Twitch Hacklendi Mi? Yayıncıların Bilgileri Çalındı!

Oyun dünyasının en büyük yayıncılık platformu olan Twitch ile ilgili bomba bir haber düştü. Twitch'in kaynaklarının hacklendiğine dair haberler çıkmaya başladı.


Dünyanın en popüler şirketleri arasında yer alan Amazon’un sahibi olduğu Twitch’te meydana gelen skandal ile gündem sarsılmaya devam ediyor. Toplam dosya boyutu olarak 125 GB verinin çalındığı iddialarının dolandığı gündemde sızan bilgiler bir anda Twitter gündemine düştü.

Canlı yayın platformları arasında yer alan ve yüzbinlerce oyuncunun aktif olarak kullandığı Twitch yayınlarında yapılan ödemelerin, kullanıcıları bilgilerinin ve şifrelerin sızdırıldığı konusunda ortaya atılan iddia Twitter’da bir anda gündeme oturdu.

Twitch'in hacklenmesinden sonra basına neler sızdı?

-Özellikle son 3 yıllık verilerin sızdığı konusunda ciddi bilgiler yer almaktadır.
-Yayıncılık bazında Twitch’in kullanıcılarına dağıttığı bütün ödemeler çalındı iddiası,
-Mobil uygulamasında yer alan Twitch’in aynı zamanda masa üstü ve oyun konsollarında yer alan tüm açık kaynak kodları,
-Twitch’in kendi uygulaması olan SDK ve Amazon Web Service kodlarının tamamı,
-Sistemsel olarak Twitch’in kullandığı bütün güvenlik kaynak kodları,
-Twitch sahibi olduğu önemli platformlar arasında yer alan IGDB ve CurseForge gibi önde gelen uygulamaların verilerinin ve kaynak kodlarının tamamen basına sızdığı iddia edilmektedir.

Belirtilen bu Twitch hacklenme olayının güvenilir kaynaklar tarafından doğrulandığını ve hacklenme olayının 4 Ekim tarihinde gerçekleştiği tespit edilmiştir. Twitch’in bu konuda henüz resmi bir açıklamama yapmaması da Twitch’in hacklendiği konusunda bilgilerin doğruluğunu göstermektedir.

Twitch kullanıcılarının şifreleri çalındı mı?

Twitch’in hacklenmesinden sonra en çok merak edilen soruların başında gelen şifreler çalındı mı? Sorusu hakkında henüz net bir açıklama yapılmadı. Ancak bu konuda Twitch’in yayıncılarına kısa süre içerisinde bir açıklama yapması beklenmektedir. Özellikle de kaynak kodlarının çalınması ve güvenlik ağlarında yer alan kodların çalınmasından sonra şifrelerin çalınma durumunun büyük olasılık olduğu tahmin edilmektedir.

Son günlerde siber saldırıların giderek artması beraberinde büyük platformların bu konuda ortaya çıkan güvenlik açıkları hakkında ciddi sorunlar oluşmasına neden olmaktadır.

Yapılan saldırı sonrasında özellikle de Facebook’un geçtiğimiz günlerde bilgilerinin çalındığına dair iddiaların ne kadar doğru hep birlikte göreceğiz. 4 Ekim tarihinde sosyal medya platformlarında meydana gelen çöküntüler ile aynı zamana gelmesinden sonra bu saldırıları yapanlar hakkında henüz net bir açıklama yapılmadı.

Siber saldırılar konusunda sosyal medya platformlarını yapılan saldırıların yakın zaman içerisinde Tokyo olimpiyatlarında da olduğunu ve bu saldırıların başarıya ulaşmadan engellendiği açıklanmıştı. Twitch ile ilgili yeni gelişmeler oldukça sayfamızdan bildirmeye devam edeceğiz. 


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir