İstanbul’daki Deprem Sonrası CNN TÜRK’e Tepki Yağıyor!

İstanbul'da meydana gelen depreme ilişkin arşiv görüntüleri yayınlayan CNN TÜRK'e Twitter'da tepki yağıyor.


İstanbul Sultanbeyli’de bugün saat 15.07’de meydana gelen 3,9 büyüklüğündeki deprem, İstanbulluların panik yaşamasına neden oldu. Haber kanalları canlı yayın yaparken CNN TÜRK, deprem bölgesinden olduğunu belirterek arşiv görüntüleri yayınladı. Görüntülerde “arşiv” ibaresi yer almadı. Twitter’da birçok kullanıcı bu duruma tepki gösterdi ve görüntüler nedeniyle korktuğunu ifade etti. Görüntülerin neden ve hangi amaçla yayınlandığı konusunda CNN TÜRK’ten henüz bir açıklama gelmedi.

Kandilli'den depreme ilişkin açıklama!

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünden yapılan açıklamada "İstanbul ili Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun batı uzantısında Marmara Denizi içerisinden geçen ana kollarının etkisi altındadır. Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun ana kuzey kolu İzmit Körfezi'ne kadar uzanıp Marmara çukurlarından geçerek Ganos Fayı'na ve oradan Ege Denizi'ne ulaşmaktadır. Güney kolu ise İznik Gölü'nün güneyinden geçerek Gemlik Körfezi'ne oradan da Güney Marmara'ya ulaşmaktadır." denildi.

Açıklamanın devamında "Tarihsel dönemde (MÖ 1800-MS 1900; Soysal ve diğ., 1981) bölgede özellikle İstanbul'un güneyinde Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun ana kolları üzerinde şiddet değeri Io=IX-X aralığında olan hasar yapıcı depremler meydana gelmiştir. Aletsel Dönem'de İstanbul'un güneyinde Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun ana kolları üzerinde büyüklükleri M=7.0-7.9 aralığında hasar yapıcı depremler meydana gelmiştir. İl merkezine en yakın deprem 30 kilometre uzaklıkta olan 1963 Adalar-İstanbul depremidir. Bölgede yaşayan vatandaşlarımızın depreme dayanıklı binalarda oturmaları veya satın alacakları konutların depreme dayanıklı olarak inşa edilmiş olması depreme karşı alınacak en güvenli tedbir olacaktır." ifadelerine yer verildi.

CNN TÜRK'e tepki gösteren bazı kullanıcıların tweetleri:


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir