BioNTech Kurucularından Uğur Şahin, Turkovac Hakkında Açıklamalarda Bulundu!

Son dönemde ülkemizin geliştirdiği Turkovac aşısı ile ilgili pek çok gündem karşımıza çıkıyor. BioNTech kurucularından Uğur Şahin de konuyla ilgili açıklama yaptı!


BioNTech aşısını geliştiren Dr. Özlem Türeci ve Prof Dr. Uğur Şahin, İspanya’nın Oviedo kentinde gerçekleşen Uluslararası Asturias Prensesi Ödülleri’nde teknik ve bilimsel dalda ödül almaya hak kazandı. Özlem Türeci ve Uğur Şahin ödül töreninde basın toplantısı düzenledi. Aşının geliştirilme sürecini anlattıkları toplantıda Şahin, Turkovac aşısının etkisi ile açıklama yaptı.

Mutasyona karşı etkili bir aşı olduğunu söyleyebiliriz!

Özellikle insanların beklentisini cevaplayan bu aşı yapıları, insanların isteklerine dair de çözümler üretiyor. Dr. Özlem Türeci Covid-19 ile mücadelede etkili BioNTech aşısını bularak bilimin küresel bir krize karşılık verebileceğini kanıtladıklarını ve bundan dolayı çok mutlu olduklarını söyledi. 

Olağanüstü bir takım çalışmasıyla imkansızı başardıklarını ifade eden Şahin, "2020'de başladığımız çalışmaları en kısa zamanda bitirmemiz gerekiyordu. Vardiyalı 24 saat çalıştık. Herkes işine konsantre oldu. Dışarıda olup bitenden kimsenin haberi yoktu. Bu bize büyük bir sorumluluk ve aynı zamanda büyük bir fırsat verdi." şeklinde açıklama yaptı. Profesör Şahin, muhabirlerin yerli aşı Turkovac'ın mutasyonlara karşı etkisi ile ilgili sorularına "Onay alan tüm aşılar gibi salgının önlenmesinde insanlığa faydalı olacaktır," cevabını verdi.

Şahin, piyasadaki tüm Covid-19 aşılarının virüsün mutasyonlarına uğrayan versiyonlarına karşı da etkili olduğunu belirtti. Ancak koronavirüsle son iki yıldır karşı karşıya kaldığımız için tedbirli olunması ve araştırmalara devam edilmesi gerektiği konusunda uyardı. Bu yüzden de çalışmalarla ilgili sürekli bir beklenti ve yeni çalışmalar ön plana çıkıyor diyebiliriz. 


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir