Cinsiyet Belirtmek İstemeyenler İçin X İşaretli Pasaportlar Çıkıyor!

ABD üzerinde yapılan yeni çalışmada Dış İşleri Bakanlığı tarafından bir eylem gerçekleştiriliyor. Cinsiyetini belirtmek istemeyenlere X işaretli pasaport yolda!


ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan çalışmada, kendisini erkek ya da kadın olarak tanımlamayan insanlar için haklarını koruyacak bir çalışma üzerinde çalıştıklarını belirtiyor. Bu yüzden önümüzdeki senelerden itibaren pasaport konusunda X işaretleri yer alacak ve cinsiyet olarak bu konuda kimse zorla yönlendirme yapmayacak. Bu konu tabi biraz daha esnek bir konu. Cinsel kimlik ve yönelik konularına dair bir çalışma olduğu için herkesin tepkisi farklı oluyor. 

Gelecek yıldan itibaren yapılacak olan başvurularda X işareti hemen hemen her başvuru yapana verilebilecek. Nötr cinsiyet olarak ön plana çıkarılacak olan bu çalışma, ABD, Almanya, Arjantin ve Danimarka gibi büyük ülkelerde tanınan bir hak olmaya başladı. 

İlk pasaport Colorado’lu bir vatandaşa verildi

X işareti daha öncesinde Colorado’lu bir vatandaşa verilmişti. Bu konuda yapılan başvurusu ta 2015 yılına dayanan bu vatandaş, cinsiyet belirtmek istemediği için M ibaresinin kaldırılmasını istedi ve mahkeme bu durumu kabul etti. ABD’nin ilk X işaretli pasaportu bir Colorado vatandaşına verildi. 

Bu özellik sayesinde artık insan hakları konusu da yeni bir öneme sahip oluyor. Bu yüzden ABD üzerinde haklarla alakalı çalışmalar da çok daha hızlı ilerliyor. Dışişleri Bakanlığı tarafından açılan LGBT haklarından sorumlu bölge, X işaretinin ABD üzerinde yaklaşımlar için tarihi bir olay olarak ön plana çıkıyor. 

İnsanların kimliklerini olduğu gibi yansıtması konusunda da bir çalışma karşımıza çıkıyor bu yüzden. İnsanın istediği şekilde yaşayabilmesi için ve bunu belirtebilmesi için yolları açan ABD, bu konuda çok daha farklı bir süreçte ilerlemeye başlıyor diyebiliriz. 


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir