Sağlıklı Kış Sebzeleri Nelerdir?

Mevsiminde yenilen sebzenin ve meyvenin tadı bir başkadır. Taze taze yiyebileceğiniz ve besin değeri yüksek kış sebzeleri nelerdir?


Zamanında hazırlanan ve soframıza gelen meyve ve sebzeler oldukça önemli. Hem besin değeri olarak hem de besleyicilik açısından oldukça zengin olan kış sebzeleri bağışıklığımızı destekler. Mevsimine göre istediğimiz her an ulaşılabildiğimiz sağlıklı kış sebze ve meyveleri nelerdir? Gelin birlikte göz atalım. İşte hem sağlıklı hem de leziz kış sebzeleri!

Ispanak

Ispanak yapısal olarak koyu yeşil yapraklı ve yüksek demir yapısı ile ön plana çıkıyor. Bunun yanı sıra zengin vitamin ve mineral değerleriyle kış mevsiminde bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenlerin sofrasından eksik etmemesi gereken sebzelerin başında geliyor.

Ispanağın Faydaları

Besleyiciliğiyle ön planda olan ıspanak; erken yaşlanmayı önlemeye yardımcı olması, görme problemlerini önlemesi, bağışıklığı desteklemesi ve enflamasyonu azaltmasıyla sağlık için sayısız faydası olan bir kış sebzesi. 

Özellikle ilerleyen yaşlarda beyin fonksiyonları ve sinir sistemiyle ilgili rahatsızlıkların önlenmesini destekleyen ıspanağın antioksidan özelliklerinin, kanser gibi hastalıklarla başa çıkmaya ve kronik mide problemlerini gidermeye yardımcı olduğu biliniyor. Ispanak, sağlıklı hücre bölünmesini teşvik ederek vücudun kendini iyileştirici özelliklerini geliştirmesine de katkı sağlıyor.

Havuç

Havuç, hem rengi hem de yapısı çoğu kişiye meyve olarak gelse de kış sebzeleri arasında yer alıyor. Soğuk hava koşulları, havucun hücrelerindeki suyun donmasını önlemek için depoladığı nişastayı şekere dönüştürmesine neden oluyor. Dolayısıyla kış aylarında tüketilen havuçlar, yılın diğer zamanında tüketilenlere göre çok daha şekerli ve lezzetli oluyor.

Kale

Kara lahananın farklı bir türü olarak biliniyor. Kale sebzesi kışın bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için birebirdir. Salatalarda ve yemeklerde kullanabilirsiniz. Tadı hafif acımsıdır. Antioksidan bakımından çok güçlüdür.

Lahana, beyaz lahana, kara lahana ve kırmızı lahana

Sağlıklı beslenme listelerinin olmazsa olmazı karnabahar ve brokoli ailesinden olan lahana soğuk kış aylarının en besleyici sebzelerinden biri.

Turp

Zengin besleyici yapısıyla oldukça keyifli bir lezzet olan Turp, kökü kadar yapraklarıyla da sevilen bir sebzedir. Özellikle C vitamini ve potasyum açısından oldukça zengin olan turp; C vitaminiyle bağışıklık sistemini desteklemenin yanı sıra potasyum içeriğiyle de kalp fonksiyonlarının düzenlenmesine, kan basıncının dengelenmesine ve vücuttaki kasların sağlıklı şekilde kasılıp gevşemesine yardımcı oluyor.

Maydanoz

Aslında her mevsim bulunabilen, salatalarımızın vazgeçilmez aromatik yeşilliklerinden maydanoz, diğer pek çok yeşil yapraklıya kıyasla soğuk havalara da direnebilen ve büyümeye devam edebilen bir bitki.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.