Yapay Zeka Sistemlerinin Güvenilirliği Nedir?

Çağımızın en önemli gelişmelerinden biri olan yapay zekaları ne kadar tanıyoruz? Gündelik birçok işimizi emanet ettiğimiz yapay zekalar güvenilir mi?


Yapay zeka sistemlerinin günümüzde pek çok alanda tercih edildiği açıkça görülüyor. Sağlık alanında, üretimde ve daha pek çok yerde yapay zeka sistemini görmek mümkün. Hal böyle olunca insanların bu tip yeni teknolojilerin güvenilirliğini test ettiği de fark ediliyor. Bu konuda iki çeşit görüş mevcut.

Bu görüşlerden ilkine sahip kişiler, bu tarz yeni teknoloji yapay zekaların hayatı kolaylaştıracağını savunsa da geriye kalan büyük bir çoğunluk, yapay zekaların bağımsızlığını ilan ederek insanoğlunun hayatını tehlikeye atacağını düşünüyor. Bu nedenle insanların yapay zeka sistemlerine olan güvenlerinin azaldığı düşünülüyor. Peki siz hangi görüşü savunuyorsunuz?

Yapay zeka sistemlerinin kapasitesi nedir?

Yapay zeka alanında çalışmak, günümüzde pek çok uzmanın tercih ettiği bir seçenek olmakla birlikte bu alanda yapılan çalışmaların da hızlanmasına neden olmakta. Özellikle son dönemlerde ortaya çıkan yapay zeka sistemleri güvenilir mi sorusu, bu çalışmaların daha detaylı yapılmasına yol açıyor. Konu kapsamında yeni nesil yapay zekaların kapasiteleri de merak edilenler arasında. Yapay zekalara karşı duyulan korku ve aynı zamanda ilgi bu alanda çeşitli tahminlerin oluşmasını sağlıyor. Yakın geçmişten bu yana insanlar yapay zekadan beklentilerini bilim kurgu filmi altında izleyicilere sunuyor. Burada da yapay zekaların insanlığı ele geçirmesi gibi çeşitli ortak sonlar yer alıyor.

Burada bilinmesi gereken asıl nokta, bu tip robotların vicdan duygusundan yoksun olduğudur. Yani yapay zeka ürünleri arasında yer alan seçenekler onları tasarlayan kişilerin düşüncelerini yansıtacaktır. Böylelikle yapay zekaların kendi başlarına bir düşünce yetisine sahip olmadığı ve aynı zamanda doğal olarak kötü niyetle tasarlanmadıkları anlaşılıyor.

Yapay zeka için insanlık ne anlama geliyor?

Yapay zeka ile ilgili bilgiler arasında en çok merak edilen konunun insanlık anlayışı olduğu tahmin ediliyor. Yapay zekaların etikten ve diğer duygulardan yoksun olduğu bilinmekte. Bu nedenle yapay zekalar için insanlık ne gibi anlam ifade ediyor sorusu açığa çıkıyor ve çoğu uzman tarafından da merak ediliyor.

Yapay zeka, insanlar gibi duygu çerçevesinde karar veren bir ürün değil. Bu nedenle herhangi bir felaket senaryosunda mantıklı kararlar almaları ön görülüyor. Hal böyle olunca bazı sonuçlar da insanları tatmin etmemekte. Ancak gelecek teknolojilerde bu alanda yenilikler yapılması da beklenen sonuçlar arasında yer alıyor.

Yapay zekaların savaşta kullanımı mümkün mü?

Teknoloji alanında gelişmiş olan bir ülkenin savaş alanında da yapay zeka tercih etmeyi planladığı fark ediliyor. Özellikle asker ve sivil kaybının önüne geçilebilmesi için bu tarz tercihlerin olduğunu söylemek mümkün. Ancak bahsi geçen ürünlerin teknoloji parçası olduğu düşünülürse her an hata vermesi de beklenen sonuçlar arasında yer alıyor.

Yapay zekaların savaş sırasında da kontrol edilmesi ve her an müdahale edilebilir olması oldukça önemli. Böylece düşman yerine bir sivilin öldürülmesinin önüne geçilebiliyor. Yakın gelecekte bu tarz kargaşaların yaşanma olasılığı da oldukça yüksek gibi görünüyor.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.