Çin’in Tianwen-1 Uydusu Mars’tan İlk Görselleri Yolladı!

Çin tarafından 6 ay önce Mars'a fırlatılan Tianwen uzay aracı ilk görüntülerini yolladı.


Uzaya ve özellikle de Mars’a olan ilgi son yıllarda inanılmaz yükseldi ve her ülke kendi uzay programlarına ciddi anlamda yatırım yapmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde ABD’nin resmi uzay ajansı NASA, Mars’a 5. keşif aracı olan Perseverance’yi indirmişti. Son gelişmelere bakarsak, uzay yarışında ABD’nin en sıkı rakiplerinden olan Çin, 23 Temmuz 2020’de Mars’a gönderdiği Tianwen-1 uydusundan ilk görselleri aldı. Detaylar haberde….

Perseverance Rover

Tianwen-1'den gelen ilk görseller:

CNSA, yani Çin'in milli uzay ajansı geçtiğimiz günlerde23 Temmuz'da Wenchang Uzay Fırlatma Merkezinden Long March 5 roketiyle fırlatılan Tianwen-1'in kırmızı gezegenden çektiği ilk fotoğrafları paylaştı. İlk fotoğrafta Mars'ın kuzey kutbunun uzayda görüntüsü yer alıyor. Diğer fotoğraflarda ise kırmızı gezegende bulunan kraterler, dağ sırtları ve kum tepeleri açıkça gözüküyor.

Fotoğrafların, gezegenin kuzey kutbuna ait olduğunu ve yaklaşık yüzeyden 330-350 km yüksekte çekildiğini CNSA bildiriyor. Resmi detaylara bakarsak, şu ana kadar Tianwen 1224 gündür uzayda ve yaklaşık 475 milyon km yol kat etmiş. Uydunun Dünya'ya olan güncel uzaklığı ise 212 milyon kilometre. CNSA ayrıca, uydunun 24 Şubat'ta Mars'ta  önceden belirlenmiş park yörüngesine girdiğini ve iniş kapsülünü bırakmadan önce bu yörüngede yaklaşık üç ay kalacağını söyledi. Tianwen-1 uydusunun ana görevi ise Mayıs-Haziran arasında, kırmızı gezegene taşıdığı keşif aracını, Mars'ın güneyinde bulunan Utopia Planitia'ya indirmek. Planitia'nın, güneş sistemindeki en büyük çarpışma havzası olan Ütopya'da bulunan büyük bir düzlük olduğunu not etmek isteriz. 

Mars'a indirilecek 6. araç olacak!

Tianwen-1'in taşıdığı keşif aracı başarılı olursa, Mars yüzeyine inmiş 6. keşif aracı olacak. İsmi açıklanmaya araç da, multispektral kamera, yere nüfuz eden radar ve meteorolojik ölçüm cihazı gibi 6 farklı bilimsel araç gereç bulunuyor ve bu rover'ın gezegende yaklaşık üç ay çalışması bekleniyor. Ayrıca 6 tekerlekli olan  bu rover 240 kg'lık ağırlığa sahip ve güç alması için 4 adet güneş paneli bulunduruyor. Aracın maksimal hızı ise saate 200 km. Tianwen-1, Sovyetler Birliği'nin kırmızı gezegene ilk uzay aracını fırlattığı Ekim 1960'tan bu yana, insanoğlunun 46. Mars keşif görevidir. Ne yazık ki bu görevlerden yalnızca 19'u başarılı olmuştur.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum