Zodiac Katili Gerçek Hikayesi

Onlarca insanı öldürmüş bir katil, üstelik bu cinayetleri şifreler ile insanlara anlatıyor. Zodiac Katili'nin hikayesi ne? Zodiac Katili kim?


1968-1970 yılları arasında faaliyet göstermiştir. Zodiac Katili hakkında bilinenler tanıkların çizdiği robot resimden öteye geçemedi. Korkunç bir seri katil. İsmi, yaşı ve akıbeti bilinmiyor. Belki halk arasında dolaşmaya devam ediyordur. Belki de çoktan aramızdan ayrıldı. Son gelişmeler, katilin kimliği gerçekten deşifre edildi mi? Zodiac katili gerçekte kim?

İlk cinayet: Herman Gölü

Zodiac Katili bilinen ilk cinayetini 20 Aralık 1968 yılında işledi. İlk buluşmalarına çıkan lise öğrencileri Betty Lou Jensen ve David Faraday'ı silahla öldürdü. İkili Jensen'ın evinin yakınlarında olan bir konsere gitmek için anlaşmışlardı. Ancak konserden önce bir arkadaşlarının yanına daha sonrasında ise lokantaya gitmeye karar verdiler. Lokantada yemeklerini yedikten sonra Herman Gölü'ne doğru yola çıktılar. Saat 10.15'te çok bilinen Aşıklar Tepesi'ne vardılar. Saat 11.00'i biraz geçtiğinde de yakınlarda yaşayan Stella Borges tarafından cesetleri bulundu. 17 yaşındaki David Faraday başından vurulmuştu ve kanlar içerisindeydi. 16 yaşındaki Betty Lou Jensen'ın cesedi ise arabanın yakınlarında bulundu. Yüzüne gri bir battaniye sarılmıştı ve kanlar içindeydi. Betty başlarda kaçmayı başarmıştı ama Zodiac Katili onu arkadan vurmuştu. Jensen'ın sırtında 5 adet mermi izi bulunmuştu. 

Suç bilimci Robert Graysmith'in açıklamaları

Mevcut kanıtlara dayanarak olayı değerlendiren suç bilimci Robert Graysmith bazı açıklamalarda bulundu. Graysmith: "Saat 11.00 olmadan önce çiftin yanına bir araba park etti. Daha sonra katil çiftin yanına yaya olarak ilerlemeye başladı. Tam bu anda çift arabadan iniyordu. Katil önce Faraday'ı başından vurdu. Olayın şokunda olan Jensen kaçmaya çalışsa da çok fazla ilerleyemeden katil onu sırtından 5 kez vurdu."

Çiftleri hedef almaya devam ediyor!

Herman Gölü cinayeti Zodiac Katili için bir başlangıç olmuştu. İlk cinayetinden yaklaşık 6-7 ay sonra bir çifti daha öldürdü. 4 Temmuz 1969 gecesi Darlene Ferrin ve Michael Mageau, Blue Rock Springs Park yakınlarına arabalarını park etmişlerdi. Burası Herman Gölü'nden yalnızca 6 kilometre uzaklıktaydı. İkili park halindeki arabalarında otururken yanlarına bir araba yanaştı. Ancak araba kısa süre sonra yanlarından uzaklaştı. Araç 10 dakika sonra geri döndü ve çiftin arkasına park etti. Aracın sürücüsü dişarı çıktı ve çifte doğru yaklaşmaya başladı. Sürücü tarfındaki cama yaklaşan katilin elinde bir el feneri ve 9 mm'lik luger tabanca bulunuyordu. Katil ateş etmeden önce çifte el fenerini doğrulttu, sonrasında 5 el ateş etti. Katil tam aracına dönüyordu ki yaralanmış olan Magaeu'nun sesini duydu. Bu yüzden geri dönüp iki kurbana da 2'şer el ateş etti. Daha sonra olay yerinden uzaklaştı. 

Vallejo Polis Departmanı'na gelen telefon

5 Temmuz 1969 saat 12.40'da Vallejo Polis Departmanı'na bir erkek tarafından telefon geldi. Arayan kişi cinayetin sorumlusu olduğunu söyledi. 7 ay önceki Jensen ve Faraday cinayeti hakkında da övgüler yağdırdı. Arama sonrası polis arayan yerin konumunu tespit etti. Burası Blue Rock Springs yakınlarında, Ferrin'in evine 3 kilometre uzaklıkta ve Vallejo Polis Departmanı'na birkaç blok uzaklıktaki gaz istasyonunun telefon kulübesiydi. Ferrin hastanede hayatını kaybetti. Mageau yüzünden, boynundan ve omzundan vurulmuş olmasına rağmen hayatta kaldı. 

Gelen ilk mektuplarda neler vardı?

