Evde ayak kokusu giderme

Evde ayak kokusu giderme: Bu tür kokuların oluşmasından sorumlu olan fazla bakterileri ortadan kaldırmaya yardımcı olan özelliklere sahip olduklarından, ayak kokusunu azaltmaya yardımcı olabilecek birkaç ev ilaçları vardır.

Ancak kokunun kalıcı olarak yok olması için aynı çorabı iki gün üst üste giymemek, duştan sonra parmak aralarını iyice kurutmak veya çoraptan kaçınmak gibi gerekli tüm hijyen önlemlerini almak çok önemlidir. örneğin plastik ayakkabılar… evde ayak kokusunu önlemek için çeşitli önerilerde bulunacağız. ayak kokusu evde nasıl önlenir?

İlginizi çekebilir: Fitoterapi Nedir

Evde ayak kokusu giderme
Evde ayak kokusu giderme

Kekik ayak banyosu

Kekik ayak banyosu Kekik, cilt bakterilerini yok eden ve ter toksinlerini kötü kokulara dönüştürmelerini önleyen antiseptik özelliklere sahip olduğundan ayak kokusunu tedavi etmek için iyi bir ev ilacıdır.

İçindekiler

 • 25 gr kuru kekik
 • 1 bardak elma sirkesi
 • 2 litre kaynar su

hazırlama yöntemi

Malzemeleri bir kaseye koyun ve yaklaşık 15 dakika dinlendirin. Soğuduktan sonra ayaklarınızı leğenin içinde 10 dakika bekletin ve ardından çıkarın ve bir havluyla iyice kurulayın. Bu ev tedavilerini tamamlamak için bireylerin ayaklarını çok kuru tutmaları, kapalı ayakkabı giymeleri gerektiğinde açık ayakkabı ya da pamuklu çorap giymeleri önerilir.

Papatya ayak banyosu

Papatya ayak banyosu Papatya, cildin pH’ını geçici olarak değiştiren, ayakları kurutan ve fazla teri ortadan kaldıran yumuşatıcı bir etkiye sahiptir. Böylece bakteri gelişimine ve ayak kokusunun ortaya çıkmasına neden olan nemi azaltmak mümkün olur.

İçindekiler

 • 2 litre kaynar su
 • 10 yemek kaşığı papatya çiçeği

hazırlama yöntemi

Malzemeleri bir kaseye koyun ve soğuduktan sonra ayaklarınızı kasenin içine yerleştirin ve 15-20 dakika dinlendirin. Bu ayak banyosunu en az 1 hafta boyunca her gün, banyodan sonra ve yatmadan önce yapın.

Evde ayak kokusu giderme
Evde ayak kokusu giderme

Uçucu Yağlar İçeren Mısır Nişastası Tozu

Uçucu Yağlar İçeren Mısır Nişastası Tozu Ayak kokusu için bir diğer harika doğal tedavi, mısır nişastası ve esansiyel yağlarla yapılan aromaterapi tozudur. Bu toz ayak terlemesini kontrol etmeye yardımcı olurken cildi aromatize ederek ayak kokusunun yoğunluğunu azaltır.

İçindekiler

 • 50 gr mısır nişastası;
 • 2 yemek kaşığı beyaz kozmetik kil
 • 10 damla selvi esansiyel yağı
 • 10 damla lavanta esansiyel yağı
 • 3 damla paçuli esansiyel yağı

hazırlama yöntemi

Mısır nişastasını kozmetik kil ile homojen bir karışım oluşana kadar karıştırın, ardından uçucu yağları damla damla ekleyin ve parmaklarınızla toz haline getirin. Ortaya çıkan toz, 2 gün kalması gereken kapalı bir kapta saklanmalıdır. Bu süre, uçucu yağların tozu tamamen aromatize etmesi için gereklidir. Bu süreden sonra, giymeden önce ayağınıza uygulamak için ayağınızı kullanabilirsiniz.

Biberiyeli losyon

Biberiyeli losyon Ayak kokusunu tedavi etmek için harika bir ev çözümü ayaklarınızı biberiye yapraklarıyla yıkamaktır çünkü bu, ayak kokusuna karşı etkili bir tedavi sağlayan yüksek tıbbi ve aromatik özelliklere sahip tıbbi bir bitkidir.

İçindekiler

 • 2 su bardağı biberiye yaprağı
 • Biberiye yapraklarını kaplayacak kadar etil alkol

Geniş bir kaba doğranmış biberiye yapraklarını koyun ve üzerini alkolle kapatın. Daha sonra üzerini kapatıp solüsyonu 24 saat dinlendirmelisiniz.

Bu süreden sonra, bu losyon banyodan sonra ayaklara masaj yapılabilir ve prosedür gerektiği kadar tekrarlanabilir.

Bitki çayı

Bitki çayı Ayak kokusunu ortadan kaldırmak için mükemmel bir ev ilacı, uçucu yağların bir karışımıdır.

İçindekiler

 • 5 damla lavanta esansiyel yağı
 • 3 damla selvi esansiyel yağı
 • 2 damla paçuli esansiyel yağı

hazırlama yöntemi

Bu ev yapımı tedaviyi hazırlamak ve ayakların kötü kokusunu gidermek için, esansiyel yağları ılık su dolu bir leğene ekleyin ve ayaklarınızı yaklaşık 15 dakika bekletin. Servi, lavanta ve paçuli esansiyel yağları, ayak kokusundan sorumlu bakterilerle savaşarak onlara temizlik ve tazelik hissi verdiği için bu tür tedavilerde etkilidir.

Evde ayak kokusu giderme
Evde ayak kokusu giderme

Portakal, limon ya da mandalina kabukları

Portakal, limon ya da mandalina kabukları Meyve kabuklarını asla atmayın, sudaki kirleticileri uzaklaştırmak, sivrisinekleri kovmak ve çevreyi tatlandırmak gibi bin bir kullanım alanı vardır, ayrıca lezzetli tatlılarda kullanılırlar.

Ayak kokusundan kurtulmak için limon ve portakal gibi turunçgillerin kabuklarını da savaşınızda kullanabilirsiniz . Kabukları (çok kuru) gece ayakkabınızın içine koyun ve sabah çıkarın. Bu güvenli numarayla, işlevi olmayan konileri yeniden kullanabilirsiniz.

Adaçayı ve Lavanta

Adaçayı ve Lavanta Bu aromatik bitkiler kokuların giderilmesinde oldukça etkilidir. İpucu, gece boyunca adaçayı yaprakları ve birkaç lavanta dalı içeren poşetleri ayakkabınıza koymaktır (bunları yukarıda öğretilen bikarbonat poşetine de ekleyebilirsiniz).

Koku kontrollü tabanlık kullanın

Koku kontrollü tabanlık kullanın Gümüş tuzları içeren tabanlık gibi bu sorunu düzeltmek için özel olarak geliştirilmiş teknolojiye sahip tabanlık vardır. Onları orijinal taban şekline göre kesebilirsin; her tür ayakkabıda iyi çalışırlar, ayakkabılar açıksa çift taraflı bant şeritleriyle sabitleyin.

Evde ayak kokusu giderme
Evde ayak kokusu giderme

Ayakkabıyı dondurarak kötü kokuyu giderin

Ayakkabıyı dondurarak kötü kokuyu giderin. Dondurucunun soğuğu, ayakkabılarınızdaki kötü kokuya neden olan mantar ve bakterileri yok edecektir. Bunu yapmak için, ayakkabılarınızı dondurucudaki kapalı plastik torbalara koyun. Onları bir gecede orada bırakın. Özellikle sentetik ise bu işlemden zarar görebileceği için ayakkabının malzemesine dikkat etmeniz gerektiğini hatırlamakta fayda var.

Ayakkabılarınızı düzenli olarak yıkayın

Ayakkabılarınızı düzenli olarak yıkayın İster elde ister çamaşır makinesinde yıkayın (tüm ayakkabılar bu şekilde yıkanamaz), bu önlem ayakkabılardan kokunun giderilmesine yardımcı olacaktır. Ayakkabı bu tür bir temizliğe izin vermiyorsa iç tabanı makinede yıkayın ve dezenfektanlı (tercihen ekolojik) bir bezle ayakkabının içini temizleyin. Tekrar kullanmadan önce tüm parçaların havadar bir yerde (ve tercihen güneşte) çok iyi kurumasını bekleyin. Islak ayakkabı giymek daha da kötü bir kokuya neden olabilir.

Ayakkabı değiştir

Ayakkabı değiştir. Ayakkabıları günlerce giydiğinizde, düzgün hava almalarına izin vermezsiniz ve bu nedenle koku alma olasılıkları daha yüksektir. Ayakkabılarınızı çıkarırken, onları iyi havalandırılan, tercihen güneş ışığı alan bir yere koyun, böylece nemden ve korkunç ayak kokusuna neden olan bakterilerden kurtulurlar. Bu mümkün değilse en azından iç tabanını değiştirin ve ayakkabınızın içini saç kurutma makinesi ile kurutun.

Nemden kaçının

Nemden kaçının Bırakın tamamen kurumamış çorapları, nemli ayakkabı ya da spor ayakkabı giymeyin. Duştan sonra hemen giyinmeniz mi gerekiyor? Ayaklarınızı ayak parmaklarınızın arasında iyice kurulayın.

Mümkün olduğunca çorap giyin

Mümkün olduğunca çorap giyin Ayakkabılarınızı çorapsız ya da sentetik çoraplarla giymeniz ayak kokunuzun sebebi olabilir. Bu nedenle pamuklu çorap giyin, ayaklarınızdaki nemi emmeye yardımcı olurlar. Mümkünse koşu çorapları kullanın, bunlar ayaklarınızı kuru tutmaya yardımcı olan özel bir nem emme teknolojisine sahiptir.

Görünmelerinden korkuyorsanız, ayakkabınız için uygun modeli arayın. Koku olmaması için en önemli şey ayak tabanlarını ve ayak parmaklarının önünü kaplamalarıdır yani yarım ayakkabı zaten etkilidir.

Evde ayak kokusu giderme
Evde ayak kokusu giderme

Ayaklarını düzgün yıkayın

Ayaklarını düzgün yıka Kişisel hijyen, her türlü kötü kokuya karşı hala ana silahtır . Bu nedenle, duş sırasında ayaklarınızı düzgün bir şekilde yıkamaya özen gösterin ve kirin birikebileceği ayak parmaklarınızın arasındaki boşluğa özellikle dikkat edin.

Aynı şey banyo bittiğinde de geçerli: Bir havluyla kurulanırken tembelliği bir kenara bırakın ve ayak kokusunun yanı sıra nem nedeniyle oluşan mikozları da önlemek için parmak aralarınızı iyice kurulayın.

Pamuklu çorap giyin

pamuklu çorap giyin Kapalı ayakkabılar için, çorapsız olmaz, ha? Pamuklu modellere yatırım yapın ve görünmelerini istemiyorsanız çok kısa olanları da vardır. Nemi emmeye yardımcı olarak ortamı bakterilerin çoğalmasına daha az elverişli hale getirirler. Bir diğer dikkat de kullanılmış çorapların tekrar kullanılmamasıdır. Özellikle ayak tabanlarınızda çok terliyorsanız, ayakkabınızı sık sık değiştirin.

Sirke banyosu

Sirke banyosu Sirke yüksek büzücü etkiye sahiptir, bu nedenle ayak kokusunu tedavi etmede etkili olabilir. Bir leğende ½ su bardağı sirkeyi iki litre ılık suda karıştırın ve ayaklarınızı 30 dakika bekletin. Daha iyi semptom tedavisi için bu tariflerin tümü haftalık olarak tekrarlanabilir.

Çay poşeti

Çay poşeti Kokunun yoğunluğuna göre bir veya iki poşet alıp ayakkabınızın içine koyun. İdeal olanı, birini spor ayakkabınızın alt kısmına yani ayak parmaklarının olduğu yere, diğerini ise topuk kısmına yerleştirmektir. Gece boyunca etki etmesine izin verin ve ardından çay poşetlerini atın.

Ayaklarınızı iyi kurutun

Ayaklarınızı iyi kurutun Ayaklarınızı yıkadıktan sonra püf noktası kurulamaya özen göstermektir. Bir havlu ile esas olarak parmak aralarını kurulayın. Atlet ayağı olarak da adlandırılan chilblains gibi bazı mikoz türleri genellikle bu kıvrımlı bölgelerde oluşur. Bu durumda mantar ayak parmakları arasına yayılarak su kabarcıklarına, kaşıntıya, deride soyulmaya ve çatlamaya neden olur.

Ayak haşlanması

Ayak haşlanması Geceleri ılık su ve iki yemek kaşığı sirke (veya iki yemek kaşığı tuz) içeren bir leğen hazırlayın. Ayaklarınızı bu solüsyonda on dakika bekletin ve doğal olarak kurumasını bekleyin. Bu yöntemi ayakkabılarınızı giymeden önce, uyumadan hemen önce uygulamamalısınız.

Ayak banyosu, yeşil çay ve siyah çay gibi başka maddelerle de yapılabilir (günde 15 dakika ıslatma). Başka bir yöntem, haftada üç kez sekiz damla selvi esansiyel yağı ve sekiz sekiz damla çay ağacı (malaleuca) kullanmaktır.

Hangi yöntemi seçerseniz seçin, neden kötü koktuğunuzun farkında olmanız önemlidir. Bu durumdan muzdaripseniz, daima daha havadar malzemelerden yapılmış ayakkabı ve çoraplar arayın. Ayak kokusu , çinko eksikliği gibi sağlığınızdaki bir değişikliğin belirtisi olabilir, bu nedenle doktorunuzla bu konuda konuşmaktan çekinmeyin.

 • Kağıt havlu ya da gazete

Kağıt havlu ya da gazete: ayakkabının içindeki tüm nemi emmesi için bir top gazete veya buruşuk kağıt havluyu ayakkabının içine yerleştirmektir. Bir gece bırakın ve ertesi gün çıkarın.

Ayakkabıları yıka

Ayakkabıları yıka Spor ayakkabı ve spor ayakkabılar, pratik ve rahat olmaları nedeniyle günlük hayatın en sevilen parçalarından biridir ancak ayak kokusunun ana sebebidir. İyi haber şu ki, bu kötü kokuyu gidermek için çoğunu makinede yıkayabilirsiniz.

Kabartma tozu ve tuz karışımı

Kabartma tozu ve tuz karışımı yapın Bunu yapmak için 1 yemek kaşığı karbonatı 1 çay kaşığı tuzla karıştırın. Karışımı ayakkabılara uygulayın. Bu karışımı ayakkabıların içine uygulayın ve bir gece bekletin. Ertesi gün tüm kalıntıları iyice temizleyin (gerekirse kuru bir bez kullanın).

Tuz, nemi gidererek bakterilerin yayılmasını önler ve bikarbonat, kötü kokudan sorumlu mikroorganizmalarla savaşan yüksek alkali içeriği nedeniyle ayak kokusunu fiilen ortadan kaldırır.

Tırnaklarınızı iyi bakımlı tutun

Tırnaklarınızı iyi bakımlı tutun Tırnakların düzgün bir şekilde kesildiğinden, temizlendiğinden ve törpülendiğinden emin olun, böylece bu bölgede de mantar ve bakteri çoğalması olmaz. Her ne kadar pediküre gitme alışkanlığınız olmasa da iyi bir kesici, köşe temizleyici ve zımpara kağıdı ile bu temizlik işlemini evde yapmanız mümkün.

Belirli ürünleri kullanın

Belirli ürünleri kullanın Tüm ipuçlarından sonra bile sorun devam ederse, daha güçlü çözümler gösterebileceği için bir dermatolog aramak ilginçtir.

Bu nedenle kremler, tozlar, sabunlar veya antiseptik spreyler gibi daha spesifik ürünler önerilecektir. Son olarak, ayak kokusunu nasıl gidereceğinize dair ipuçlarımızı bir kez uygulamaya koymanın bir faydası olmadığını belirtmekte fayda var.

Gerçekten işe yarayacak olan günlük bakımdır. Bu nedenle, ayak kokusundan nasıl kaçınacağınıza ve ondan nasıl kurtulacağınıza dair önlemlerinizi bir alışkanlık haline getirin ve burada açıklanan tüm tutumları yavaş yavaş rutininizin bir parçası olarak dahil edin.

Bizi Instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz.

deneme bonusu veren siteler https://casinositeleri.org/ https://yatirimyontemleri.net/ deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu <deneme bonusu veren siteler <deneme bonusu veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler