Zayıflamak İçin Nasıl Diyet Yapılır?

Kilo vermek, kilo almaktan daha zor ve uzun bir süreç gerektirir. Doğru zayıflama programları neler içerir başlıklar halinde inceleyelim.


Yeme alışkanlıklarını düzene koymak atılacak ilk adımdır. Nelerden uzak durmalı ve nelere ağırlık verilmeli onları ayrı başlıklarda inceleyeceğiz. Fakat içeriklere geçmeden önce söylemekte fayda var: hazırlanan diyet programının içeriği ne kadar iyi olursa olsun öğün atlamak, zamanında yememek ya da daha geç yemek, kaçan öğünü / öğünleri pas geçmek kendi işinizi zorlaştıracaktır. Önce kendinize bir söz verin ve diyet programınıza olabildiğince sadık kalmaya çalışın.

Glutenli besinlerden uzaklaşın

Yaşadığımız çağ her şeyin daha çabuk üretilip daha çok ve çabuk tüketilmesi üzerine kurulu. Hal böyle olunca özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için sağlıklı ve organik besinlere ulaşmak ise zorlaştı. Ama imkansız değil. Daha fit ve sağlıklı yaşamın zahmetli olduğunu bilerek bu yola çıktık. Glutenli besinler bağırsaklarımızda zamanla bir tabaka oluşturarak besinlerin emilimini zorlaştırır. Bu durum ilerleyen süreçte şişkinlik, sağlıksız kilo (fazla kilo almak ya da fazla zayıf kalmak gibi) ve bağırsak problemlerine sebebiyet veriyor. Glutenli besinleri daha az tüketmek ve hatta mümkünse hiç tüketmemek çok daha sağlıklı bir hayat yaşamamızı sağlayacaktır.

Yeşile yeşil ışık

Burada yeşilden kasıt sebze tüketimini arttırmak yönünde tavsiye içerir. Marul, tere, roka, taze soğan, maydanoz, kuzukulağı... Sabah kahvaltıda, ara öğünlerde, akşam yemeklerinde her zaman bolca tüketmekte fayda var. Hatta her birinin ayrı ayrı içerdiği besinleri öğrenip onlarla kür de yapabilirsiniz.

Uzman görüşü

Genel olarak dikkat edilmesi gereken başlıkların yanında zayıflamak için en doğru adres her zaman bir uzmandır. Sağlıklı ve daha fit olmak istiyorsanız sağlıklı bir şekilde kilo vermeli ve bunu yaşam tarzı haline getirmelisiniz. Her vücut kendine has özelliktedir. Bu yüzden vücudunuzun özelliklerini iyi analiz edecek, ona uygun diyet programı hazırlayacak bir uzmana danışmadan diyete başlamayın. Bu kendinize zarar vermenize sebep olabilir. Zaman içinde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinler değişeceğinden uzman gözetimi altında olmak sağlıklı şekilde sağlıklı kilonuzda kalmanızı sağlayacaktır.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
1
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.