Ülkelerin Hiç Duymadığınız 10 İlginç Geleneği

Bu geleneklerin hiçbirini duymamış veya bazılarını ufak tefek hatırlıyor olabilirsiniz. Fakat ne olursa olsun öğrenince çok şaşıracaksınız!


Ülkeler hakkında birçok şey okuyor ve duyuyoruz. Haberler, olaylar, gezilecek güzel yerler… Ancak kabul edelim ki ülkelerin gelenekleri hakkında birçoğumuzun pek bir bilgisi yok. Biz de dedik ki neden öğrenmeyelim? Sizin için birçok ülkenin en ilginç geleneklerini içeriğimizde derledik. Haydi okumaya!

1) Hindistan'da gelinler kırmızı renk gelinlik giyer.

Birçok ülkede giyimle ilgili gelenekler olduğu gibi Hindistan'da da bu gelenekler mevcut. Hint gelinler düğünlerinde kırmızı renk gelinlik giymektedir.

2) Danimarka'da 25 yaşında ve bekarsanız sizi biraz zor bir gelenek beklemektedir.

Danimarka'da 25 yaşında ve bekar biriyseniz arkadaşlarınızla aileniz sizi önce ıslatır sonra da üstünüzü tarçınla kaplar. Eğer 30 yaşında hâlâ bekarsanız gelenek küçük bir değişim geçirir ve bu sefer karabiber ile kaplanırsınız.

3) Krumpus Gecesi'nde dışarıda olmamaya bakın!

Avusturya'da Noel döneminde Krumpus Gecesi adı verilen bir etkinlik düzenlenir. Krumpus isimli mitolojik yaratığın kılığına giren insanlar çocukları korkutur. Bu gelenek sayesinde çocukların yaramazlık yapmayacağına inanılır. Uzun seneler boyu ciddiyetle sürdürülen gelenek, günümüzde popüler kültür ögesi haline gelmiştir diyebiliriz.

4) Endonezya'da yeni evli bir çift tuvaleti kullanamaz.

Endonezya'da yaşayan Tidong topluluğunda, yeni evli çiftin 3 gün boyunca tuvalete gitmesine izin verilmiyor. Bu 3 gün içinde tuvalete gitmenin evliliklere kötü şans getireceğine inanılıyor. Bu nedenle yeni evli çifte 3 gün boyunca çok az miktarda yemek ve su verilip bu geleneği gerçekleştirip gerçekleştirmedikleri kontrol ediliyor.

5) Macaristan'da bardaklarınızı tokuşturmamalısınız.

1848 yılında Avusturya, Macar devrimini atlatmalarının ardından bu durumu içki bardaklarını tokuşturarak kutlamış. Bu eylemi gören Macarlar bir daha bardaklarını tokuşturmamaya karar vermiştir. Günümüzde de bu gelenek Macaristan halkı tarafından sürdürülüyor.

6) Almanya'da düğünden önce tabaklar ve çanaklar kırılır.

Polterabend ismi verilen bir Alman geleneğinde ise durum şöyle: Düğünden kısa bir süre önce gelin damadın arkadaşları ve ailesi birçok tabakla çanak kırar. Oluşan kırık yığınını ise gelinle damat birlikte temizler. Bu geleneğin yapılmasının sebebi ise evlenecek çifte bu eylemin şans getireceğine ve evliliklerinde fikir çatışmalarında daha kolay uzlaşabileceklerine inanılmasıdır.

7) Peynir yuvarlama festivalini daha önce duymuş muydunuz?

İngiltere'de her Spring Bank tatilinde Glouchestershire'daki tepede bir sürü insan bu festival için toplanmaktadır. Yarışmacılar Cooper Hill'den aşağı yaklaşık 112 km hızla yuvarlanarak yaklaşık 3.5 kilo ağırlığındaki Double Glouchester peynirini yakalamak için yarışır. Yakalayan kişi ise hiç şaşırmayacağınız bir ödülle, bir peynirle ödüllendirilir.

8) Porto Riko'da yılbaşı günü camdan aşağı bir kova su dökülür.

Porto Riko'da insanlar yılbaşı günü camdan aşağı bir kova dolusu su döker. Bunu yapmalarının sebebi ise suyun kötü ruhları kovacağına inanmalarıdır.

9) Japonya'da yemek yerken ağzınızı şapırdatmalısınız.

Japon kültürüne göre yemek yerken ağzınızı şapırdatmanız gerekir. Bunun sebebi yemeği beğendiğinizi göstermektir. Eğer ağzınızı şapırdatmadan yerseniz yemeği beğenmediğinizi ifade edersiniz ki bu da Japonlar için çok kaba bir davranıştır.

10) İzlanda'da köpek beslemek hem geleneksel hem de yasal olarak yasaktır.

Evet, doğru duydunuz! Fakat bu yasağın amacı köpeklerin doğal ortamlarından koparılıp kötü şartlarda yaşamalarını önlemektir.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
1
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir