Google’dan Yaz 2021 Doodle’ı Geldi! Yaz 2021 Nedir?

Kuzey Yarım Küre'de 21 Haziran 2021 itibarıyla yaz mevsimi başladı. Google, yaz mevsimine özel Doodle hazırladı. Peki, Yaz 2021 nedir?


Yaz aylarının başlangıcı olan Haziran ayının 21’i gelmesiyle beraber Kuzey Yarım Küre’de yaz mevsimi başladı. Yaz mevsimi 22 Eylül 2021 tarihine kadar sürecek. Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte Google, özel Doodle hazırladı. Peki, Türkiye’de en uzun gün kaç saat sürecek? Hangi ilimiz en uzun geceyi yaşayacak? Tüm detaylar haberde…

Yaz 2021 nedir?

Google'ın hazırladığı Yaz 2021 Doodle'ı sonrası yaz gün dönümü merak edilmeye başlandı. Kullanıcılar, Google'ın hazırladığı Doodle'a tıkladığında Yaz 2021 arama sonuçlarına ulaşıyor. Kuzey Yarım Küre'de yaz ayının başlangıcı Güney Yarım Küre'de ise kış ayının başlangıcı olarak bu tarih kabul edilir. Ek olarak Yengeç Dönencesi'nde güneş ışınları en dik açı ile düşer. Yani 21 Haziran tarihinden itibaren Kuzey Yarım Küre'de gündüzler kısalmaya başlar. Güney Yarım Küre'de ise gündüzler uzamaya başlar.

Yaz gün dönümünde neler yaşanır?

Yaz mevsiminin bugün başlamasıyla birlikte merak edilen konulardan birisi de yaz gün dönümünde neler yaşanacağı oldu. İşte yaz gün dönümünde yaşanacaklar:

  1. 21 Haziran yaz gün dönümünde yılın en uzun günü yaşanmaktadır.
  2. Güneş ışınları, Yengeç Dönencesi'ne dik bir şekilde gelir ve Kuzey Yarım Küre'ye en dik, Güney Yarım Küre'ye en eğik şekilde gelmektedir.
  3. 21 Haziran tarihinden sonra Kuzey Yarım Küre'de gündüzler kısalmaya, Güney Yarım Küre'de ise gündüzler uzamaya başlamaktadır.
  4. Yaz gün dönümünde saat 12'yi gösterdiğinde Yengeç Dönencesi'nde gölge boyu sıfır olur.
  5. Aydınlanma çizgisinin sınırları kutup dairelerinden geçer. Kuzey Kutup Dairesi'nde 24 saat süreyle gündüz, Güney Kutup Dairesi'nde 24 saat süreyle gece yaşanır.
  6. Yaz gün dönümü için istisnai bir durum vardır. Her sene 21 Haziran'a denk gelmez. Dört yılda bir kez 20 Haziran'dadır. Yaz gün doğumu ile belirli değişiklikler yaşanmaktadır.

Hangi ilimiz en uzun geceyi yaşayacak?

Ülkemizde yaz mevsiminin en uzun gündüz süresini bugün en kuzeydeki Sinop ilimiz yaşayacak. 21 Haziran gününde Türkiye, yaklaşık 15 saat gündüzü yaşar. Ek olarak 21 Aralık'ta Hatay ilimizde en uzun gündüz yaşanır.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir