Koronavirüs’ün Beyin Küçülttüğü Ortaya Çıktı!

Son yıllarda tüm dünyanın savaştığı büyük bir salgın hastalık olan koronavirüs, yeni bir etki yapısıyla yine karşımızda yer alıyor!


Birleşik Krallık üzerinde yapılan araştırmada, 45 bin kişinin verisi incelenerek beyinde küçülmeye yol açan bir durum keşfedildi. Son dönemlerde sıklıkla aşı ya da farklı konularda karşımıza çıkan koronavirüs, yeni bir süreç ile tekrar gündeme geldi. Çeşitli farklı süreçlerden geçen koronavirüs hakkında yapılan her yeni araştırma sonucu ise merakla takip ediliyor. Birleşik Krallık’ta koronavirüs ile ilgili dikkat çeken bir araştırma yapıldı. Tam 45 bin kişinin koronavirüs pandemisinden önce çekilmiş beyin görüntüleme verilerini inceleyen bilim insanları, bu bireylerden koronavirüse yakalanmış olanları tespit ederek yeni bir beyin görüntüleme işlemi daha uyguladılar. 

Elde edilen yeni verileri eskileriyle kıyaslayan uzmanlar, çarpıcı sonuçlara ulaştı. Yapılan araştırmalar sonucunda, COVID-19 hastalığının beyinde küçülmeye yol açtığı ortaya çıktı. Öyle ki hastalığa yakalanmadan önce hiçbir sorunu olmayan insanların beyinlerindeki gri madde, hastalığa yakalandıktan sonra seyrelmişti. Frontal ile temporal loblarda kendini daha fazla gösteren incelme, bilim camiasını endişelendirmeye başladı. Uzmanlar, hakem heyetlerine sundukları araştırmanın onay almasıyla daha fazla açıklama yapılacağını duyurdu.

Bu tam olarak ne demek?

Uzmanların söylediğine göre koronavirüsten en çok etkilenen organ beyin oluyor. Cildimiz yaşlanmayla birlikte nasıl değişiyorsa beynimiz de aynı şekilde değişiyor. Bazı hücreleri kaybettiğimiz beyin zaman içerisinde küçülüyor ve bu da yapısal olarak farklı bir denge yaratıyor. Tabii bu küçülmeyi mümkün olduğunca aza indirmek beyin fonksiyonlarının hayatta kalmasını sağlıyor. 

Şimdi de koronavirüsün beyin üzerindeki etkileri ortaya çıktı. Koronavirüsün beyinde küçülmeye neden olan iki ihtimal üzerinde duruluyor: Damarsal etki gösteriyor ki koronavirüs sonrası beyinde pıhtı atma veya inme gibi vakaların sayısı oldukça fazla. Sonuç olarak damarların etkilendiğini açıkça ortada. Damarlar etkilenirse zaman içerisinde gri madde de etkileniyor. Böylece ikinci durum ortaya çıkıyor. Bu da koronavirüsün direkt beyin hücrelerini etkilemesi oluyor.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir