Yaz Meyveleri Nelerdir?

Yaz meyveleri nelerdir? Yaz gelirken yaz meyvelerini bilerek taze taze mevsiminde yiyin! İşte detaylar!


Yaz, hiç şüphesiz ki insanların en mutlu olduğu mevsimdir. Peki yaz meyveleri nelerdir? Elbette ki bu mutluluğun da önemli bir sağlayıcısı vardır ve bunlar da yaz meyveleridir. İşte, yazın en sevilen meyveleri!

 1. 1 Karpuz


  Kuru ve sert topraklarda yetişen, çok lezzetli ve sulu yapısı ile bizi kendine hayran bırakan karpuz, yazın en sevilen meyveleri arasındadır. A ve C bakımından oldukça faydalı olan karpuzun 2-3 dilimini 1 porsiyon olarak değerlendirerek tüketebilirsiniz.

 2. 2 Kavun


  Kavun, önemli bir potasyum ve lezzet kaynağı olarak yazın en çok tüketilen meyveleri arasındadır. Hücrelerimizde oluşan hasarları onarma ve kansere neden olan etkenlere karşı savaşma özelliğiyle bilinir. 1-2 dilimlik kavunu 1 porsiyon meyve olarak değerlendirebilirsiniz.

 3. 3 Çilek


  Çilek meyvesi tam bir folik asit kaynağıdır ve ilkbahar ile yaz mevsimleri arasındaki geçişte hasadı yapılır. Özellikle de çocukların bol miktarda tüketmesi gereken bu harika meyve, içeriğinde bol miktarda selenyum minerali bulundurur. 5-6 orta boy çilek yaklaşık olarak 1 porsiyona eşittir.

 4. 4 Şeftali


  Sulu ve lezzetli yapısı ile yaz aylarının gözde meyvesi olan şeftali, yüksek oranda potasyum ve lif içerir. 1 adet küçük boy şeftali, 1 porsiyon meyve dengindedir.

 5. 5 Üzüm


  Yine yüksek lif oranı ile bilenen üzüm, antioksidan vitaminlerine oranla 20-30 kat daha fazla antioksidana sahip olma özelliği içerir. Aynı zamanda önemli bir C vitamini ve potasyum kaynağı olan üzümün 20 adedi, 1 porsiyona eşittir.

 6. 6 İncir


  Çoğunlukla Ege bölgesinde yetiştirilen incir meyvesini kesinlikle tüketmeli ve tükettirmelisiniz. İçerdiği yüksek lif oranı ile kabızlığı önler ve kalsiyum yapısı ile kemikleri güçlendirir. Ancak glisemik indeksinin de yüksek olmasından ötürü diyabet hastalarının bu meyveye karşı biraz dikkatli olması gerekir. 1 adet orta boy inciri 1 porsiyon meyve olarak tüketebilirsiniz.

 7. 7 Kiraz


  Olgunlaşması ile adeta yazın habercisi olan ve yediden yetmişte herkesin severek tükettiği kiraz meyvesi, yüksek oranda Demir ve lif içerir. Bunun yanında, kalp sağlığını destekler ve baş ağrısı ile migrene de oldukça iyi gelir. 10-12 adet kirazı 1 porsiyon meyve olarak tüketebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir