Avrupa Futbolunda Büyük Darbe: Avrupa Süper Ligi Kuruldu!

Avrupa'nın önde gelen futbol kulüpleri, uzun süredir konuşulan Avrupa Süper Ligi'nin kurulduğunu açıkladı.


Avrupa futboluna resmen devrim yapılıyor! Avrupa’nın önde gelen futbol kulüpleri uzun süredir konuşulan Avrupa Süper Ligi’nin kurulduğunu açıkladı. Kurucu başkanın Real Madrid başkanlığı yapan Florentino Perez olduğu bildirildi.

12 kurucu takımla resmi olarak açıklanan Avrupa Süper Ligi’ne katılmayı kabul eden takımların listesi şöyle:

Takım Ülke
Manchester United İngiltere
Liverpool İngiltere
Manchester City İngiltere
Arsenal  İngiltere
Chelsea İngiltere
Tottenham İngiltere
Barcelona İspanya
Real Madrid İspanya
Atletico Madrid İspanya
İnter İtalya
Milan İtalya
Juventus İtalya

Yapılan açıklamaya göre Avrupa Süper Ligi’ne katılacak kulüpler, kendi lig fikstürlerine devam edecek ve maçlar hafta içi oynanacak. Fakat bu duruma UEFA ve FIFA’dan çok sert tepki geldi.

UEFA yaptığı açıklamaya göre, Avrupa Süper Ligi’ne katılacak kulüplerin UEFA organizasyonlarından men edileceğini açıkladı. FIFA ise yerel liglerin federasyonlarıyla aldığı ortak kararlar sonucunda, bu takımların kendi liglerinden men edileceğini açıkladı. Ayrıca bu takımlarda oynayan futbolcuların milli takımlarından süresiz olarak men edileceğini de belirtti. 

Tüm bu yaptırımlara karşı 12 kulüp Avrupa Süper Ligi’ni kurduğunu açıkladı ve futbolda büyük bir kaosun eşiğine gelindi.

Ağustos ayında başlayacak olan Avrupa Süper Ligi'ne şu an 12 takım kesin olarak katıldı. Kurucu üyeler arasına 3 takımın daha ekleneceği açıklandı.

15 kurucu üye ve her sene değişecek olan 5 takımla birlikte toplamda 20 takımın katılacağı bir format olacak. Ağustos ayında başlayıp Mayıs ayında bitecek olan Avrupa Süper Ligi'nde ilk üç takım direkt olarak bir üst tura yükselecekken dördünce ve beşinci takımlar arasında play off oynayacak. İki grup halinde 10'ar takımlı oynanacak turnuvada maçlar çift devre lig usulü şeklinde planlandı.

3.5 milyarlık gelir paylaşılacak!

Kurucu konumundaki 15 kulüp 3,5 milyar euroluk geliri kendi arasında paylaşacak. Özellikle yeni açıklanan Şampiyonlar Ligi statüsünden ve pazarlama stratejisinden memnun kalmayan kulüpler, daha büyük gelirlerin sahibi olmak adına böyle bir harekete imza attı. Paris Saint-Germain, Bayern Münich ve Borussia Dortmund kulüpleri Avrupa Süper Ligi'ne katılmaya reddetti.

Türkiye Kulüpler Birliği'nden Açıklama

“Türkiye Kulüpler Birliği olarak son gelişmeleri derin bir endişeyle takip ediyoruz. Avrupa Süper Ligi'nin kurulmasının Avrupa futbolunun bütünlüğüne telafisi zor bir zarar vereceği oldukça açıktır.”

Kurucu Üyelerden Açıklamalar

Real Madrid ve Avrupa Süper Ligi Başkanı Florentino Perez: “Futbolun her seviyesine yardımcı yardımcı olarak, sporu hak ettiği noktaya taşıyacağız.”

Juventus Başkanı ve Avrupa Süper Ligi Başkan Yardımcısı: Andrea Agnelli: “12 kurucu kulübün dünya çapında milyonlarca taraftarı var. Bu kritik zamanda, destek paralarını artırarak sürdürülebilir bir dönüşüm sağlamayı amaçlıyoruz. Kaliteli maçlarla futbol tutkusunu besleyeceğiz.”

Manchester United’ın sahiplerinden ve Avrupa Süper Ligi Başkan Yardımcısı Joel Glazer: “Süper Lig, dünyanın en iyi kulüplerini ve futbolcularını bir araya getirecek. Avrupa futbolunda yeni bir sayfa açıyoruz.”

  1. Avrupa Süper Ligi'nin kurulmasını nasıl buluyorsunuz?

    1. Doğru
    2. Yanlış
    6 Oylar
    Sonucunu Paylaş


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir