Türkiye’de En Çok Ne Zaman Reklam İzleniyor?

Türkiye'de en çok ne zaman reklam izleniyor? Yapılan araştırmalar ve detayları için yazımızı okuyabilirsiniz!


Yapılan araştırmalar, Türk kullanıcılarının reklam izleme alışkanlıklarını net bir şekilde ortaya koydu. Ve sonuç, Türk kullanıcıların en çok da mobil oyunlar oynarken reklam izlediği yönünde. En çok reklam izleme türü ise duygusal içerikler olmakla birlikte, işte Türkiye’de en çok ne zaman reklam izleniyor konulu yazımızın içeriği!

Ülkemiz de dahil olmak üzere, yayıncılığın olduğu her yerde reklam izlemesi de olur. Dijital olan her yerde karşımıza çıkma potansiyeli bulunan reklamlar, bazı kullanıcıları rahatsız ediyor olsa da şirketler için vazgeçilmez bir gelir kapısı halinde. GlobalWebIndex şirketi ise reklam izleme konusunda Türk kullanıcıları hedef aldı ve araştırdı; 110 farklı kişi üzerinde yapılan araştırmalarda, kullanıcıların %75’i televizyon karşısında, %68’i yatakta uyumadan önce ve %65’i ise öğle yemeği ve iş arası gibi gibi molalarında mobil oyunlara girerek vakit geçirmekte. Ve bu da yine tüm kullanıcı oranının %66’sının, reklamları mobil kanallardan izlediğini göstermekte.

En çok video tıklanıyor!

“Mobil uygulamalarda ne kadar vakit geçiriyorsunuz?” Sorusunu yanıtlayan kullanıcıların %54’ü “30 dakika ile 1 saat yanıtını vermekte.” Son üç aya bakıldığında ise, mobil kullanıcılarının toplam %83’ü akıllı telefonlardaki oyun uygulamalarına giriş yaptığını belirtmekte ve bu kişilerin de %55’i reklamları bu oyunlar üzerinden görüyor. Kullanıcıların en çok karşılaştığı çevrimiçi reklam türleri sırasıyla; %53’ü video reklam, %50’si görüntülü reklam ve %33’ü de native reklamlar olduğunu belirtmekte.

En çok izlenen reklamlar: duygusal reklamlar!

Reklamlarının hatırlanıyor olması, markalar için vazgeçilmez nitelikte bir durumdur. Ve izledikleri bir reklamı daha sonra da hatırladığını belirten Türk kullanıcılar, markaların akılda reklam yapma konusunda da başarılı olduklarını bizlere kanıtlamakta. Hatta Türk kullanıcıların %89’u ise; kendilerine hitap eden bir reklamın hatırlanma oranının çok daha yüksek olduğunu belirtmekte. Ve bu reklamlar arasında en çok izleneni ise duygusal reklamlar olmakta. Bu reklamların kullanıcılar tarafından ilgi çekiciliği ise kampanya ve indirim konularına göre değişiklik göstermekte. Eğer bir satış reklamında indirim ve kupon gibi avantajlar sunuluyorsa, kullanıcıların %54’ü buna ilgi duymaktadır.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
2
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir