×
Deprem Yardım

Yabancı Dil Öğrenmenin Püf Noktaları!

Yabancı dil öğrenmek istiyor ama asla öğrenemiyor musunuz? Yabancı dil öğrenmenin püf noktalarını bu yazımızda anlattık. İşte detaylar!


Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle ve sosyal medya araçlarının kullanımının artmasıyla birlikte dünyadaki farklı ülkeler ve kültürlerden insanlar birbirleriyle daha çok iletişim kurma gereksinimi duyuyor. Artık elektronik cihazların ara yüzlerinden tutun da filmlerde, dizilerde, bilgisayar oyunlarında, iş hayatında, akademik hayatta, sosyal çevrede yabancı dillerin yaygın kullanımı yabancı dil bilmeyi bir ihtiyaçtan çıkarıp neredeyse zorunlu hale getirdi. Ülkemizde de bu ihtiyaçlardan dolayı birçok insan, özellikle gençler, yabancı dil öğrenmek için yoğun çabalar sarf etmekte. Peki neden “anlıyorum ama konuşamıyorum?” Yabancı dil öğrenmenin kolay yolu nedir? Öğrenme taktiklerinden önce nereyi yanlış yaptığımıza bir bakalım.

Temel sebep yanlış öğrenim teknikleri!

Yabancı dil ile ilk tanıştığımız yaşlar 8-10 yaşlarımızdır. O günlerden bu yana sadece dil bilgisi kurallarını öğrenebildiğimiz bir İngilizce eğitimimiz var. Ancak bu dil bilgisi kurallarını derleyip konuşmak veya yazı yazmak kolay değil. Bunun temel sebebi ise kelime bilgisinin yeterince verilememesi. Ayrıca mükemmel konuşmamız gerektiği de dikte edildiği için konuşurken sesimizin içimize kaçması ve kendimizi kapatmamız çok normal.

Kilit nokta maruz kalmak!

Ana dilinizi nasıl öğrendiğinizi düşündünüz mü? Hiçbirimiz ana dilimizi gramer kurallarıyla öğrenmedik. Duyarak, görerek ve kendi derdimizi ifade ederek bu dili öğrendik. Yani bu dile “maruz kaldık.” Şimdi bir düşünün, öğrenmeye çalıştığınız yabancı dile ne derece maruz kaldınız?

Bu kavramın dil öğrenme sürecinde oldukça etkili olduğu unutulmamalıdır. Dile maruz kalma kavramını bir oturtsanız elde edeceğiniz sonuçtan çok memnun kalırsınız. Ancak ne yazık ki birçok insan bu kavramı yanlış anlıyor ve yanlış uyguladıkları için verim alamıyor. Uzun saatler izlenen Türkçe alt yazılı diziler, filmler veya kelimeleri tek tek çevirerek dil öğrenmeye çalışmak hem yorucu hem de dilden soğutucu bir etki bırakabilir. Üstelik zamanını verimsiz çalışmalara vermiş insanlar emeklerinin karşılığını alamadıkları için umutlarını kaybeder ve dil öğrenme hevesleri ölür. 

Dili hayatınızın her evresinde kullanın!

Dile maruz kalmak kavramından anlamamız gereken şey bir bebeğin konuşmayı öğrenmesi gibi doğal yollardan dil öğrenmektir. Bu da demek oluyor ki hayatınızın her yerinde bu dili kullanmalı ve uygulamalısınız. Alt yazısız olarak izleyeceğiniz diziler, dinleyeceğiniz podcast ve şarkılar, duyduklarımızı ve gördüklerimizi bir kavrama dönüştürmek için çok etkili olacaktır. Ayrıca yabancı insanlarla iletişim kurmaya çalışmak, kelimelerin anlamlarına sözlükten bakmak yerine, kelimeyi görselleri ile bağlaştırmak gibi doğal yollar yardımıyla öğrenmek diğer metotlara göre çok daha verimli ve öğrenme sürecini hızlandırır. Mesela buna bir örnek olarak başlangıç seviye İngilizce için kapının üzerine “door” yazmak oldukça etkili bir hafıza tekniğidir. Bu şekilde bir öğrenme süreci başarı ile sonuçlanacaktır ancak başarının son anahtarı olan süreklilik asla bırakılmamalıdır.

Kendinize zaman tanıyın!

Yapılan en büyük yanlışlardan birisi de sonuç almak için acele etmektir. Hapı yok ki dil öğrenmenin, hemen her şeyi hatırlayasınız. Dil öğrenmek uzun ve emek harcanması gereken bir süreçtir. Öncelikle bunun farkında olarak bu sürece başlamak, hayal kırıklığına uğramamak için önemlidir. Sabırlı ve düzenli olarak doğru yöntemler ile çaba harcayan herkes bu sürecin sonunda amaçlarına ulaşacaklardır. Vazgeçmek asla bir çözüm değildir. Dil öğrenmek için hala geç değil!


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir