Sağlıklı ve Fit Vücut Sahibi Olmak için Protein Bazlı Yiyecekler!

Sağlık bir vücut ve sağlıklı zihin herkesin elde etmek istediği, hayatında önemle üzerinde durduğu konulardır. Biz de bu yazımızda sizlere bu konudan bahsedeceğiz!


Hepimizin küçüklüğünden yaşlılığına kadar vücudumuzun kilo alıp verdiği dönemler vardır. Öncelikle kilo almak pek çok nedenden kaynaklanabilir. Örneğin kadınlarda gebelik sırasında yeme düzenine bağlı olarak kilo alma görülebilir. Diğer yandan yoğun vücut-kas gücü gerektiren işler yerine ofis işlerinde, masa başında çalışmak nedeniyle kilo alınması oldukça sık görülen durumlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. İnsan vücudu kilo alırken genellikle bölgesel olarak yağ kazanmaz, bunun yerine tüm vücuda yayılan yağlanma durumu görülür. Eğer vücudunuz bölgesel olarak yağlanmalar gösteriyorsa bu durum içerisinde bulunduğunuz beslenme şeklinin ve yaşam tarzının bir sonucu olabilir.

Kilo vermede yardımcı olan besinler nelerdir?

Vücudunuzun yağ kazanması, sizin genç yaşlarınızdan yaşlılığınıza kadar hayatınızın tüm evrelerinde yaşam kalitesini düşürür. Bu da nefes almada güçlük veya tüm gün yorgunluk hali olarak karşınıza çıkar ve günün birinde fiziksel ve psikolojik olarak pes etmenize neden olabilir. Kilo alma sorunuyla karşı karşıyaysanız ivedilikle temel sorunu bulup bu sorunu çözmek için kararlar almalısınız. Tüm dünyada binlerce kişinin fazla kiloya sahip olması nedeniyle karşılaştığı problemler, ileri yıllarda toplumsal boyutta karşılaşacağımız en önemli problemlerden biri olacaktır.

İnsanların kilo verme sürecinde tokluk sağlayan en önemli yiyecekler protein ve zengin iyi yağlara sahip besinlerdir. Bu besinlerin listesindeki maddelerin sayısı arttırılabileceği ve uzmanların bahsettiği besinlerin kişilerin metabolizmasına göre farklılık gösterebileceğinden bahsetmek gerekir. Yazımızın konusu olarak ele alacağımız ve insanların kilo verme sürecinde yardımcı olacak besinler şu şekilde sıralanabilir:

  • Yumurta
  • Süt
  • Peynir
  • Yoğurt
  • Balık ve deniz ürünleri
  • Tavuk ve Hindi
  • Soya
  • Kırmızı et
  • Kuruyemiş
  • Baklagiller

Sağlıklı beslenmede yumurtanın önemi nedir?

Yumurta günlük diyetinize, sabah kahvaltısına eklemesi gereken önemli besinlerden biridir. Yağı az omlet veya suda kaynatılmış orta boy bir yumurta sabah kahvaltı rutininizde sizleri tok tutacak bir numaralı yardımcınızdır. Aynı zamanda fit olmak için ihtiyacınız olan proteinin ve vitaminlerin bir kısmını karşılayacaktır. Süt ve süt ürünleri sizler için protein ve kalsiyum gibi yararlı içerikleri sağladığı için günlük ihtiyaç duyduğunuz miktarda tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Burada önemli olan süt içerisinde bulunan laktoza karşı duyarlılığınıza dikkat etmenizdir. Eğer laktoza karşı sorun yaşıyorsunuz, laktozsuz sütleri tercih edebilirsiniz. 

Ayrıca sütü sade olarak tüketmek isterseniz içerisine meyve katarak onu bir smoothie’ye çevirebilirsiniz. Böylece vitamin miktarı da artmış olacaktır. Tavuk, hindi ve et; içerisinde bulunan yağsız protein ile ihtiyacınız olan günlük protein miktarını karşılayabilir. Ayrıca vücuttaki sindirimi uzun süreceği için doygunluk sürenizi uzatacaktır. Soya ve fasulye gibi baklagillerin içerisinde bulunan protein ve lifler ise sizlere gün boyu tokluk hissi sağlayacak ve fazla yemek tüketmenizi engelleyecektir.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir