Vampir Kavramı İlk Ne Zaman Ortaya Çıktı? Vampir Efsaneleri Nelerdir?

Bir gün belki böyle bir olayla karşılaşabilirsiniz, vampir saldırısından nasıl korunacağınızı? Onları nasıl yeneceğinizi biliyor musunuz?


Efsanelerden korku hikayelerine çok geniş bir yelpazeye sahip olan vampirlik ve vampirler hakkındaki yazımıza hoş geldiniz. Sizlere biraz tarihçelerinden, biraz davranışlarından bahsedeceğimiz vampirlerin en ünlülerini ve son olarak da onları öldürme yöntemlerini anlatacağız. Hazırsanız, tarihçeleri ile başlayalım. 

Milattan önce 1894 yılında, Irak topraklarında kurulmuş olan Babillerde ilk kez karşımıza çıkan vampir kelimesi; beslenmek için hayvanların veya insanların kanını içen veya emen insan benzeri varlıklar olarak tanımlanıyor. Eski inançlara göre ölen insanlar mezardan kalkıp vampir olarak geri dönebiliyordu. Bunu engellemek için yapılan bazı uygulamalar vardı. Peki, biz bir mezarın bir vampire ait olduğunu nasıl anlıyoruz? 

Bunun göstergelerinden biri mezarın diğer mezarlardan ayrı gömülmesi, bir diğeri ise mezarın içinin büyük taşlarla doldurmuş olmasıydı. Ayrıca ölünün diğer ölülere göre ters yönde konumlandırılmış olması veya yüzünün cehenneme, yani toprağa dönük olması gibi uygulamalara da rastlanmıştı. İnsanların vampir olduktan sonra geri dönmelerini engellemek için cesedin vücudunda, ölümünden bir süre sonra delikler açmak, kalbini çıkarmak veya göğsüne kazık saplamak olarak değişen uygulamalar gerçekleştiriliyordu.

Orta Çağ’a geldiğimizde uğursuzluğun ve kötülüğün insan şekline bürünmüş hali olarak görünen vampirlerin, tüm Avrupa coğrafyasındaki halkların kâbusu olduğunu görebiliyoruz. Özellikle Balkanlarda korku salan 3. Vlad, Vlad Tepes, kazıklı Voyvoda veya bir diğer ismiyle Kont Dracula olarak bilinen kişi aslında Eflak vilayetinin voyvodasıdır. Esir aldığı insanları veya askerleri uzun araziler boyunca kazıklara geçirten bu adamın günümüz vampir tabirine ilham kaynağı olduğunu söylemek yanlış olmaz. 

Öldürdüğü bu insanların kanlarını içmesi Vlad’ın, Balkanlarda kulaktan kulağa yayılmış efsanelerinden bir diğeridir. Orta Çağ’da Balkanların korku efsaneleri bakımından oldukça zengin olduğunu görebiliyoruz, bir diğer vampir örneği de Eflak'ta yaşayan Kontes Erzsebet Bathory isminde bir soyludur. Hikâyeye göre Kontes bir gün hizmetçilerinden birini döverken hizmetçisinin kanının eline bulaştığını fark eder. Dahası kanın ellerini gençleştirdiğine inanan Bathory, bu olaydan sonra yaklaşık 650 bakire kızı toplatıp ellerinden astırır ve kanlarında yıkanır.

Vampir tarafından ısırılanlar dönüşmesin diye ne yapılırdı?

Bir vampirin saldırısına maruz kalan ve bu sırada ısırılan kişilerin dönüşmemesi için ilginç bir uygulama vardı. Vampir yakalanıp öldürüldükten sonra vampirin bir uzvu koparılarak ateşe atılır ve küle çevrilirdi. Ardından bu kül suya karıştırılarak mağdura içirilirdi. Bir diğer uygulama da vampir kanıyla ıslatılmış ekmeğin ısırılan kişiye yedirilmesiydi.

Vampirlerin belirtilene göre farklı zayıf noktaları vardı. Bunlardan ilki sarımsaktır, aslında bu mitin ana kaynağı Porfiria hastalığıydı. Bu hastalığa sahip olan kimselerin kanlarındaki rahatsızlık nedeniyle vücutları güneş ışınlarına karşı aşırı hassastı. Sülfür içeren besinleri yemek onlara aşırı rahatsızlık veriyordu. Bu nedenle aşırı sülfür içeren sarımsağı bırakın yemeyi onun kokusuna bile tahammülleri yoktu. 

Vampirleri öldürebileceğiniz bir diğer yöntem de kalbe kazık saplamak. Bu da eski bir hikâyeye dayanıyor. Balkanlarda yaşayan bir köylü öldükten 16 yıl sonra vampir olarak geri geliyor. Köylülerden biri adamın kalbine kazık saplıyor, fakat adam ölmüyor. Sadece felç olmuş gibi hareketsiz kalıyor. Üçüncü seçenek ise kafasının kesilip cesedinin yakılması olarak karşımıza çıkıyor. Önce kafasını keserek etkisiz hale getirilen vampir, sonra yakılarak yok ediliyor. Son seçenek ise kutsal su, bahsi geçen suyun tüm kötücül yaratıklar üzerinde zayıflatıcı etkisi gösterdiği ve tekrar doğmalarını engellediği söyleniyor. 

Tüm bu yukarıda anlattıklarımızın bilimsel kanıtları tabii ki yok, dahası bunlar genel olarak korku masallarına, efsanelere ve günümüzde çeşitli dizilere ve filmlere konu olmuş anlatılar. Zevk alarak okuduğunuzu varsayarak size vampirsiz günler diliyor ve yazımızı burada bitiriyoruz.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Komik Komik
2
Komik
Tatlış Tatlış
2
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.