Dünya’ya Devasa Boyutta Bir Asteroid Yaklaşıyor!

Dünya'ya Eyfel Kulesi büyüklüğünde bir asteroid mi yaklaşıyor? İşte NASA'nın yaptığı açıklama ve tüm detaylar...


Korkuya neden olan “Dünya’ya hızla gök cismi yaklaşıyor!” tarzındaki haberleri sıklıkla okuyoruz. Fakat yapılan açıklamalarla adeta içimize su serpiliyor. NASA, bugün bu konuyla ilgili başka bir açıklama daha yaptı. 

NASA tarafından paylaşılan bilgilere göre bir asteroid Dünya’nın yakınından geçecek. Bu asteroidin Eyfel Kulesi büyüklüğünde olduğu söyleniyor. Gelecek hafta Dünya’nın yakınından geçecek olan asteroid, “potansiyel tehlikeli” olarak sınıflandırıldı. NASA, asteroidlerin büyüklüğünü Dünya’ya olan uzaklıklarına bakarak söylüyor.

Ne zaman geçecek?

2021 KT1 adı verilen asteroidin 1 Haziran'da Dünya'nın yakınından geçmesi bekleniyor. Yaklaşık olarak ise 7 milyon 240 kilometre yakından geçeceği düşünülüyor. Çapının 149-205 metre arasında olduğu tahmin edilen 2021 KT1, saatte 64 bin kilometre hızla geçecek.

Asteroit nedir?

Asteroit, yörüngeleri çoğunlukla Mars ile Jüpiter gezegenleri arasında kalan gök cismidir. Haziran 2014 itibariyle Küçük Gezegen Merkezi tarafından iç ve dış Güneş Sistemi'nde 1 milyonun üzerinde cisim tanımlanmıştır. Uydusu olan asteroitler de mevcuttur.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
1
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir