Besin Değeri Yüksek Gıdalar!

Bazı doğal besinler vardır ki besin değeri bakımından diğerlerine göre çok daha zengindir. Peki hangileridir o besin değeri yüksek gıdalar?


Hepimizin gün içindeki alabileceği besin oranı kısıtlıdır. Bu sebepten ötürü alabileceğimiz besinlerin değer oranını oldukça yüksek seviyelerde tutmalıyız ki vücudumuz için gerçek faydayı sağlayabilelim. Bunun için az sonra sıralayacağımız besinleri mutlaka alışveriş sepetinize eklemenizde fayda var. İşte, besin değeri yüksek gıdalar!

 1. 1 Somon


  Tüm balıklar, faydalı besin türlerine örnek gösterilebilir ancak balıklarının hepsinin de sahip olduğu besin değeri birbiri ile aynı değildir. Somon, besin değeri en yüksek balık türü olarak soframızda mutlaka bulunması gereken bir seçenektir. 100 gr. somon etinde 2.8 gr. omega 3 vardır.

 2. 2 Kale


  Yapraklı bitkiler arasında besin değeri en yüksek olanlardan biri de kale bitkisidir. 100 gr. kale bitkisinde 2 gr. lif, 3 gr. protein, 50 gr. kalori ve çeşitli izotiyasyonlar vardır.

 3. 3 Yosun


  Denizlerden çıkan ve besin değeri oldukça yüksek olan bir diğer canlı türü de yosunlardır. Deniz yosunları, besin olarak birçok kara bitkisinden daha değerli yapıdadır.

 4. 4 Sarımsak


  Sarımsak, faydası bin yıllardır bilenen ve değeri en yüksek olan besinlerden biridir. Ve elbette ki sarımsağın besin değeri de çok yüksek olmakla birlikte içerisinde C, B1, B6 vitaminleri ve bunun yanı sıra kalsiyum, potasyum, bakır, magnezyum ve selenyum bulunur.

 5. 5 Kabuklu Deniz Hayvanları


  Deniz canlılarının her biri besin değeri açısından çok kıymetli olmakla birlikte, kabuklu deniz canlıları da bu listeye dahildir. Örneğin 100 gram istiridyede günlük B12 ihtiyacımızın 16 katını karşılayacak kadar besin değeri bulunur.

 6. 6 Patates


  Sofralarımızın vazgeçilmezi olan ve her haliyle severek tükettiğimiz patatesler de besin değeri bakımından oldukça zengindir. Patatesin içeriğinde bol miktarda C ve B vitamini bulunur.

 7. 7 Ciğer


  100 gram içeriğinde günlük B12 ihtiyacının %1176 katını, B6 ve B5 vitaminini, Niasin ve Flot’ın %50’sini, B2 vitamininin %201’ini, A vitamininin de %634’ünü bulunduran ciğer, et ürünleri arasında belki de en yüksek besin değerine sahip gıdadır.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir