Fırında Buğulama Nasıl Yapılır?

Karadeniz mutfağının en güzel yemeklerinden olan fırında hamsi buğulama nasıl yapılır? Hamsi buğulama yaparken nelere dikkat edilir? İşte detaylar!


Karadeniz mutfağında hamsinin pek çok türü değerlendiriliyor ve her şekilde güzel yemekler yapılıyor. Bu yazımızda da fırında buğulama konusunda neler yapabileceğiniz yer alıyor. İsterseniz başlayalım ve detayları da birlikte inceleyelim. 

Buğulama yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler:

  • 1 kilogram hamsi
  • 4 adet kuru soğan
  • 2 adet domates
  • 1 adet limonun suyu
  • 6 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 tatlı kaşığı tuz

Fırında buğulama nasıl yapılır?

Öncelikle hamsileri dikkatlice ayıklayın ve yıkayarak iyice süzün.Halka halinde soğanları doğrayın ve tepsiye yerleştirin (ya da fırın kabına). Hamsileri de kuyrukları içeri bakacak şekilde daire şeklinde dizin. Daha sonra hamsilerin üzerine limon suyu, zeytinyağı, tuz ve karabiberi dökün. Harcını ayrı bir kasede karıştırarak da yapabilirsiniz. Yani bir kaba limon suyu, zeytin yağı ve tuz ile karabiber dökerek onu bir karışım haline getirebilirsiniz. Sonrasında da bu karışımı rahatlıkla tepsinizin üzerine dökerek dağıtabilirsiniz. Hazırladığınız hamsinizi ortalama 175 derecelik bir fırında 25 dakika pişirin. Balıkları yakmamak adına tepsiyi arada bir kontrol etmeyi unutmayın. Tepsiyi çıkarıp balıkları çevirerek daha da lezzeti arttırabilirsiniz. Ardından balığınızı ve buğulamanızı sıcak servis yaparak hazırlayın. 

Bu şekilde hazırlayacağınız bir hamsi buğulama kültürel bağlamda büyük bir lezzet olarak karşımıza çıkıyor.Tabii ki de tarife, kendi kişisel dokunuşlarınızı da ekleyebilirsiniz. Örneğin, sıcak servis ile ilgili beklediğiniz bütün seçenekleri kendinize göre organize edebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Lezzet adına hamsinin pek çok farklı türünü pişiren Karadeniz mutfağı, buğulama ile oldukça iddialı bir lezzet sunuyor. Sizler de balıkla aranız iyiyse bu noktada yapacağınız buğulama seçeneklerine göz atabilirsiniz. Balığınız ne kadar taze olursa kokusu ve lezzeti o kadar artacaktır. Hamsi ile aranız iyiyse kesinlikle bu lezzeti denemelisiniz. Farklı lezzetler ve seçenekler arıyorsanız bu tarif tam da sizin için!


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir