Visa Express Kartları İçin Apple Pay Tehlikesi!

Apple Pay hakkında şok bir iddia ortaya atıldı! Apple Pay’in Express Visa Kartları tehlikesi bulundu. Araştırmacıların ortaya attığı iddialar yazımızda!


Günümüzde tüketiciler kredi kartı olmadan ödeme yapabiliyor. Tüketicilere bu imkanı tanıyan alt yapı ise; Apple Pay ile geldi. Ancak iOS 15 sayesinde tüketicilere nimet gibi sunulan bu yenilikle ilgili farklı iddialar ortaya atıldı. Son yapılan açıklamalara göre; Apple Pay’in Express Visa Kartları tehlikesi gün yüzüne çıktı.

Apple Pay servisi sayesinde uçak biletlerimiz, ulaşım kartlarımız hatta otel kartlarımız bile telefonumuzda durabiliyor. Uzun yıllardır Apple bu hizmeti problemsiz bir şekilde sağlıyor. Yeni iOS 15 güncellemesiyle kredi ve banka kartlarını da sisteme eklememize imkân sağlar hale geldi. İşte bu noktada Apple Pay’in Express Visa Kartları tehlikesi doğdu.

Tehlikeyi ortaya çıkaran iddialar...

Apple Pay hizmeti sayesinde cüzdan ve kredi kartlarımızı telefonumuza ekleyebiliyoruz. Bu da yapacağımız alışverişlerde herhangi bir şifreye gerek duymadan temassız bir şekilde işlemlerimizi yapabilmemizi sağlıyor.

Geçtiğimiz günlerde Birmingham ve Surrey Üniversiteleri çalışanları, Apple Pay sisteminde bir güvenlik açığı olduğunu savundu. Görünüşe göre sistemi iPhone kilitliyken bile kolayca ele geçirmek mümkün. Bir Android uygulaması sayesinde kilitli bir iPhone, hiçbir şifreye ihtiyaç olmadan uygulama üzerinden yönetiliyor. Üstelik FaceID’nin kullanımına da ihtiyaç olmuyor. Uygulama, istenilen ödemeyi terminal sistemine gönderiyor ve ödeme kolayca alınıyor. Araştırmacılar, bunun yapılabilmesinin altında Visa Express hizmetinin zayıflığının altını çiziyorlar. Sistemiyle kullanıcılarına hızlı ve temassız ödeme imkanı sunmayı amaçlayan şirketin, açığı göz önünde bulundurmadığı düşünülüyor.

Konuyla ilgili olarak ödeme alındığını gösteren videoyu internete sığdıran araştırmacılar, Visa şirketini adeta alarma geçirdi. Yapılan araştırma sayesinde uzun yıllardır bu açığın olduğunu herkes gördü. Bunun yanında Visa şirketi, Apple Pay’den Express Visa Kartları tehlikesi konusunda bir şikayet almadıklarını bildirdi.

Apple Pay'e eklenen yeni özellik Türkiye'ye ne zaman gelecek?

Ülkemizde birçok kullanıcı Apple dünyasının zengin içeriklerinden yararlanmak istiyor. Ancak Apple Pay destekleyen kredi kartları maalesef Türkiye kapsamında yok. Apple Pay hizmeti Türkiye’ye ne zaman gelecek sorusu sıkça soruluyor ancak net bir cevabı bulunmuyor. Diğer tüm Apple Pay özelliklerinin kullanılmasına izin veren Apple, kredi ya da banka kartı eklenmesine olanak sağlamıyor. Bunun en büyük nedeni, hala Türkiye’deki bankaların Apple Pay’e sanal kart ekleme hizmetini sunmuyor olması.

Ülkemizde Apple Pay'e kredi kartı eklemek mümkün mü?

Apple Pay’in Express Visa Kartları tehlikesi olduğuna inanmıyor ve bu hizmeti kullanmak istiyorsanız size bir yöntem söyleyebiliriz. Boon Card uygulamasını kullanarak Türkiye’den Apple Pay kullanabilirsiniz.

Öncelikle bunun için App Store mağazasındaki ülkenizi İngiltere seçmeniz gerekiyor. Telefonunuza uygulamayı yükledikten sonra telefon numaranızı onaylamalısınız. Cihazınızdaki bölgenizi Birleşik Krallık olarak seçtikten sonra artık kartınızı Apple Wallet’e eklemeniz mümkün olacaktır. Bölgenizi Birleşik Krallık seçmenizin sebebi; Boon Card uygulamasının sadece İngiltere’ye izin vermesidir.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir