Kütikül pensi ne işe yarar?


kütikül pensi ne işe yarar?
Kütikül pensi ne işe yarar?

kütikül pensi ne işe yarar? Manikür dostu ve hemen hemen tüm kadınlar tarafından bilinen tırnak eti pensesi, tırnaklarının güzel görünmesini isteyenler için mucizevi bir alettir. Tırnak makası, tırnak etlerini kesmek için kullanılan kavisli ancak düz bıçaklı pensedir. kütikül pensi ne işe yarar?

Pense, tırnak etlerini hassas bir şekilde düzeltmenize yardımcı olan keskin ancak pürüzsüz bıçaklara ve keskin uçlara sahiptir. Tırnak makası, her kadın ve tırnak salonu için olmazsa olmaz bir manikür aletidir. Kulpları, tırnak etlerini keserken rahatlık ve denge sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Alet, sadece tırnağın köşesindeki gevşek deriyi çıkarmak istediğinizde de kullanışlı olabilir. Ayrıca, dayanıklı olmalarını ve işlevselliklerini koruyabilmelerini sağlayan yüksek kaliteli malzemeden yapılmıştır. kütikül pensi nasıl temizlenir?

Tırnak makası, tırnak ya da ayak tırnaklarının tırnak etlerini kesmek ya da kesmek için kullanılan küçük bir araçtır. Bu aletler genellikle paslanmaz çelik gibi dayanıklı bir metalden yapılır. Avucunuza sığan çift uçlu bir sap ile tasarlanmıştır.

Kütikül kıskacının sonunda, kütikül çevresindeki fazla deriyi tutup kesmesi amaçlanan keskin kenarlı metal bir çene bulunur. Çene genellikle bir inç (yaklaşık 2,5 cm) derinliğinde ya da daha azdır.

İlginizi çekebilir: Jel tırnak nasıl çıkarılır?

kütikül pensi ne işe yarar?
kütikül pensi ne işe yarar?

Tırnak eti pensesi nedir?

Tırnak eti pensesi nedir? Tırnak makası, tırnaklar boyunca fazla tırnak etlerini gideren özel bir manikür aletidir. Bu tırnak etleri, tırnakları yaralanmalardan ve çeşitli zararlı bakterilerden korur, bu nedenle onlara iyi bakmanın neden çok önemli olduğunu anlamak zor değil. Tırnak pensesindeki en önemli şeylerden bazıları şunlardır:

En önemli özelliği, elbette, yapıldıkları malzemedir. Çoğu model, özel medikal paslanmaz çelik teknolojisi kullanılarak yapılmıştır ve mat bir yüzeye sahip oldukları için bunları kolayca tanıyabilirsiniz. En önemlisi de bu modellerin neme karşı daha dayanıklı olması hijyen ve kullanım ömrünü artırıyor.

Yüzeyi kesin olması önemlidir. Cımbız, tırnak çevresindeki hassas cildi asla tutmamalı, çizmemeli veya çekmemelidir. Satın almadan önce her zaman bir polietilen parçasının keskinliğini kontrol ettiğinizden emin olun.

Hangi tırnak eti makası satın alınır?

Hangi tırnak eti makası satın alınır? Hâlâ tırnak eti penseniz yoksa, ihtiyaçlarınızı karşılayacak en iyi tırnak eti pensesini seçmek için bu ipuçlarına dikkat edin.

 • kayış uzunluğu: El boyutuna ve tercihinize göre bir kayış uzunluğu seçin. Elleriniz daha büyükse 4,5 inç uzunluğundaki modeli deneyebilirsiniz. Değilse, 4 inçlik bir kumpas çalışmalıdır.
 • çene boyutu: Çene boyutu kişisel tercihe bağlıdır. Daha küçük bir çene genellikle daha fazla kontrol sağlar. 1/4 (3 mm) pens sunulan en küçük pens ve 1/2 (5 mm) pens en popüler olanıdır. Tek seferde daha fazla tırnak etini çıkarmayı tercih ederseniz, tam çene (7 mm) gibi daha büyük bir boyut kullanın.
 • yay tipi: Pense, rahat bir şekilde kullanabilmeniz için her zaman elinizin altında uygun bir yere sahip olmalıdır ve burada yaylar önemli bir rol oynar.
 • Üç tip kaliper yayı vardır: tek, çift ve spiral. Burada çok fazla bilim yok ve her tür yay iyi çalışıyor; tek nokta, manikür makasınızı rahatça kullanmanıza izin verecek doğru yay tipini bulmaktır.

Seçtiğiniz yay tipi, pensede ne kadar basınç istediğinize bağlıdır. Tek yay daha az geri yaylanır ve alet sapından uzağa doğru bastırır. Çift yay daha fazla sıçramaya sahiptir ve birbirinden seken iki yaya sahiptir.

 • Renk: Tarzınızı yakalayan bir renk seçin. Yüksek kaliteli penseler, sağlam paslanmaz çelikten yapılmıştır ve parlak renkli veya pürüzsüz mat bir yüzeyle kaplanmıştır.
 • fiyat ve kalite: Uzun süre dayanan kaliteli bir kütikül makasına sahip olmak size uzun vadede para kazandıracaktır. Ünlü ve kaliteli markaların penseleri genellikle 10 yıla kadar dayanır. Bıçaklar bilenebilir, yaylar değiştirilebilir ve pens sık sık temizlenebilir.
kütikül pensi ne işe yarar?
kütikül pensi ne işe yarar?

Tırnak makası nasıl sterilize edilir?

Tırnak makası nasıl sterilize edilir? Tırnak teknisyenlerinin ayak ve el kaplıca tedavileri sırasında tırnak makası kullanması yaygın bir durumdur. Önemli hijyen standartlarını korumak için, müşteriler arasında bir kütikül makası dezenfekte edilmelidir.

En profesyonel tırnak teknisyenleri bile bazen yanlışlıkla kütikülü çok aşağıda keser ve tırnak yatağının etrafında biraz kanamaya neden olur. Küçük miktarlarda bile kanama riski, manikür makaslarının müşteriler arasında sterilize edilmesi gerektiği anlamına gelir.

Kişisel ekipmanlarınız olsa ve tırnaklarınızı yaptırmaya giderken yanınıza alsanız ya da evde kendi tırnaklarınızı yapıyor olsanız bile, bu aletlerin sterilize edilmesi de önemlidir.

Kendi mikropların olması, kötü olmadığı anlamına gelmez. Manikür ve pedikür için giderken kendi ekipmanınızı getiriyorsanız, bunları uygun şekilde sterilize ettiğinizden emin olun. Onları getirdiğiniz aynı torbaya geri atarsanız, bu kendi teçhizatınız olsa bile bakteriler için bir üreme alanı haline gelir.

Profesyonel salonların, kalıntıları gidermek için aletlerini sabun ve suyla ovması, ardından hastane sınıfı bir dezenfektanda 10 dakika bekletmesi ve ardından bir otoklava koyması ve ardından saklama için paketleyip mühürlemesi gerekir.

Aletlerini kendi kullanmayı tercih eden biriyseniz, her kullanımdan sonra aynı temizlik rutinini izleyerek sterilize etmenizi öneririz:

Aletleri sabun ve suyla ovun ve en az 10 dakika dezenfektan solüsyonda bekletin. Profesyonel bir güzellik malzemeleri mağazasından satın alabilirsiniz. Bir güzellik malzemeleri mağazasının yakınında yaşamıyorsanız, alkol de işinizi görecektir. Kendi ekipmanınızsa, ekstra ürün kullanmanıza gerek yoktur.

kütikül pensi ne işe yarar?
kütikül pensi ne işe yarar?

Kütikül pensesi nasıl keskinleştirilir?

Kütikül pensesi nasıl keskinleştirilir? Hemen hemen herkesin banyoda bir yerlerde keskinleştirilmemiş oldukları için unutulmuş bir çift tırnak makası vardır. Tırnak makası sıradan makaslar gibi değildir. İçe doğru kıvrıktırlar ve kesme kenarı düzdür.

Adından da anlaşılacağı gibi, tırnak etlerini kesmek için yapılmışlardır ve çoğu zaman keskinleştirmeleri çok kolay değildir. Bu özel manikür aletinin sorunu, matlaştığında cildi kesmek yerine yırtmasıdır ki bu çok acı verici olabilir.

Pensenizin bilemeye ihtiyacı olduğunu gösteren işaretler

Bileme, manikür aletlerinizin ömrünü önemli ölçüde uzatacaktır. Bu yüzden ciddiye almanız gerekir. Daima bunları kontrol edin ve aletin keskinleştirilmesi gereken anı doğru bir şekilde belirlemeye çalışın.

Aşağıdakilere dikkat etmek, tırnak eti makasının ne zaman keskinleştirilmesi gerektiğini belirlemenize yardımcı olabilir.

 • Bıçağın ya da aletin herhangi bir işlevsel parçasının kararması veya renk değiştirmesi gibi metaldeki her türlü değişiklik mekanik
 • arıza zayıf cımbız bozulmuş yaylar
 • Kağıt ya da streç film keserek pensenin keskin olup olmadığını kontrol etmek en iyisidir. Pense yeterince keskinse, yırtılmadan düzgün bir kesim bırakacaktır.
kütikül pensi ne işe yarar?
kütikül pensi ne işe yarar?

Kütikül makasının keskinleştirilmesi

Kütikül makasının keskinleştirilmesi, Tırnaklarınızı doğru ve yaralanma riski olmadan yapabilmeniz için manikür aletlerinizi keskin tutmanız çok önemlidir.

Tırnak makasını keskin tutmanın en iyi yolu öğütmektir. Bunu evde yapabilir ya da hızlı ve çok ucuza yapacak bir profesyonele götürebilirsiniz. Ancak bunu kendiniz yapmayı tercih ederseniz, bu talimatlar için bizi izlemeye devam edin.

Tırnak aletlerinizi keskinleştirmek üzereyken hazırlık süreci çok önemlidir. Çoğu insanın yaptığı gibi bunu daha önce hiç yapmadıysanız, eski bir bıçak veya eski çivi aletleri gibi bir şeyi bileme alıştırması yapmanız ve en sevdiğiniz aletleri mahvetmemeniz önemle tavsiye edilir. Bileme işlemini evde yapmak için aşağıdaki araçlara ihtiyacınız olacak:

 • Özel bileme makinesi
 • keçe peçete
 • parlatma taşları
 • bileme taşı
 • Zımpara kağıdı

Evde aletleri taşlamak göründüğü kadar zordur, ancak öğrenmeye istekli ve sabrınız varsa, biraz pratik yaptıktan sonra bu işte harika olabilirsiniz. Bu prosedür aşağıdaki adımları içerir:

 • Bileme işine başlamadan önce kaliperleri iyice inceleyin ve hasarı önlemek ve çalışmayı kolaylaştırmak için tüm vidaları sökün.
 • Makineyi minimum hıza ayarlayın ve her zaman kesici kenarda bir daire içinde ve her zaman tek yönde yürüyün.
 • Bıçağı temizleyin ve yeterince keskin olduğundan emin olun; değilse, tatmin olana kadar prosedürü tekrarlayın.
 • Parlatma ve taşlama her zaman birlikte yapılır, bu nedenle bir parlatma çubuğu veya bez kullanın.
 • Bileme işleminden sonra aletleri sterilize edin.
 • Alete zarar verebileceğinden, tavsiye edilen seviyenin altında aşındırıcı içeren polisaj çubukları kullanmaktan kaçının. Önerilen bir aşındırıcı 8000 kumdan az değildir.
 • Her aletin kendi parlatma açısı vardır, bu nedenle doğru açıda bilemezseniz aleti mahvedebileceğinizi unutmayın.
 • Aleti her zaman dikkatli bir şekilde bileyin, çünkü tek bir garip hareket ve kesme kenarı deforme olabilir, bu da aletin uygun olmamasına yol açar.
 • Maske, gözlük, eldiven ile kendinizi korursanız daha iyi olur.

Bu ipuçlarını takip ettikten sonra, işinizin kalitesini kontrol etmeniz gerekir. Aşağıdaki talimatları izleyerek hızlı tarama yapabilirsiniz:

 • Cımbız kenarlarının pürüzsüz ve düz olduğundan emin olun.
 • Kesilen parçalar arasında boşluk kalmamalıdır.
 • Son olarak, tüm vidaların yerine oturduğundan emin olmak için aleti elinizde çekin.

Zımpara kağıdı veya bileme taşları ile pense nasıl keskinleştirilir

Zımpara kağıdı veya bileme taşları ile pense nasıl keskinleştirilir. Kütikül penselerini zımpara kağıdı veya bileme taşıyla nasıl keskinleştireceğinizi merak ettiyseniz, süreç her iki araç için de aynıdır.

Bıçağı bileme aletini dikkate alarak yaklaşık 30 ila 45º açıyla bastırmanız ve yüzeyi daima 5 ila 10 kez ileri hareket ettirmeniz gerekecektir. Bir tarafı bitirdikten sonra bıçağı ters çevirin ve işlemi tekrarlayın. Bıçağı temizleyin ve parlatın.

kütikül pensi ne işe yarar?
kütikül pensi ne işe yarar?

Bir profesyonelin pensenizi bilemesine izin vermenin avantajları

Daha önce de belirtildiği gibi, bileme göründüğü kadar kolay değildir. Elle bileme, çok fazla beceri ve sabır gerektirdiği için kolayca bir sanat olarak kabul edilebilir.

Sadece eğitimli bir profesyonel tarafından düzeltilebilecek bıçaklara ve mekanizmaya büyük bir hasar verme riski vardır.

Aletinize zarar verdiyseniz, hasarlı aletinizi onarmak için en iyi seçenek onu bir uzmana götürmektir. Çoğu profesyonel bileme için çok fazla ücret almaz. Aletin cerrahi hassasiyetini korumak için manuel bileme kullanan mağazaları seçin.

Ayrıca alet sterilizasyonu, mekanizmanın bozulmasına yol açabilir ya da bıçakların keskinliğini etkileyebilir, bu nedenle bu işi profesyonellere bırakmak her zaman en iyi karardır.

Ancak, bileme konusunda zaten biraz deneyiminiz varsa, pensenizi kendiniz bilemekten çekinmeyin.

Bizi Instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz.

Pense nasıl daha uzun süre keskin tutulur?

Pense nasıl daha uzun süre keskin tutulur? Manikür aletlerinin bilenmesinin raf ömrü vardır. Onlara uygun bakım, onları uzun süre iyi durumda tutmanıza izin verecektir.

Bu, onları asla keskinleştirmenize gerek kalmayacağı anlamına gelmez; bu sadece daha az sıklıkta yapacağınız anlamına gelir. Keskin tırnak makasınızı daha uzun süre tutmak için şu ipuçlarını izleyin:

 • Aleti her kullanımdan sonra temizleyin.
 • Malzemenin üst tabakasına zarar verebileceğinden temizlik için su kullanmayın. Dezenfeksiyon için her zaman özel ürünler kullanın
 • Antiseptik sıvılar, manikür aletlerinin bakımı için harikadır.
 • Aletlerinizin daima kuru olduğundan emin olun.
 • Herhangi bir manikür aletinin başka bir amaçla kullanılması önerilmez.
 • Alet mekanizmalarının zaman zaman yağlanması gerekir.
 • Koruyucu kılıflarda veya silikon başlıklarda saklayın ve kesilen parçaların birbirine değmemesine dikkat edin.
 • Bunları yüksek nemli yerlerde saklamaktan kaçının.
 • Aletleri gerekenden daha uzun süre dezenfektan solüsyona maruz bırakırsanız, bıçakları köreltme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.
 • Kir ve biyolojik madde parçacıklarının birikebileceği derzlere dikkat edin ve iyice temizleyin.
 • Onları çocuklardan uzak tutun.
 • Aletlerinizi eğitimli bir profesyonel tarafından bilemeyi düşünün.

Manikür aletleriniz yalnızca keskin olduklarında iyidir. Kör tırnak makası veya kütikül makası sadece tırnaklarınıza ve cildinize zarar verebilir ve bazı istenmeyen enfeksiyonlara neden olabilir. Koşullarınızı sık sık kontrol ederek bunun olmasına izin vermeyin.

Aletinizde herhangi bir değişiklik fark ederseniz, hemen harekete geçin ve hasarı en aza indirmek için kenarları cilalamaya çalışın. Banyoda uzun süredir bekleyen bir tırnak aletiniz varsa, onu bir profesyonele götürmeyi veya yeni bir manikür seti almayı düşünün.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler nettebilet.com