1 Ağustos 1969'da katil tarafından yazılmış üç mektup Vallejo Times Herald, San Francisco Choronicle ve The San Francisco Examiner gazetelerine gönderildi. Üç mektup da birbiriyle neredeyse aynıydı. Hepsi Herman Gölü ve Blue Rock Springs cinayetlerini övüyordu. Her mektupta 408 sembolden oluşan şifreli bir kısım bulunuyordu. Şifre çözülebilirse katilin kimliği açığa çıkacaktı. Ayrıca bu 3 mektubun gazetelerin ilk sayfasında yayınlanması gerektiği yazılmıştı. Aksi takdirde bu hafta boyunca bir düzine insan ölecekti. Choronicle gazetesi şifrenin bir bölümünü ertesi gün çıkaracakları gazetenin 4. sayfasında yayınladı. Ayrıca sayfanın altında Vallejo Polis Şefi'nin şu sözleri yer aldı: "Bu mektupların katil tarafından yazılıp yazılmadığına emin değiliz."Bu nedenle gönderen kişiden katil olduğunu ispatlayacak ikinci mektup istendi. Ancak ikinci bir mektup gelmedi. Choronicle gazetesi daha sonralarda şifrenin diğer bölümlerini de yayınladı. 

İkinci mektup!

7 Ağustos 1969'da The San Francisco Examiner gazetesine ikinci mektup gönderildi. Üstelik bu mektubun başında bir de selamlama cümlesi vardı. "Sayın Editör, Zodiac Katili ile konuşmaktasınız!" Bu cümleyle katil ilk kez bir isim kullanmış oldu, Zodiac! Bu mektup gönderenin katil olduğunu kanıtlamak amacıyla yazılmıştı. Göderen kişi mektupta cinayetlerin bütün detaylarını anlatmıştı. Ayrıca polislerin ancak şifreyi çözelerlerse kendisinin gerçek ismini öğrenebileceklerini tekrar etmişti. 

Mektupta yazan şifre çözüldü!

8 Ağustos 1969'da California'dan, Donald ve Bettye Harden katil tarafından yollanan 408 sembollü şifreyi çözdü. Mesajda hiçbir isim bulunmuyordu. Mesaja göre katil öldürdüğü insanların cennette kendisine hizmetkar olacağına inanıyordu. Katil ismini söylemeyeceğini yazmıştı. Çünkü eğer ismini söylerse polis hizmetkar koleksiyonu yapmasının önüne geçecekti. 

Durmak bilmiyor!

27 Eylül 1969'da iki üniversite öğrencisi Bryan Hartnell ve Cecelia Shepard, Berryessa Gölü'nde piknik yapıyordu. Yanlarına siyah giyimli, yuvarlak cam güneş gözlüğü takmış ve göğsünün ortasında Zodiac sembolü olan bir adam geldi. Adamın elinde bir silah vardı. Adam onlara, hapishaneden kaçtığını ve Meksika'ya gitmek için para ve arabaya ihtiyacı olduğunu söyledi. Daha sonra cebinden 2 çamaşır ipi çıkardı. Birini Shepard'a Hartnell'ı bağlaması için verdi. Zodiac Hartnell'ın ipini iyice sıktıktan sonra Shepard'ı bağladı. Hartnell adamın gerçek bir hırsız olduğuna inanmış, araba anahtarlarını ve cüzdanını vermişti. Adam bıçak çıkardı ve ikisini de defalarca bıçakladı. Ardından katil 500 metre ilerdeki arabanın yanına gitmiş ve kapısına keçeli kalemle "Vallejo/12-20-68/Sept 27-69-6.30/by knife" yazmıştı. Balık tutmakta olan baba ve oğlu, iki kişinin yardım çığlıklarını duydu. Durumu yakınlardaki bir park bekçisine bildirdiler. Polis olay yerine geldiğinde Shepard'ın bilinci açıktı ve katilin eşkalini verebildi. Yaralı olan Hartnell ve Shepard hemen hastaneye kaldırıldı. Shepard hastaneye kaldırıldıktan 2 gün sonra komaya girdi ve hayatını kaybetti. Hartnell ise iyileşti ve bütün olayı polislere anlattı. 

Paul Stine cinayeti.

Barryessa Gölü'ndeki cinayetten 2 hafta sonra, 11 Ekim 1969'da Paul Stine tarafından kullanılan taksiye bir adam bindi. Adam San Francisco, Mason ve Geary Sokağından; Washington ve Maple Sokağı, Presidio Heights bölgesine gidecekti. Bilinmeyen bir sebepten dolayı, Stine arabayı bir sokak geride durdurdu. Adam önce Stine'in başına ateş etti. Daha sonra da cüzdanını ve araba anahtarını aldı. Çıkarken de kurbanının kanlı gömleğinden bir parça yırtıp yanına aldı. Sokağın karşısında olayı gören 3 genç, polisi arayarak ihbarda bulundu. O sırda olay yerinden 2 blok ötede bulunan polis memuru Don Fouke, olay yerine doğru yola çıktı. Polis memuru sokakta yürüyen beyaz tenli bir adam gördü. Adam yürüdü ve sokağın kuzeyinde bulunan bir evin bahçe kapısından içeriye girdi. Adamı yaklaşık 5-10 saniye kadar görebilmişti. O sırada telsizden katilin siyahi bir adam olduğuna dair anons geldi. Bu yüzden Founke üzerinde durmadan olay yerine doğru devam etti. Şüphelinin neden siyahi olarak anons edildiği hala bir soru işareti. Olay yeri incelendi ama katili yakalatacak hiçbir kanıt bulunamadı. Olay sonrası 3 genç, polise gördükleri katilin eşkalini verdiler. Böylece polisin elinde Zodiac'a ait 2 robot resim oldu. 

Son teşebbüs...

22 Mart 1970'te 8 aylık hamile Kathleen Johns ve 10 aylık bebeği, San Bernardino'dan Petaluma'ya gidiyordu. Modesto anayolunda arkasından yaklaşan yabancı bir araba sürekli selektör yapıyordu. Johns sorunun ne olduğunu sormak için kenara çekti. Gizemli yabancı Kathleen'in arka lastiğinin yalpaladığını söyledi. Yabancı adam yardım etmek için arabasını kenara çekti ve lastiği tamir etti. Kathleen yola devam ettikten kısa bir süre sonra lastiği tamamen patladı. Aynı adam Kathleen ve kızını en yakın benzin istasyonuna götürebileceğini söylemek için tekrar yanlarına yanaştı. Kathleen'in teklifi kabul etmekten başka çaresi yoktu. Arabaya bindi ve yola çıktılar. Ancak yabancı adam benzin istasyonunda durmadı. Kathleen neden durmadığını sorduğunda onu geçiştirip konuyu değiştirdi. Sonunda araba bir kavşakta yavaşladığında bebeğini kucaklayıp arabadan atladı ve çalıların arasına saklandı. Yabancı adam el feneriyle onu aradı ama bulamadı. Pes edip arabasına binip uzaklaştığında Kathleen de en yakın polis merkezine gitti.

Gönderdiği mektuplarda 37 kişiyi öldürdüğünü söyledi!

Seri katil Zodiac, gönderdiği mektuplarda 37 kişiyi söylese de bunlardan yalnızca 7 tanesi onunla ilişkilendirildi. Bu kurbanlardan 2 tanesi hayatta kaldı. İşlenen birkaç cinayetin katilinin de Zodiac olduğu düşünüldü ancak bir bağlantı bulunamadı. Saldırılardan kutulan Micheal Mageau 1991 yılında şüphelilerden Arthur Allen'i teşhis etti. Polisler bu ifade ile Allen'i tutklayacaklardı ancak Allen kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Zodiac'ın 8 Kasım 1969 yılında gönderdiği mektuptaki 304 sembollük şifre Aralık 2020'de çözüldü. Virginia'da yaşayan David Oranchak, Zodiac'ın mesajını çözdü. Mesaj şu şekilde: "Umarım TV şovunda gösterdiğiniz ben olmayan beni yakalamaya çalışırken çok eğlenirsiniz. Şovun hakkımda işaret ettiği nokta şu ki gaz odasından korkmuyorum. Çünkü beni erkenden cennete gönderecek. Şu an benim için çalışacak yeteri kadar kölemin olduğu cennete gittiklerinde kimse hiçbir şeye sahip olmayacak. Onlar bu yüzden ölümden korkuyorlar ama ben korkmuyorum. Çünkü cennet ölümündeki yeni hayatım daha kolay olacak." 

Peki kim olduğu gerçekten aydınlatıldı mı?

Case Breakers, isimli bir ekip yaptığı çalışmalarla bir sonuca vardıklarını iddia etti. Ekip Zodiac Katili'nin, Gary Francis Poste olduğunu öne sürdü. Delil olarak 2018 yılında vefat eden Gary Francis Poste'un evinde buldukları fotoğrafları ileri sürdüler. Fotoğraflarda anlında yara izi olması ve robot çizimlerle uyuşması iddiaları destekliyordu. Ayrıca katilin gönderdiği mesajlarla oynama yapılması dahilinde farklı anlamlar ortaya çıkabileceğini de söylediler. Ekip, ellerinde bulunan DNA örneğinin faili meçhul olan Cherie Jo Bates'in cinayet mahalindeki örneklerle karşılaştırılmasını istedi. Bates cinayeti ise Zodiac katiliyle ilk ilişkilendirilen cinayetten iki yıl önce California Riverside'da işlenmişti. Riverside Emniyet Müdürlüğü, yaptığı açıklamada cinayetle Zodiac katilinin alakası olmadığını dile getirmişti. 1966-69 döneminde yetkililer, sadece 7 cinayeti Zodiac Katili ile ilişkilendirmiş diğer cinayetlerde bağlantı bulamamıştı. Ancak Zodiac, gazeteye gönderdiği mektupta 37 cinayet işlediğini iddia etmişti.

Kaynak:
  • https://edition.cnn.com/2021/10/06/us/zodiac-killer-identity-law-enforcement-investigation/index.html
  • https://www.britannica.com/biography/Zodiac-killer

Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
1
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
2
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir