine yardımcı olan harika bir manganez kaynağıdır. Detoksifiye edilmiş bir vücut, daha fazla enerji ve daha iyi bağışıklık ve metabolizmanın yolunu açar.
 • Karakafes , antioksidanlar ve birkaç uçucu yağ açısından zengindir. Bezlerden kanser önleyici enzimlerin salgılanmasına yardımcı olurlar. bu nedenle kanser hücrelerinin büyümesini önlemeye yardımcı olur. Güçlü radikal süpürme aktivitesi sağladığı bilinmektedir.
 • Karakafes antiseptik ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Çeşitli viral enfeksiyonları uzak tutar. Ayrıca, vücudun bağışıklığını güçlendirmeye yardımcı olurlar. Bu nedenle solunum organları için oldukça faydalı olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, sıcak doğası nedeniyle mukus oluşumunu bastırmaya yardımcı olur. Karakafes tüketilerek kabızlık önlenebilir , çünkü C vitamini ve demir içerir, bu nedenle bağışıklığı artırır ve enfeksiyonları uzak tutar.
 • Her gece uykunun tadını çıkarmakta sorun yaşıyorsanız, karakafes deneyin . Ve uykuya dalmanıza yardımcı olan ve uykusuzluk ve diğer uyku bozukluklarının tedavisinde etkili olduğu söylenen bir hormon olan melatonin içerir. 1 çay kaşığı karakafes tozunu ezilmiş bir muzun içine karıştırın . Yatmadan önce her gün yemek yiyin. Diğer bir seçenek ise akşamları çay içmektir.
 • Elaichi’nin bir diğer önemli bileşeni bakır, demir ve riboflavin, C vitamini ve niasin gibi temel vitaminlerdir. Kırmızı kan hücrelerinin üretiminde ve hücresel metabolizmadaki muazzam önemi ile bilinen bakır, riboflavin, C vitamini ve demire ek olarak niasin, anemi ile savaşmak ve bu durum nedeniyle kişinin yaşadığı semptomları hafifletmek için harikadır.
 • Sindirim söz konusu olduğunda karakafes sağlıklı bir besindir . Bu, gıda parçacıklarının uygun şekilde parçalanmasına yardımcı olan tükürük üretimini iyileştirmeye yardımcı olur. Karakafes , kabızlığın başlamasını engellemeye yardımcı olan diyet lifi açısından zengindir. Ayrıca diyet lifi, düzenli bağırsak hareketine yardımcı olur ve bu nedenle bağırsakları temizler.
 • Yürütülen araştırmalar , karakafesin bir kişinin hafızasını güçlendirdiğini göstermiştir . Evet, asetilkolinin beyinde tutulmasına yardımcı olur, bu da hafızanın korunmasına yardımcı olur. Ek olarak, karakafes ayrıca hafızayı güçlendirmeye yardımcı olan antioksidanlar içerir. Ek olarak, amneziden hızlı bir şekilde kurtulmaya da yardımcı olur.

Karakafesin neden sivilce, yara, leke ve cilt lezyonlarında kullanıldığını artık tahmin edebilirsiniz. Ancak bitkiyi bu eylemler için nasıl hazırlamalı? Bir sonraki konuyu takip edin ve anlayın.

Karakafes otu faydaları
Karakafes otu faydaları

Karakafes nasıl tüketilir?

Karakafes nasıl tüketilir? Karakafes banyosundan ve maneviyata nasıl hizmet edebileceğinden önceki konularda bahsetmiştik. Bu tüketim biçimine ek olarak, bitkiden en iyi şekilde yararlanabileceğiniz başka tüketim türleri de vardır. Olasılıklara göz atın:

 • Ekstrakt veya uçucu yağ
 • merhemler ve kozmetikler
 • Harici kullanım için çaylar
 • aceleyle
 • Lapa
 • Alçı

karakafes tarifleri

karakafes tarifleri Artık otu nasıl tüketeceğinizi bildiğinize göre, evde hazırlayabilmeniz için size karakafes ile 5 tarif getirdik. Takip etmek:

Alçı

 • Bir havaneli veya kasede karakafes yapraklarını ezin
 • Ilık su ekleyin ve karıştırın
 • Yaraya günde iki kez uygulayın

Lapa

 • Yarım bardak su ile bir çorba kaşığı taze karakafes yaprağını havaneli veya kaseye koyun
 • Yaprakları sev
 • Sıvıyı süzmek için bir bez kullanın
 • Tercihen birkaç gün olmak üzere istenen yere uygulayın.

karakafes merhem

 • 60 gr bal mumu ile 500 ml zeytinyağını su banyosunda eritin
 • 120 gr veya 300 gr karakafes yaprağı ekleyin
 • Bir saat kısık ateşte karıştırın
 • Karışımı bir elek ile süzün, bir kaşıkla bastırın
 • Merhemi bir kavanoza dökün ve tüketmek için soğumasını bekleyin.

karakafes kremi

 • 500 ml sulu kremayı 2 litre kapasiteli bir kaba dökün
 • Karakafes yapraklarını çok küçük doğrayın ve krema ile karıştırın
 • Karışımı 20 dakika ateşte bırakın
 • İçeriği bir elekten geçirin ve kafur ve arnika esansiyel yağları ekleyin
 • Karışımı iyice karıştırın ve bir kavanoza dökün.

Bizi Instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz.

deneme bonusu veren siteler https://casinositeleri.org/ https://yatirimyontemleri.net/ deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu <deneme bonusu veren siteler <deneme bonusu veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler